Ekologický či zero waste život sa stáva novodobým trendom. Existuje veľa možností, ako sa to dá, pritom nemusíte robiť žiadne radikálne zmeny vášho zaužívaného životného štýlu. Stačí len trošku pozmeniť návyky a výsledky sa dostavia.



Človek nemusí ísť rovno zachraňovať Amazonské dažďové pralesy alebo ľadové medvede na Arktíde, aby žil ekologicky a pomohol planéte. Stačí začať sám od seba a od svojho najbližšieho okolia.

Ponúkame vám zopár rád, ako svoju domácnosť, či priestor, v ktorom žijete, urobiť o čosi viac priateľský k prírode, pričom nejde o žiadne prevratné metódy, skôr o tie najjednoduchšie, no paradoxne najefektívnejšie.

1. Recykluj, separuj, trieď

Najfrekventovanejšie slová, ktoré sa používajú pri ochrane životného prostredia. Prírodu nespasí jeden pár rúk, no veľmi jej pomôžeme aj drobnými zmenami, aby sme ju aspoň trochu odľahčili. Netreba na to žiadne špeciálne podmienky, len zapojiť rozum a premýšľať nad tým, čo, ako, kde a kedy vyhodíme.

Recyklovaním a separovaním šetríme zásoby prírodných zdrojov. Navyše, odpad ako druhotná surovina sa môže využívať ako alternatívny zdroj energie. Chránime tým nielen životné prostredie, ale aj naše peňaženky. Ako príklad môže slúžiť recyklácia plastu, vďaka ktorej vieme ušetriť takmer 97 % energie potrebnej na získanie prvotných surovín a ich spracovanie. To je už úctyhodné číslo.

Ako recyklovať doma? 

Čo všetko môžeme do plastov vyhadzovať? 

separovanie odpadu
Triedenie a separovanie odpadu. Zdroj: pixabay.com

2. Ekologické čistiace prostriedky

Človek nemusí siahnuť hlboko do vrecka, aby bol k prírode (a zároveň aj k sebe) šetrnejší. Práve naopak, stačí, aby sa človek dobre poobzeral po svojej domácnosti – nájde veľké množstvo „bio eko“ čistiacich prostriedkov, ktoré excelentne nahradia chemické a prírodu zaťažujúce prípravky.

Navyše, tieto babské rady fungovali dávno pred niekoľkonásobnými čistiacimi silami chemických prostriedkov, sú rokmi overené a garantujeme vám účinnosť:

  • Jedlá sóda, bežný pomocník v domácnosti, je skvelým nástrojom na čistenie dresov, vaní, ale aj kobercov, či zanesených škvŕn.
  • Ďalšou možnosťou, veľmi všestrannou je ocot. Skvelou devízou octu je, že má dezinfekčnú schopnosť. Dá sa použiť pri čistení takmer všetkého. Podstatné je, že aj napriek špecifickej vôni nezanecháva vôbec žiaden zápach. Ak niečo zanechá, stačí prepláchnuť čistou vodou. Výborne čistí napr. vodný kameň – v kanvici, ale vydezinfikujete nám aj práčku a navyše leští.
  • Výbornou alternatívou je aj citrón, ktorý dokáže eliminovať silné pachy – stačí vyžmýkať zmiešať s vodou, použiť ako rozprašovač či šťavu z citróna a vody zohriať a nechať pôsobiť na frekventovanom mieste, podobne ako čajovú sviečku.
  • Inou možnosťou, ako vyriešiť silný zápach, napríklad v chladničke, je káva. Nasypte malé množstvo do menšej misky a tento zázrak pohltí nepríjemný puch.
Príklad eco-friendly čistiacich prostriedkov. Zdroj: ottawavalleydogwhisperer.blogspot.sk

3. Pozor na svetlo

Zhasnúť za sebou svetlo znie ako samozrejmá vec, no málokto si uvedomuje, aký dopad to môže mať na životné prostredie. Ide o jednoduchú rovnicu – viac svetla, rovná sa viac spotrebovanej elektrickej energie, čo vedie k väčšej prevádzke elektrární, a teda k ďalšej záťaži na životné prostredie.

Je samozrejmé, že nie každý si môže, či už z finančného hľadiska alebo nedostatku priestoru, doma, napr. na balkóne alebo záhrade zadovážiť niekoľko solárnych panelov. Existujú však aj iné spôsoby, ako byť šetrnejší v tejto oblasti aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii veľký priestor.

Jedna alternatíva môže byť napríklad LED žiarovka. Cena je o trochu vyššia, no spotreba elektrickej energie 10-násobne nižšia ako u bežnej žiarovky. To znamená, že úspora energie je takmer o 90% vyššia. Okrem nižších účtov za energie, čo iste každého poteší, dosiahneme aj to, že elektrárne znížia prevádzku, čo vedie k menšiemu smogu a emisiám v ovzduší.

A ako sme na začiatku spomenuli, že by sme si mali navyknúť na zhasínanie svetla vždy za sebou, mohli by sme takisto aj vypínať prúd vody, napríklad pri umývaní zubov. Ruku na srdce, koľkí z nás nechávajú vodu tiecť počas celého umývania? A pritom je to úplne zbytočné.

4. Kalifornské dážďovky nie sú žiadne bábovky – alebo nová alternatíva kompostovania?

Kompostovanie biologického odpadu je známou a, chvalabohu, aj často využívanou formou malého zachraňovania prírody. Je však vo všeobecnosti Achilovou pätou v ekologickom spôsobe života v závislosti od priestoru, kde žijeme.

Keď žijeme v rodinnom dome, kde je kompostovač bežnou súčasťou, nemal by nastať žiaden problém a veselo môžeme biologický odpad skladovať až do rozkladu. Čo urobiť, ak bývame v byte? Aj tu existuje hneď niekoľko možností, musíme však nechať otvorenú myseľ a mierne vystúpiť z pohodlnej zóny.

kalifornska dáždovka
Kalifornské dážďovky. Zdroj: moneycrashers.com

Počuli ste už niekedy o kalifornských dážďovkách? Kalifornská dážďovka je na rozdiel od „kolegýň“ z našich zemepisných šírok využívaná skutočne efektívne. Tento malý pomocník v domácnosti dokáže vyriešiť problém so zvyškami potravy tak, aby vôbec nezaťažovali životné prostredie. Spôsob je prozaický: pravidelne kŕmte dážďovky so zvyškami jedla, šupkami zo zeleniny, ovocia či dokonca papiera a tie sa vám následne „odvďačia” kvalitným hnojivom, ktoré má skvelý vplyv na kondíciu rastlín.

Kalifornské dážďovky sú nenáročné na údržbu a aj na priestor, pričom však za celkom krátky čas dokážu vyprodukovať úctyhodné množstvo bio hnojiva. Tento prírodný kompost je skvelým prostriedkom ako zredukovať množstvo odpadu ak zrovna nežijete v rodinnom dome. Dajú sa jednoducho zadovážiť a ani vás neoberú o mesačný rozpočet