Agresívna a bolestivá liečba rakoviny pomocou chemoterapie môže byť čoskoro minulosťou. Nová forma liečby predstavuje splnený medicínsky sen.Imunoterapia prichádza ako zásadná zmena v liečbe rakoviny. Podstata novej formy liečby spočíva v ovplyvnení imunitného systému ľudského tela. Imunitný systém bojuje proti vírusom, infekciám a ďalším hrozbám, s rakovinovými bunkami však bojovať nedokáže, lebo ich nepovažuje za nebezpečné. Imunoterapia má pomôcť imunitnému systému identifikovať rakovinové bunky a bojovať proti nim.

„Ide o zásadnú zmenu v našom prístupe k liečbe rakoviny,“ hovorí Dr. Jedd Wolchok, predseda výskumného inštitútu Memorial Sloan Kettering v New Yorku.

Zdroj: nytimes.com
Imunoterapia zatiaľ funguje len ako experimentálna liečba pre vybraných pacientov. Zdroj: nytimes.com

Imunoterapia nie je v medicíne nový pojem. Prvé pokusy o liečbu pomocou imunoterapie uskutočnili lekári už pred viac ako 100 rokmi. V niektorých prípadoch bola liečba úspešná, vo väčšine prípadov však nefungovala vôbec a lekári museli pristúpiť k chemoterapii.

Dvojaká imunoterapia

Vedci dnes pracujú s dvoma druhmi imunoterapie; prvý typ  spočíva vo vytvorení osobitnej liečebnej formy pre každého pacienta zvlášť formou odobratia buniek imunitného systému a následnej úpravy ich základnej povahy. Takto geneticky upravené bunky sú pacientovi podávané prostredníctvom infúzie, sú schopné rozoznať rakovinové bunky ako hrozbu a zabrániť ich šíreniu.

Rozšírenejšia a častejšie používaná je však druhá metóda, v rámci ktorej vedci vyvinuli špeciálnu sériu liekov, ktoré aktívne pôsobia na správanie imunitnému systému. Tieto lieky boli schválené americkou Správou potravín a liečiv  a sú primárne určené pre liečbu zhubných nádorov v pľúcach, močovom mechúri a v obličkách.

Imunoterapia predstavuje novú nádej aj pre pacientov s pokročilým štádiom rakoviny.

Do výskumu imunoterapie, ktorý je v súčasnosti dotovaný miliónmi dolárov, sa vkladá veľká nádej, no vedci narazili na rovnaký problém ako v minulosti; liečba nie je úspešná pri všetkých pacientoch. Stav niektorých pacientov sa po podaní liekov vôbec nezmenil, prípadne sa zlepšil iba na určitý čas. Výskumníci sa preto snažia prísť na dôvod, prečo to tak je, a vyvinúť nový druh imunoterapeutických liekov.

Zdroj: nytimes.com
Zdravotná sestra v texaskom MD Anderson Cancer Center pripravuje nový liek. Zdroj: nytimes.com

Imunoterapia zatiaľ funguje ako experimentálna liečba a predstavuje novú nádej aj pre pacientov s pokročilým štádiom rakoviny, kde chemoterapia prestala účinkovať. Aj napriek komplikáciám a nejasnostiam stojí medicínsky svet na pokraji zásadného objavu, ktorý môže navždy zmeniť boj s rakovinou.

Zdroj: nytimes.com