Osobnosťou roka 2017 amerického časopisu Time sa stali ženy a všetky ďalšie obete, ktoré „prelomili mlčanie“ a odvážili sa prehovoriť o svojich skúsenostiach so sexuálnymi útokmi a obťažovaním.Informovala o tom agentúra AP. Okrem tých, čo prelomili mlčanie („The Silence Breakers“), bol hlavným favoritom na získanie tohtoročného titulu Osobnosť roka vlaňajší laureát, americký prezident Donald Trump. Časopis Time to zdôvodnil tým, že súčasný šéf Bieleho domu budí takú pozornosť po celom svete, ako sa to nepodarilo ešte nijakému z jeho predchodcov.

Medzi tohtoročnými finalistami bol aj čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin, bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clinton, speváčka Beyoncé či populárny hráč amerického futbalu Colin Kaepernick.

Seven current and former employees of New York City's Plaza Hotel—from left: Veronica Owusu, Gabrielle Eubank, Crystal Washington, Dana Lewis, Paige Rodriguez, Sergeline Bernadeau and Kristina Antonova—filed a suit against the hotel for “normalizing and trivializing sexual assault” among employees there. "I am a single mother. I have an 11-year-old daughter, and she’s depending on me,” says Lewis, who still works at the hotel to make ends meet. “My entire life revolves around her. I wasn’t really left with the option of leaving. I’m not left with the option of giving up. I want to show her that it’s O.K. to stand up for yourself. If you keep fighting, eventually you’ll see the sun on the other side." (Fairmont Hotels & Resorts, which owns the Plaza, said it takes remedial action against harassment when warranted.) The Plaza Hotel Plaintiffs are among the Silence Breakers, TIME's Person of the Year. Read the full story on TIME.com. Photograph by Billy & Hells for TIME. #TIMEPOY

A post shared by TIME (@time) on

Editori časopisu Time ocenili prestížnym titulom Osobnosť roka všetkých tých, ktorí „odhalili tajomstvá, presunuli na sociálne siete to, o čom sa predtým len šepkalo… a ostatných podnietili k tomu, aby prestali akceptovať neakceptovateľné“.  

Na obálke časopisu Time sa v tejto súvislosti objavili herečka Ashley Judd, speváčka Taylor Swift a ďalšie obete obťažovania.  Časopis oznámil tohtoročného laureáta ocenenia v televíznom programe Today spravodajskej stanice NBC, ktorého dlhoročný moderátor Matt Lauer bol minulý týždeň prepustený kvôli obvineniam z obťažovania svojej kolegyne Savannah Guthrie.

Množstvo žien po celom svete od októbra tohto roku prehovorilo o sexuálnom zneužívaní desiatkami vplyvných mužov v oblasti zábavného priemyslu, médií, obchodu a športu. Agentúra AP pripomenula, že obvineniam z nenáležitého správania voči viacerým ženám čelil v minulosti aj prezident Trump.

V reakcii na množiace sa obvinenia zo sexuálneho obťažovania, najskôr voči americkému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi, vznikla kampaň v sociálnych médiách, kde sa začal šíriť hashtag #MeToo („Ja tiež“).

Za kampaňou stojí americká herečka a aktivistka Alyssa Milano, ktorá ju začala šíriť na sociálnych sieťach. V priebehu 48 hodín hashtag #MeToo tweetovali milióny ľudí.  Time s ústredím v New Yorku vymenúva každoročne osobu alebo myšlienku, ktorá najviac ovplyvnila spravodajstvo a svetové dianie za uplynulý rok, a to v dobrom alebo zlom. Vlani sa na obálke magazínu Time objavil americký prezident Donald Trump.

Zdroj: TASR