Už dnes vieme predpokladať, aké ekologické katastrofy čakajú ľudstvo. Ak sa nespamätáme môže to mať naozaj katastrofálne dôsledky pre nás a hlavne pre naše deti. Preto, je treba žačať robiť ústupky, ktoré tejto zemi dokážu pomôcť. Naučte sa žiť ekologicky. K takejto životospráve určite patrí aj obmädzenie konzumácie mäsa. Aké sú hlavné dôvody prečo radšej vynechať mäso zo svojho jedálnička?



1. Chov zvierat je často nehumánny.

Väčšina zvierat, ktoré sú chované na mäso, musia celý život prežiť v tmavých špinavých miestnostiach a preplnených železných klietkach. Hydina je chovaná buď v klietkach, alebo preplnených priestoroch. Kravy a prasatá zas v maštaliach, kde sa nedokážu ani otočiť. V blízkej minulosti sme sa stretli s prípadom z neďalekého Poľska – na bitúnku surovo vláčia choré zvieratá po zemi, následne ich zabíjajú a mäso z nich bolo distribuované aj na Slovensko.

Fotografia z poľského veľkochovu, ktorú urobil novinár v utajení. Zdroj: TASR

2. Chov zvierat na mäso patrí medzí najväčšie znečisťovatele našej planéty.

Podľa správy Livestock’s long shadow, ktorú vydala OSN, je chov zvierat jeden z  najvýznamnejších prispievateľov k environmentálnym problémom na všetkých úrovniach – od lokálnej až po globálnu. Až 51 % zo všetkých emisií vyprodukujú práve hospodárske zvieratá. Kozy, ovce a hlavne kravy, produkujú pomocou svojich plynov metán (skleníkový plyn). Väčšinu vypustia pomocou tráviacich plynov alebo rozkladom ich výkalov. Malé stádo kráv teda zamorí ovzdušie viac ako auto.

prečo odmedziť konzumáciu mäsa
Zdroj: pixabay.com

3. Potraviny, ktorými kŕmime dobytok, by mohli putovať do krajín tretieho sveta.

Celosvetovo vyprodukujeme dostatok jedla pre 10 až 11 miliárd ľudí. Väčšina týchto potravín je však určená na kŕmenie hospodárskych zvierat. Sója, kukurica, kŕmna repa a pšenica zaberajú obrovské množstvo ornej pôdy.  Produkcia mäsa si vyžaduje aj veľké množstvo vody a iných prírodných zdrojov. A práve takéto zdroje chýbajú v krajinách tretieho sveta. V konečnom dôsledku pôda síce potrebuje na lepšiu úrodu aj zvieratá, avšak nie v takom obrovskom množstve.

prečo odmedziť konzumáciu mäsa
Zdroj: pixabay.com

Kura o váhe jeden a pol kilogramu sa pred dvadsiatimi rokmi vykŕmilo zhruba za 44 dní. Dnes je to už približne len 34 dní.

4. Ľudia, ktorí pracujú na farmách a hospodárskych chovoch, sú vykorisťovaní zamestnávateľmi.

Vyšetrovanie britského mäsového priemyslu zo strany Komisie pre rovnosť a ľudské práva zistilo dôkazy o rozsiahlom týraní a vykorisťovaní pracovníkov, a to vrátane diskriminácie, šikanovania a fyzického zneužívania, najmä imigrantov. Niektorí pracovníci boli nútení pracovať 90 hodín týždenne, tehotné ženy vykonávali ťažké práce a bolo im odopreté právo ísť na toaletu.Títo pracovníci pochádzajú z najchudobnejších štátov sveta a robia prácu, o ktorú nemá nikto iný záujem. Oni však nemajú inú možnosť, pretože imigranti, ktorí neovládajú reč, si prácu hľadajú len veľmi ťažko.

prečo odmedziť konzumáciu mäsa
Zdroj: flickr.com

5. Znížite riziko infarktu

Choroby srdca a krvného obehu spôsobujú viac ako štvrtinu všetkých úmrtí na svete. Hlavnou príčinou je potrava. Vegánska strava je jedným z najlepších spôsobov, ako udržať svoje srdce zdravé, znížiť hladinu cholesterolu, a tým znížiť riziko infarktu. Keďže potravinový cholesterol sa nachádza len v potravinách pochádzajúcich zo zvierat, diéta na báze rastlín je 100 % bez cholesterolu.

prečo odmedziť konzumáciu mäsa
Zdroj: pixabay.com

6. Budete zdravší.

Ak si mäso doprajete skoro každý deň, možno práve preto máte problém schudnúť. Taktiež môžete zvýšiť náchylnosť na rôzne choroby a alergie. Zakaždým, keď konzumujete mäsové výrobky, jete aj trusový materiál, dioxíny a množstvo ďalších škodlivých látok, ktorými sa kŕmi dobytok. Podľa portálu trend sa kura o váhe jeden a pol kilogramu pred dvadsiatimi rokmi vykŕmilo zhruba za 44 dní. Dnes je to už približne len 34 dní.

prečo odmedziť konzumáciu mäsa
Zdroj: pixabay.com

Čo mám teda robiť?

  • Doprajte si občas čisto „rastlinný“ deň.
  • Kupujte potraviny a mäso od lokálnych výrobcov.
  • Dajte prednosť označeniu bio.
  • Šetrite vodu, sprchujte sa kratšie.
  • Nerobte veľké nákupy, aby ste jedlo nakoniec nevyhadzovali.
  • Varte si z potravín, ktoré vám ostali.