Pomerne nečakaný film od slovenských tvorcov vás prinúti sa zamyslieť.Nový slovensko-český film na ČSFD.cz diváci zatiaľ ohodnotili priemerne na 61 percent. Ide o nadpriemernú hodnotu pri podobných typoch filmov. Dráma prináša príbeh mladého dievčaťa po odchode z detského domova.

pírko
Film Pírko prináša silný príbeh ženy z detského domova.

Film sa začína tesne pred odchodom Martiny z detského domova, ktorú všetci volajú „Shakira“ kvôli láske k hudbe a tancu. So svojou kamarátkou sa lúči a od riaditeľky centra získava adresu svojej biologickej matky, ktorá o ňu nemala záujem. Shakira na svete nemá nikoho, a preto sa vyberá do veľkej Prahy, kde chce nájsť priateľa Romana zo zariadenia. Zisťuje však, že má vypnutý mobil a po meste sa len túla.

Cesta do Prahy

Neskôr nájde zvláštnu partičku ľudí, ktorí ho poznajú, a stretáva aj Romana. Ten sa jej priznáva, že mu nejaké veci nevyšli a nemá žiadne ubytovanie. Shakira zisťuje aj to, že jej polovička droguje. Preto ho berie na ubytovňu, kde strávia dve vášnivé noci. Martina sa potom rozhodne ísť navštíviť matku do Kladna. Romanovi necháva 1 000 korún na nájom bytu, ktorý má získať. Zisťuje, že matka o ňu nemala záujem pred 18 rokmi a ani teraz. Urobí jej „kafé“ a ozrejmí jej, prečo má rada hudbu. Splodili ju na diskotéke a jej matka ani nevie, s kým. Aj keď jej sľúbi, že môže ostať na noc, druh matky to nedovolí a v noci ju do bytu už nepustí.

Nasleduje teda návrat späť do Prahy. Pri partii čudákov Martina Romana nenájde, avšak ostáva s nimi na noc. Skoro ráno ju budí Roman a hovorí jej, nech ide za ním. Nasadajú do auta, kde sedia dvaja starší muži. Pri bytovke Martina ide s mužmi hore. Roman vraj ide zarábať, aby si byt mohli dovoliť.

Do bytu v zlom stave prichádza Martina, ktorá hovorí, že je v pohode. Do bytu príde ďalší chlap, ktorý si ju obzerá. Shakire zatiaľ nedochádza, o čo tu ide. Chce utiecť, nepodarí sa jej to a cigán ju znásilní a pridá sa aj chlap z auta. Po bitke omdlie. A tu sa film len začína.

Predaj a zneužívanie

Roman Shakiru predal, a tu sa jej utrpenie iba začína. Každý deň ju tu zneužije mnoho chlapov. Aby bola „ticho“, každý deň jej podávajú drogy. Martinu sexuálne zneužívanie totálne zničí. V jednu noc sa zobudí, otvorí okno a chce zísť z tretieho poschodia dole, neúspešne spadne a zobudí sa v nemocnici.

Následne pracuje pre mesto a získa základné ubytovanie. Vidno na nej, že je zo života totálne zničená a je psychicky na dne. Jedného dňa pri upratovaní stretne Romana, z ktorého je troska a ani ju nespozná. Martina ho zbije lopatou, avšak bez výsledku, nepomôže jej to a minulosť už nevráti. Shakira si uvedomí, že jej zničený život nemá zmysel a opäť sa dostáva na ulicu. Vracia sa k prostitúcii, avšak tentokrát už dobrovoľne. Po pár rokoch sa vracia po kamarátku do detského domova. K striptízu a prostitúcii sa pripojí aj ona.

Samotný film „Pírko“ sa na nič nehrá. Neponúka žiadne špeciálne efekty ani neuveriteľný príbeh. Práve naopak, niečo podobné sa môže stáť mnohým v podobnej situácii. Podčiarkuje, že začať vo veľkom svete bez rodiny a priateľov je veľmi ťažké. Vo väčšine prípadov až nemožné.