Zisťovali sme, kedy začíname fajčiť, či je pre nás dôležitá cena a ako reagujú fajčiari na nepríjemné obrázky na krabičkách.Už niekoľko mesiacov sa stretávame so škaredými obrázkami na cigaretách. Ľudom majú ukázať, čo sa stane, keď budú fajčiť dlhodobo.

Rakovina, impotencia, slepota či následky na vašich deťoch. O tom všetkom hovoria veľké ilustračné obrázky na krabičkách cigariet. Aj vďaka tomu by si mali ľudia uvedomiť možné následky, ktoré súvisia s týmto škodlivým zlozvykom, prípadne potenciálnych fajčiarov od tohto kroku odradiť.

Zisťovali sme však, či majú takéto kroky nejaký efekt a reálne na ľudí zaberajú.

zdroj: Európska komisia
Zdroj: Európska komisia

Koľko ľudí fajčí na Slovensku

Podľa posledných údajov Európskej komisie na Slovensku fajčí 21 percent ľudí. V EÚ je pritom priemer na úrovni 26 percent ľudí. Platí, že u nás pravidelne fajčí až tretina mužov – presne 29 percent, žien iba 13 percent. Stále ale nie je známe, aké dopady bude mať nasadenie obrázkov na škatuľky cigariet – mnoho rokov sa tu už ale nachádza textové upozornenie.

V porovnaní s rokom 2009 bol u nás zaznamenaný výrazný pokles fajčenia – až o päť percentuálnych bodov oproti roku 2016.

Slováci začínajú v devätnástke

Priemerný Slovák má začínať s fajčením v 18,8 roku života, priemer v 28 krajinách EÚ je ešte nižší – 17,6 roka. Najrýchlejšie sa do fajčenia púšťajú v Španielsku – už v 16,7 roku života. Naopak, v Estónsku má 19,3 roka.

www.imperial-tobacco.sk
Zdroj: imperial-tobacco.sk

Slovákov zaujíma aj cena krabičky cigariet – dôležitá je až pre 86 percent ľudí. V Holandsku, Dánsku či Švédsku zaujíma necelých 40 percent ľudí. Rozhodujúcim faktorom môže byť vyššia životná úroveň, a teda vyššie príjmy oproti Slovensku.

Čo sa stane, keď prestanete fajčiť?

 • Odborníci tvrdia, že už po dvadsiatich minútach po dofajčení poslednej cigarety sa fajčiari cítia lepšie, pretože v tomto čase sa tlak krvi i pulz vrátia k normálnym hodnotám, rovnako ako aj teplota rúk a nôh.
 • Po ôsmich hodinách hladina CO v krvi klesne na normálnu úroveň, vráti sa normálna hladina kyslíka.
 • Po jednom dni sa znižuje pravdepodobnosť infarktu.
 • Po dvoch dňoch začínajú opäť rásť nervové zakončenia, zlepšuje sa chuť a čuch, pozorujeme svižnejšiu chôdzu.
 • Po dvoch týždňoch sa zlepšuje krvný obeh a funkcie pľúc sa zlepšia až o tridsať percent.
 • Po jednom až deviatich mesiacoch ustúpi kašeľ, únava, dýchavičnosť, uvoľnia sa dutiny a v pľúcach opäť začne rásť riasinkový epitel, ktorý zníži riziko infekcie, pľúca sa vyčistia.
 • Po 10 rokoch nefajčenia je riziko rakoviny u fajčiarov a nefajčiarov približne rovnaké.

Predavačka: Ľudia si zvykli

Pracovníčka Eva v supermarkete Coop Jednota pre Gaudeo.sk uviedla, že najmä po zavedení škatuliek cigariet s odpudivými obrázkami sa ľudia pozerali na nové balenie znechutene. Uviedla, že v prvých týždňoch sa zvýšil záujem o takzvané tabatierky, do ktorých sa dajú cigarety preložiť. Úsmevné malo byť aj to, keď si niektorí zákazníci pýtali krabičky s vybranými obrázkami. Napríklad nemali záujem o tie, ktoré znázorňovali smrť detí, či s dierou v krku.

Prvotné znechutenie ale malo podľa Evy opadnúť a ľudia si vraj na novú grafiku cigariet zvykli. „Kto chce fajčiť, bude aj naďalej. Nezdá sa mi, že by ľudia kupovali cigariet menej,“ myslí si Eva.

Nádorové ochorenia a súvis s ďalšími chorobami

www.pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

Následky fajčenia sa prejavujú až po dlhom období. Zodpovedné je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR za tieto ochorenia:

 • 30 percent nádorových chorôb s najvýraznejším podielom rakoviny pľúc (90 percent u mužov a 70 percent u žien), ale i nádorových chorôb úst, hrtana, pažeráka, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva, konečníka, pečene, močového mechúra, a dokonca aj prsníka, krčka maternice a penisu.
 • 20 percent kardiovaskulárnych chorôb – ICHS, ateroskleróza a ischémia ciev dolných končatín.
 • 75 percent chronickej bronchitídy, ktorá môže vyústiť do chronickej obštrukčnej choroby pľúc a emfyzému.
 • Fajčenie má dokázateľnú súvislosť s výskytom mozgovo-cievnych ochorení, komplikácií v tehotenstve a pri pôrode, ako aj nepriaznivý účinok na plod a novorodeneckú úmrtnosť. Každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia.

Zisky tabakových spoločností

Pozreli sme sa aj na to, ako sa darí vedúcim tabakovým spoločnostiam na Slovensku. Zamerali sme sa na Imperial Tobacco, ktoré stojí za značkami cigariet Davidoff, R1, P&S, West, Golden Gate, Paramount a Mars. Philip Morris u nás predáva cigarety pod hlavičkou Marlboro, L&M, Philip Morris, Petra a RGD.

Prevažnú väčšinu z ceny cigariet tvoria dane. Napríklad pri krabičke za 3,7 eura tvorí cena cigariet iba 1,04 eura. 2,04 eura si vezme štát v podobe spotrebnej dane, 0,62 eura tvorí DPH.

Aké tržby majú najväčšie spoločnosti, ktoré u nás predávajú cigarety?