Istá teória hovorí, že pre každého človeka existuje na svete sedem ideálnych partnerov. Pri siedmich miliardách ľudí žijúcich na celom svete je pravdepodobnosť, že niekoho takého stretnete doma za rohom dosť nízka, čo? Erasmus či podobné programy, kde stretávate ľudí z celého sveta však potom túto šancu celkom zvyšujú. Nejeden študent to môže potvrdiť.O programe Erasmus sme už toho písali viac. Štúdium, párty, skúsenosti, cestovanie… Pri predstave semestra v cudzom meste s množstvom zaujímavých internacionálnych študentov si však väčšina mladých ľudí prirodzene predstaví aj spoznávanie iných kultúr z trochu iného hľadiska. Dá sa nájsť na Erasme životný partner? Alebo iba/aspoň láska na niekoľko mesiacov? V roku 2014 priniesla Európska komisia viacero zaujímavých štatistík o Erasmus študentoch. Hovoria napríklad aj o tom, že viac než štvrtina ľudí, ktorí si takýto zahraničný pobyt vyskúšali, si počas neho našla dlhodobého partnera. Tretina bývalých erasmákov má dnes partnera inej národnosti, v porovnaní s takmer 13 % tých, ktorí počas štúdia ostali doma. A vedeli ste, že za takmer 30 rokov, čo tento program existuje, sa dohromady všetkým erazmáckym partnerom narodilo už viac než milión detí?

O tom, že takéto vzťahy môžu naozaj fungovať, nám povedali tri študentky, ktoré majú dnes vďaka Erasmu krásne vzťahy. Simonka si španielskeho frajera našla v Krakove, Evka sa so svojím Patrykom s poľsko-nemeckými koreňmi zoznámila v Stuttgarte a Karin si v Lotyšsku našla priateľa až z Indie. Žiadna z nich to neplánovala a ani nečakala, no dnes vedia, že všetko je presne tak, ako to malo byť.

Trikrát áno pre Erasmus vzťahy

Karin na Erasme začala svoj prvý vážny vzťah. Naozaj multikulturálny. Jej priateľ je Ind žijúci v Emirátoch, ktorý už piaty rok študuje v Estónsku, pričom sa zoznámili na Erasme v lotyšskej Rige. Sama sa smeje, že komplikovanejšie si už vybrať nemohla. „V podstate sme sa zoznámili ešte pred Erasmom. Obidvaja sme hľadali ubytovanie v jednej skupine na Facebooku, a tak sme si začali písať. Nakoniec sme spolu nebývali (teda aspoň zo začiatku nie), ale poradil mi kontakt na jedného chlapíka, vďaka ktorému som mala najlepšie, najlacnejšie ubytko s najlepšími ľuďmi v celej Rige! Písali sme si skoro celé leto, a keď som si v druhý deň môjho pobytu zaobstarala číslo, tak som mu ho poslala, že keď sa sem konečne doteperí, môže mi zavolať. Po týždni som na to aj zabudla a zavolal mi bez toho, aby sa predstavil. Chvíľu mi trvalo, kým mi došlo, kto je na druhej strane,“ opisuje Karin ich prvotné zoznámenie. Zakrátko na to sa začali stretávať, z čoho sa zrodilo kamarátstvo a neskôr láska. Na časy, ktoré spolu strávili počas Erasmus pobytu, spomína ako na krásne obdobie. „Precestovali sme spolu sedem krajín, prvýkrát som sa opila v kine, naučila sa variť indické biryani…“ vymenúva niekoľko milých spomienok. Po skončení pobytu sa obaja vrátili domov – Karin na Slovensko a jej priateľ do Estónska, kde študuje. Zatiaľ sa venujú škole, obaja sa pripravujú na štátnice (ona bakalárske, on magisterské). Po štátniciach by si chcel nájsť prácu vo Viedni, v tejto otázke sú však ešte opatrní. „Ak to vyjde, bude to super, no nechcem sa tešiť predčasne,“ hovorí Karin.

Karin s priateľom precestovala sedem krajín. (Zdroj: archív K.F.)
Karin spolu s priateľom precestovali sedem krajín. (Zdroj: archív K.F.)

„V podstate sme sa spoznali hneď v prvý deň, čo som prišla do Krakova. Bývali sme na tom istom internáte, na jednej chodbe. Rozprávať sme sa začali na kurze poľštiny, chodievali sme spolu von v rámci partie, postupne sme sa začali čoraz viac stretávať vo dvojici,“ hovorí o počiatkoch svojho vzťahu Simonka. Na otázku, či sa nebála si začínať vzťah počas Erasmu, odpovedá, že na začiatku vôbec nemysleli na to, čo bude potom, ale užívali si prítomnosť. Keď sa ich pobyt v Poľsku začínal chýliť ku koncu, obaja už vedeli, že nechcú jeden druhého stratiť, a že na istý čas budú musieť fungovať na diaľku, hoci to pred Erasmom vôbec neplánovali. Dnes už takmer rok fungujú na diaľku. Simona priznáva, že to nie je vždy jednoduché, ale že im to stojí za to. „Navštevujeme sa tak často, ako je to možné. Či už ma príde priateľ navštíviť na Slovensko, alebo idem ja za ním na Kanárske ostrovy alebo sa spoločne vyberieme na výlet niekam do zahraničia. Aspoň vďaka tomu veľa cestujeme,“ usmieva sa.

Evka sa po skončení školy plánuje presťahovať do Nemecka. (Zdroj: archív E.Z.)
Evka sa po skončení školy plánuje presťahovať do Nemecka. (Zdroj: archív E.Z.)

Evkin priateľ síce nebol Erasmus študentom, no bez toho, aby sa ona tohto zahraničného pobytu zúčastnila, by sa pravdepodobne nikdy neboli spoznali: „Kamarát organizoval u neho na byte párty a pozval aj svojich priateľov z mesta, odkiaľ pochádza. No a prišiel tam aj môj Patryk a tam sa začala naša love story.“ Priznáva, že zo začiatku mala obavy. Zoznámili sa v čase, kedy jej do skončenia pobytu a návratu na Slovensko zostával ledva mesiac. Vedeli však, že sa ľúbia, a že to jediné je pre nich podstatné. Kde je vôľa, tam je aj cesta. Po tom, čo sa vrátila do Trnavy, aby dokončila svoje vysokoškolské štúdium, fungujú na diaľku. Nie však nadlho. „Stretávame sa raz mesačne, denne spolu skypujeme a píšeme si cez whatsapp, posielame videá a fotky atď. Od marca do mája fungujeme takto cez ,Fernbeziehung´ (vzťah na diaľku), ale je to veľmi náročné. Čakáme momentálne na ukončenie môjho štúdia a v júni sa sťahujem za ním do Nemecka,“ hovorí o svojich plánoch zaľúbená Evka.

Čo sa stalo na Erasme, ostane na Erasme

No nie každá Erasmus love story má dlhé trvanie. V skratke o tom hovorí Klaudia: „Tiež som si myslela, že som si na Erasme našla konečne normálneho chlapa. Síce som už dlhšie pozorovala, že má možno až príliš rád prítomnosť pekných žien, no vysvetľovala som si to jeho temperamentnou „latinou“ náturou. Až neskôr som si uvedomila, že on nikdy nerátal s tým, že by mohlo ísť o niečo viac ako jednosemestrový románik. Spočiatku ma to zamrzelo, ale napriek všetkému na toto obdobie spomínam len v dobrom.“ Na tom, že takýchto prípadov je na Erasme nemálo, sa zhodujú aj ostatné dievčatá. Na každom Erasme sa nájdu ľudia, ktorí si tam prišli jednoducho len užívať so všetkým, čo k tomu patrí. Teda s rôznymi párty-vzťahmi.

Simonka s Luisom sa stretávajú tak často, ako sa to dá. (Zdroj: archív S.Z.)
Simonka s Luisom sa stretávajú tak často, ako sa to dá. (Zdroj: archív S.Z.)

Na druhej strane, málokto tam ide s tým, že si tam ide hľadať životnú lásku. Na otázku, či je bežné nájsť si stáleho partnera na Erasme, pekne odpovedá Eva: „Každý si musí najprv uvedomiť, že Erasmus trvá len určitý čas a  skončí.  Každý musí vedieť, či chce aj potom v tomto vzťahu pokračovať a je pripravený čeliť mnohým prekážkam, ako sú vzdialenosť  a odlúčenie.  Poznám páry, ktoré počas Erasmu boli nerozluční a veľmi sa „ľúbili“, ale po Erasme šiel každý svojou cestou, no poznám pár prípadov, ktorým to naozaj vydržalo a sú doteraz spolu. Samozrejme, na každom Erasme sa nájdu ľudia, ktorí si tam prišli iba užívať, a to znamená, aj každý týždeň nový vzťah. Naozaj všetko závisí od človeka.“ Všetky priznávajú, že veľa erazmákov patrí najmä do tej druhej skupiny, ale vždy sa nájdu aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. „Počas môjho Erasmus pobytu v Krakove vzniklo viacero vzťahov, no dnes, po takmer roku, z nich prežili len tri. Ja s mojím Španielom, ďalšia Slovenka s Francúzom a napokon ešte jedna Slovenka s Turkom. Zdá sa, že o Slovenky je teda vážny záujem,“ smeje sa Simona.

Prečo (nie) je super nájsť si priateľa na Erasme?

Keď sme sa dievčat spýtali na klady a zápory takýchto medzinárodných vzťahov, ich odpovede boli takmer totožné. Veľa cestovania, neustále zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku a spoznávanie novej kultúry, to všetky oceňujú a priznávajú, že zahraničný partner je skrátka iný než Slovák. Simone na Španielsku a Španieloch učarovala ich veselá energická povaha a spôsob, akým si vedia užívať život. Karin zas oceňuje spôsob, akým si Indovia dokážu vážiť ženu, na ktorej im záleží. Na druhej strane však stojí komplikované fungovanie vzťahu na diaľku a s tým spojená nutnosť zamýšľať sa nad budúcnosťou trochu inak, ako keby ste randili s niekým zo Slovenska. Stretli sa už aj s negatívnymi reakciami, no vo všeobecnosti im väčšina ľudí praje a drží prsty.

Možno skonštatovať, že Erasmus je istým spôsobom zoznamkou, to, že si vďaka nemu nájdeš svoju životnú lásku, ti však zaručiť nemusí. Ak sa však rozhodneš tento program vyskúšať, určite neoľutuješ. A ktovie, možno sa aj na teba usmeje šťastie.