Ministerstvo kvôli nepovoleným éčkam stiahlo z trhu ďalší produkt. Táto aplikácia ti pomôže zistiť, ktoré potraviny sú pre teba bezpečné
Éčka číhajú na každom rohu. Stiahni si túto appku a vždy budeš vedieť, ktorým éčkam sa treba vyhnúť, a ktorú omáčku nechať radšej v predajni na pulte.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky informovalo o nevyhovujúcom výrobku. Ide o chilli omáčku od Hamé dovezenú z Vietnamu. Kontrolou potravín v Rimavskej Sobote sa zistilo, že v analyzovanej vzorke sa nachádza prítomnosť syntetických farbív, ktoré v tejto potravine nie je povolené používať. Konkrétne ide o Éčka s názvom ponceau 4R a žltá SY.
Čo tie názvy znamenajú?
Ponceau 4R nesie číslo E124. Je to syntetické farbivo z kameňouhoľného dechtu. Môže spôsobovať astmu, vyvolať rôzne alergické reakcie a u detí zhoršuje hyperaktivitu. Pri testoch na zvieratá výskumníci potvrdili vznik rakoviny. Táto látka je zakázaná v USA a Nórsku.

Žlté SY je chemicky odvodené farbivo z látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén. Môže spôsobovať alergické reakcie, astmu, hyperaktivitu, tráviace problémy a rakovinu. Je nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Zakázaný je v Nórsku a vo Fínsku.
Čo sú Éčka?
Inak ich nazývame aj emulgátory a sú to pridané látky v potravinách, nápojoch a liekoch. Využívajú sa, pretože predlžujú dobu trvanlivosti potravín alebo zvýrazňujú či inak upravujú ich chuť alebo farbu. Medzinárodne ich označujeme písmenom E, za ktorým nasleduje číselný kód. Sú roztriedené do kategórií a to podľa toho, akú funkciu v potravinách plnia.

Sú éčka, ktoré ľudskému organizmu veľmi neublížia. Mnohé z nich však môžu mať na naše zdravie obrovské následky. Niektoré z týchto chemicky upravovaných látok sú totiž také škodlivé, že môžu vážne poškodiť zdravie nie len deťom alebo ľuďom s oslabenou imunitou, ale aj zdravému dospelému človekovi. Podľa odborníkov sú to práve emulgátory, ktoré podporujú vznik rôznych alergií, kožné problémy, bolesti brucha, hlavy, žalúdka, nízky krvný tlak, hyperaktivitu a mnohé z nich sú dokonca karcinogénne. To znamená, že spôsobujú rakovinu.
Ako zistím, ktoré éčka sú dobré?
Zoznam emulgátorov musí byť uvedený na obale každého výrobku. Nie všetky sú však výlučne škodlivé a presne to je niekedy ťažké zistiť. Presne preto existuje aplikácia iEcka. Do vyhľadávača stačí naťukať číselný kód, kliknúť na konkrétny emulgátor, ktorý sa zjaví po zadaní kódu a vualá.

Aplikácia vyhodnotí, či ide o alergén alebo o auditívum živočíšneho pôvodu, aké má účinky, ako sa vyrába, kde sa využíva a v akých krajinách je zakázané. Zelená fajka znamená, že prídavná látka nie je škodlivá, červený krížik, že je škodlivá a žltá vyjadruje, že éčko pravdepodobne je škodlivé.
Zdroj: TASR, ferpotravina.cz
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Polyglot Vladimír Škultéty: Keď rozmýšľam, nepočujem jazyk, v ktorom myslím by Patrícia Bialončíková
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
Sleduj nás