H&M, Visa či Amazon. 10 príbehov, ako prišli značky k svojim názvom
Vo väčšine prípadov nešlo o veľmi náročnú kreatívu.
Počas každého dňa máme možnosť stretnúť sa s desiatkami produktov rôznych značiek. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, ako sa k svojim názvom dostali? Gaudeo.sk to zistil za vás.
Starbucks
Pôvodne sa mohla sieť kaviarní volať Cargo House, no jeden zo zakladateľov si pri zrode spomenul, že slová, ktoré začínajú s príponou „st“ sú silné. Následne hľadali názvy, ktoré by to spĺňali a našli názov starého banského mesta „Starbo“.
Apple
Názov technologickej firmy vraj vznikol v rokoch, keď Steve Jobs strávil čas na jabloňových sadoch v Oregone. Názov Apple vraj podľa neho vystihuje zábavu a temperament a pritom nepôsobí zastrašujúco.
VISA
Známa kartová spoločnosť VISA neskrýva vo svojom názve žiadny špeciálny odkaz, ide jednoducho o skratku „Visa International Service Association“, teda Vízum medzinárodných servisných združení.
McDonald’s
Zakladateľ fastfoodovej siete, Ray Kroc, kúpil prvý obchod od bratov McDonald. Vytvorili obchod predávajúci veľmi základné menu z hamburgerov, hranolčekov a mliečnych výrobkov, ktoré sa stali obľúbenými.
Amazon
Pôvodne išlo o kníhkupectvo, ktoré sa zmenilo na obrovský e-shop s pôsobením prakticky všade. Názov Amazon dostal, kvôli tomu, aby sa dostal na začiatok zoznamu, keďže v minulosti boli weby zoradené abecedne – išlo teda o konkurenčnú výhodu. Názov bol zvolený aj v spojitosti s najväčšou riekou Amazonkou, ktorý by mal znázorňovať obrovský výber kníh.
Samsung
Názov pochádza z kórejčiny. Doslovne ide o preklad názvov Sam a Sung, čo znamená tri hviezdy. Obe slová sa podľa čínskej mytológie používajú na symbolizovanie vesmíru.
KFC
Aj KFC patrí medzi známe siete s rýchlym občerstvením. Aktuálne pôsobí takmer na celom svete, pôvodom je ale z Kentucky. Áno, je to prvé písmeno z názvu. „Fried Chicken“ prezrádzajú, že ide o odborníkov na smažené kurence.
H&M
Erling Persson v roku 1947 predával iba ženské oblečenie a spoločnosť sa volala Hennes – čo je švédsky výraz pre jej. V roku 1968 získal Persson priestory na prevádzkovanie a zásoby štokholmského obchodu s loveckým vybavením Mauritz Widforss. Táto zásoba zahŕňala mužské oblečenie, takže obchod rozšíril aj o mužské oblečenie a premenoval obchod na Hennes & Mauritz.
Lidl
Nemecká sieť diskontov prevádzkuje už 10-tisíc obchodov a počas tohto roka vstúpila aj do Ameriky. Založená bola pre 87-rokmi a názov neskrýva žiadne prekvapenia. Ide o priezvisko zakladateľa supermarketov. Zaujímavosťou je, že Lidl patrí do skupiny Schwarz Gruppe. Do tej patrí aj Kaufland. Keď najbližšie zavítate do týchto obchodov, spomeňte si, že nejde o konkurentov ale sesterské spoločnosti.
Adidas
Športová značka vznikla v roku 1949. Ide o nemeckého výrobcu so sídlom v Herzogenaurachu. Názov firmy je skratkou mena jej zakladateľa Adolfa Dasslera.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Stand-up komik Jakub Gulík (26): Neschopný terorista sa spozná hneď po pristátí lietadla by Marika Štulajterová
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
Sleduj nás