H&M, Visa či Amazon. 10 príbehov, ako prišli značky k svojim názvom
Vo väčšine prípadov nešlo o veľmi náročnú kreatívu.
Počas každého dňa máme možnosť stretnúť sa s desiatkami produktov rôznych značiek. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, ako sa k svojim názvom dostali? Gaudeo.sk to zistil za vás.
Starbucks
Pôvodne sa mohla sieť kaviarní volať Cargo House, no jeden zo zakladateľov si pri zrode spomenul, že slová, ktoré začínajú s príponou „st“ sú silné. Následne hľadali názvy, ktoré by to spĺňali a našli názov starého banského mesta „Starbo“.
Apple
Názov technologickej firmy vraj vznikol v rokoch, keď Steve Jobs strávil čas na jabloňových sadoch v Oregone. Názov Apple vraj podľa neho vystihuje zábavu a temperament a pritom nepôsobí zastrašujúco.
VISA
Známa kartová spoločnosť VISA neskrýva vo svojom názve žiadny špeciálny odkaz, ide jednoducho o skratku „Visa International Service Association“, teda Vízum medzinárodných servisných združení.
McDonald’s
Zakladateľ fastfoodovej siete, Ray Kroc, kúpil prvý obchod od bratov McDonald. Vytvorili obchod predávajúci veľmi základné menu z hamburgerov, hranolčekov a mliečnych výrobkov, ktoré sa stali obľúbenými.
Amazon
Pôvodne išlo o kníhkupectvo, ktoré sa zmenilo na obrovský e-shop s pôsobením prakticky všade. Názov Amazon dostal, kvôli tomu, aby sa dostal na začiatok zoznamu, keďže v minulosti boli weby zoradené abecedne – išlo teda o konkurenčnú výhodu. Názov bol zvolený aj v spojitosti s najväčšou riekou Amazonkou, ktorý by mal znázorňovať obrovský výber kníh.
Samsung
Názov pochádza z kórejčiny. Doslovne ide o preklad názvov Sam a Sung, čo znamená tri hviezdy. Obe slová sa podľa čínskej mytológie používajú na symbolizovanie vesmíru.
KFC
Aj KFC patrí medzi známe siete s rýchlym občerstvením. Aktuálne pôsobí takmer na celom svete, pôvodom je ale z Kentucky. Áno, je to prvé písmeno z názvu. „Fried Chicken“ prezrádzajú, že ide o odborníkov na smažené kurence.
H&M
Erling Persson v roku 1947 predával iba ženské oblečenie a spoločnosť sa volala Hennes – čo je švédsky výraz pre jej. V roku 1968 získal Persson priestory na prevádzkovanie a zásoby štokholmského obchodu s loveckým vybavením Mauritz Widforss. Táto zásoba zahŕňala mužské oblečenie, takže obchod rozšíril aj o mužské oblečenie a premenoval obchod na Hennes & Mauritz.
Lidl
Nemecká sieť diskontov prevádzkuje už 10-tisíc obchodov a počas tohto roka vstúpila aj do Ameriky. Založená bola pre 87-rokmi a názov neskrýva žiadne prekvapenia. Ide o priezvisko zakladateľa supermarketov. Zaujímavosťou je, že Lidl patrí do skupiny Schwarz Gruppe. Do tej patrí aj Kaufland. Keď najbližšie zavítate do týchto obchodov, spomeňte si, že nejde o konkurentov ale sesterské spoločnosti.
Adidas
Športová značka vznikla v roku 1949. Ide o nemeckého výrobcu so sídlom v Herzogenaurachu. Názov firmy je skratkou mena jej zakladateľa Adolfa Dasslera.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
Burlesque: O čom je skutočné umenie zvádzania? by Žaneta Kováčiková
Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
10 odrhovačiek, na ktoré si zaručene zatancuješ na tvojej beánii by Dominika
Sleduj nás