Najkrajšie sviatky roka nie sú iba obdobím pohody a blízkosti, predstavujú najmä čas pomoci a dobrých skutkov.Aj tento rok prispeli svojim vianočným odkazom mladí cyklisti z Dukly Banská Bystrica. V spolupráci so študentmi piateho ročníka Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave uskutočnili netradičné prekvapenie! Ešte začiatkom decembra chalani z Dukly vymenili osvedčené bicykle za kuchynské pomôcky, aby svojim dielom prispeli na dobrú vec. Prekvapenie pre fanúšikov, ale i bežných zákazníkov odštartovali pečením vianočných medovníkov, ktoré umiestnili v jednotlivých partnerských predajniach cyklistického klubu. Spolu s nimi vytvorili pokladničku na dobrovoľné príspevky, ktoré podporia talentovaného mladého cyklistu. Ich iniciatíva zožala úspech v uliciach domovskej Banskej Bystrice, kde mali možnosť čo-to z rekordného počtu 320 medovníkov z dielne šikovných piatačiek a čerstvo upečených diel mladých športovcov ochutnať aj bežní okoloidúci!

Obyvateľov Banskej Bystrice čakalo sladké prekvapenie (zdroj foto: Michaela Lehotská).

„Myslím, že to dalo viac zabrať, než napísanie seminárky, ale na druhej strane sme sa všetci veľa naučili,“ hovorí o realizácii projektu piatačka Paula, ktorú dopĺňa spolužiačka Viktória: „Chceli sme vytvoriť niečo, čo by pôsobilo domácou a hrejivou atmosférou Vianoc.“

Tohtoročný projekt zrealizovali študenti FMK (zdroj foto: Michaela Lehotská).

S myšlienkou tohtoročného projektu prišla vyučujúca predmetu PR Katarína Ďurková, ktorá ju až do úspešného konca dotiahla za pomoci študentov FMK a chalanov z Dukly. Ako vlastne vznikla idea medovníkovej pokladničky? „Nápad vznikol tak spontánne na hodinách predmetu PR. Zadanie bolo vymyslieť a zrealizovať niečo užitočné, kde by sme pomohli neziskovej organizácii zručnosťami, ktoré si naši študenti osvojujú počas štúdia,“ priblížila projekty K. Ďurková.

Dekanka fakulty Dana Petranová k iniciatíve dodáva: „Nesmierne nás teší, ak sa študenti pod vedením skúsených pedagógov vedia nadchnúť pre správnu vec. V tomto prípade sa to vynikajúco podarilo. Veď vysoká škola by nemala byť len o štúdiu zvolenej špecializácie. Význam má najmä vtedy, ak učí študentov vyznávať tie najdôležitejšie hodnoty života, ktorými sú krása, láska, múdrosť a dobro.“

Drobná odmena čakala aj tých najmenších (zdroj foto: Michaela Lehotská).

Okrem nápadu s medovníčkami zostavili študenti kalendár dobrých skutkov, ktorý pozostáva z denných prejavov pomoci od mladých športovcov a ľudí, ktorí sa v cyklistike pohybujú ako tréneri, mechanici, dobrovoľníci. Čas na ne je limitovaný, trvajú od začiatku decembra až do Vianoc. Talentovaní športovci tak ponúkajú náhľad do svojich životov a približujú vlastné formy pomoci a nezištnosti.