Éčka číhajú na každom rohu. Stiahni si túto appku a vždy budeš vedieť, ktorým éčkam sa treba vyhnúť, a ktorú omáčku nechať radšej v predajni na pulte.Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky informovalo o nevyhovujúcom výrobku. Ide o chilli omáčku od Hamé dovezenú z Vietnamu. Kontrolou potravín v Rimavskej Sobote sa zistilo, že v analyzovanej vzorke sa nachádza prítomnosť syntetických farbív, ktoré v tejto potravine nie je povolené používať. Konkrétne ide o Éčka s názvom ponceau 4R a žltá SY.

Čo tie názvy znamenajú?

Ponceau 4R nesie číslo E124. Je to syntetické farbivo z kameňouhoľného dechtu. Môže spôsobovať astmu, vyvolať rôzne alergické reakcie a u detí zhoršuje hyperaktivitu. Pri testoch na zvieratá výskumníci potvrdili vznik rakoviny. Táto látka je zakázaná v USA a Nórsku.

ktoré éčka sú zlé
Zdroj: unsplash.com/Daria Volkova

Žlté SY je chemicky odvodené farbivo z látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén. Môže spôsobovať alergické reakcie, astmu, hyperaktivitu, tráviace problémy a rakovinu. Je nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Zakázaný je v Nórsku a vo Fínsku.

Čo sú Éčka?

Inak ich nazývame aj emulgátory a sú to pridané látky v potravinách, nápojoch a liekoch. Využívajú sa, pretože predlžujú dobu trvanlivosti potravín alebo zvýrazňujú či inak upravujú ich chuť alebo farbu. Medzinárodne ich označujeme písmenom E, za ktorým nasleduje číselný kód. Sú roztriedené do kategórií a to podľa toho, akú funkciu v potravinách plnia.

ktoré éčka sú zlé
Zdroj: unsplash.com/Joshua Rawson Harris

Sú éčka, ktoré ľudskému organizmu veľmi neublížia. Mnohé z nich však môžu mať na naše zdravie obrovské následky. Niektoré z týchto chemicky upravovaných látok sú totiž také škodlivé, že môžu vážne poškodiť zdravie nie len deťom alebo ľuďom s oslabenou imunitou, ale aj zdravému dospelému človekovi. Podľa odborníkov sú to práve emulgátory, ktoré podporujú vznik rôznych alergií, kožné problémy, bolesti brucha, hlavy, žalúdka, nízky krvný tlak, hyperaktivitu a mnohé z nich sú dokonca karcinogénne. To znamená, že spôsobujú rakovinu.

Ako zistím, ktoré éčka sú dobré?

Zoznam emulgátorov musí byť uvedený na obale každého výrobku. Nie všetky sú však výlučne škodlivé a presne to je niekedy ťažké zistiť. Presne preto existuje aplikácia iEcka. Do vyhľadávača stačí naťukať číselný kód, kliknúť na konkrétny emulgátor, ktorý sa zjaví po zadaní kódu a vualá.

ktoré éčka sú zlé
Zdroj: Mária Šmilňáková

Aplikácia vyhodnotí, či ide o alergén alebo o auditívum živočíšneho pôvodu, aké má účinky, ako sa vyrába, kde sa využíva a v akých krajinách je zakázané. Zelená fajka znamená, že prídavná látka nie je škodlivá, červený krížik, že je škodlivá a žltá vyjadruje, že éčko pravdepodobne je škodlivé.

Zdroj: TASR, ferpotravina.cz