Marec bude pre slovenský film zásadný. Do kín nepríde len najočakávanejší film domácej produkcie Únos, a tiež v poradí druhý počin Ivety Grófovej pod názvom Piata loď. Nič vám to nehovorí?



Nemusí. Propagácia tohto nenápadného projektu nie je intenzívna, ale účasť v súťaži na áčkovom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne, ktorý je každoročne dejiskom mimoriadnych filmov svetovej kinematografie, je veľká vec. Možno väčšia ako akákoľvek iná reklama. Štáb sa na festivale zúčastní spolu s niektorými detskými hercami. Pre režisérku je výhrou už samotná účasť: „Teším sa, že náš film vybrali do jednej zo súťažných sekcií festivalu a ďalšie očakávania nemám. Myslím, že mi k radosti stačí fakt, že môžeme mať svetovú premiéru filmu na Berlinale.

Pred siedmimi rokmi vyšiel román Moniky Kompaníkovej inšpirovaný skutočnými udalosťami pod rovnakým názvom. Získal cenu Anasoft litera a bol vyhlásený za najlepšiu knihu roka 2010. Nasledovali preklady do češtiny, nemčiny, maďarčiny, arabčiny a iných. Kompaníkovej románom sa inšpirovali aj scenáristi VŠMU a pražskej FAMU, vznikol krátky animovaný film aj divadelné predstavenie. Teraz prichádza režisérka Iveta Grófová s filmovým spracovaním, ktoré si vyslúžilo účasť na jednom z najväčších filmových festivalov. Ten sa bude konať od 9. do 19. februára.

„Piata loď je na rozdiel od Až do mesta Aš iná už len tým, že je to čisto hraný film a zároveň ide o voľnú adaptáciu knižnej predlohy. Snažila som sa tentokrát nakrútiť niečo výtvarné a poetické. Zrejme sa nájde aj nejaká podobnosť s predchádzajúcim celovečerným debutom, opäť ide o drámu, no viac s príklonom k magickému realizmu,“  hovorí režisérka. Jej medzižánrová sonda do zložitých vzťahov Až do mesta Aš (2012), kde kombinuje hraný film, dokumentarizmus a animáciu, bol vtedajším nominantom na Oscara. Iveta Grófová má potenciál a púšťa sa do odvážnejších projektov, kde citlivo pracuje s nehercami a empaticky pristupuje aj k samotnému scenáru. Tentokrát to bude silný príbeh netradičnej detskej rodiny. O deťoch, ktoré majú deti.

 

Príbeh dvoch detí inšpirovaný skutočnou udalosťou. Zdroj: filmpiatalod.sk

 „Vďaka knižnej predlohe, ktorou je rovnomenný román Moniky Kompaníkovej, ide o originálny príbeh detského dobrodružstva. Snažili sme sa spracovať tento príbeh tak, aby si ho divák mohol po výtvarnej stránke na filmovom plátne naozaj užiť. Myslím, že sa podarilo urobiť film emocionálne silným. Či bude pre diváka Piata loď dôležitá alebo zaujímavá, je zrejme veľmi individuálne a netrúfam si v tejto veci niečo dopredu deklarovať. Film bude možné vidieť v kinách po celom Slovensku v klasickej kinodistribúcii, teda aj v multiplexoch, nielen vo filmových kluboch. Záleží nám na tom, aby si film získal svojich divákov,“ opisuje režisérka dôvody, prečo by sme si film mali pozrieť.

Kniha, ktorá sa stala silným čitateľským zážitkom a na strane druhej film nesúci na pleciach značné očakávania odbornej verejnosti. Únos a Piata loď – dve slovenské snímky v priebehu jedného mesiaca v kinách. Pomer návštevnosti bude zaujímavý, a to aj kvôli nasadeniu ďalšej slovenskej snímky Únos v jednom mesiaci. Môžeme si vybrať, alebo podporiť oba.

Film Piata loď má slovenskú premiéru 16. marca 2017.