Budova Slovenského národného divadla sa dala do gala a Krištáľové krídlo opäť udeľuje ceny tým najlepším. Myšlienkou udalosti je udeľovanie cien významným osobnostiam, ktoré dosiahli úspech vo svojom obore na slovenskej scéne. Ocenenia prebiehajú v odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho, ale aj verejného života. Celý večer pripravuje a organizuje umelecká a reklamná agentúra Krištáľové krídlo spol. s.r.o. Udalosť chce poukázať a vyzdvihnúť výnimočných ľudí a ich odborný výkon v určitej oblasti.Dnes večer nás čaká udeľovanie cien v desiatich kategóriách hospodárstvo, filantropia, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, hudba – vážna, ľudová, jazz, populárna hudba, šport, medicína a veda. Dozvieme sa meno výhercu ceny za celoživotné dielo a mimoriadny úspech v zahraničí. 22. ročník prichádza aj s novinkou novou kategóriou – Inovácie a startupy. Kategóriu organizátori vytvorila, aby si zaslúžili poctu za svoj úspech mladý, kreatívny umelci, ktorí tvoria prirodzený pokrok rýchleho technologického a informačného vývoja našej krajiny.

Do 31. októbra 2018 verejnosť mala možnosť posielať svoje nominácie cez online formulár na internetovej stránke Krištáľového krídla. Všetky návrhy na nominácie boli posúdené na zasadnutiach s odbornou porotou a do finálového výberu postúpili len tri osobnosti z každej kategórie. Pri finálovom výbere porota organizuje tajné hlasovanie a výsledky tohto hlasovania spoznáme už dnes večer v priamom prenose televízie RTVS.

Porota pre 22. ročník Krištálového krídla. Zdroj: Facebook / Krištálové krídlo

V roku 2017 si Krištáľové krídlo zaslúžili známe slovenské osobnosti ako Tomáš Maštalír, za herecký výkon vo filme Čiara. Celeste Buckingham zvíťazila v kategórii popová hudba. Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo získal Pavol Hammel a Juraj Šteňo.

Krištáľové krídlo sa udeľuje od roku 1997. Oceňovanie týchto cien sa stalo populárnym a rešpektovaným, vďaka tomu poukazuje na najvyššiu odbornosť laureáta. Sošky, ktoré sa na udalosti odovzdávajú vytvára slovensko-grécky sklár, sochár a dizajnér Achilleas Sdoukos. Ocenenia pre výnimočných sú vytvorené zo skla a bieleho

zlata.

(23:01)

Večerom sa snami rozlúčili všetci tohtoročný laureáni na pódiu. O rok sa môžeme tešiť na ďalší ročník.

(22:50)

Záverečnú bodku prináša posledná a mimoriadna cena, ktorú získava Kristína Križanová. Je nestorkou a priekopníčkou paliatívnej starostlivosti na Slovensku. V roku 1995 spoluzakladala prvé oddelenie paliatívnej starostlivosti, pracovala ako primárka na oddelení paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu v Bratislave. V súčasnosti je aj odbornou garantkou mobilného hospicu Slnečnica v Bratislave.  Cenu si prevzala od autorky a producentky Mášií Vaškovičovej a predsedu veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriela Csollára.

(22:42)

Moderátor Libor Bouček nám pripomenul osobnosti a laureánov Krištálového krídla, ktorý nás už opustili. René Štúr nám zaspieval pieseň od nebohého Michala Dočolmanského Zbohom buď, lipová lyžka.

(22:35)

Predposlednou a novou kategóriou sú hviezdy inovácií a startupy. Medzi troch nominovaných patrí Veronika Osvaldová, ktorá so svojim tímom SmartHead vybudovala úspešnú online platformu www.besmarthead.com, ktorá leadrom pomáha spolupracovať a transparentne komunikovať aktivity, ktoré podporujú udržateľnosť v podnikaní. Ďalším nominantom je Pavol Čekan je zakladateľ startupu MultiplexDX, ktorého cieľom je eliminovať zlú diagnostiku rakoviny. Tvorca aplikácie Tomáš Brngál

Dvojica pánov Dušan Guľaši a Marko Šandor nám prezradia lauretána inovácií a startupu. Stáva sa ním Tomáš Brngál.

(22:21)

Stručné video s osobnosťami divadla. Patrí sem svetoznámy operný spevák Miroslav Dvorský, či producentka  a režisérka detského animovaného seriálu Mimi a Líza Katarína Kerešová. Dramaturg, ktorý tvorí súčasť nominovaných je Daniel Majling.

Václav Mika oznámil meno tohtoročného laureáta a tým sa stáva Miroslav Dvorský.

(22:15)

Miroslav Žbirka a nominovaná v kategórií hudba Katarína Knechtová sa predstavili na pódiu, kde si dali krásny duet.

(22:08)

Sledujeme video v ktorom sa predstavia osobnosti výtvarného umenia. Ján Ťapák je najvýraznejšia osobnosť sochárskej generácie na slovenskej výtvarnej scéne. Autor nespočetného množstva diel s odkazom na stáročné tradície. Patrí sem aj módny dizajnér Martin Hrča, ktorý sa inšpiruje slovenským vidiekom a tradíciami. Ženskou predstaviteľkou je Katarína Vavrová, ktorá reprezentovala svoju tvorbu aj v Južnej Kórei. Ministerska školstva a Igor Slanina prišli predstaviť lauretána v tejto kategórií. Zvíťazil akademický sochár Ján Ťapák.

(21:58)

Predseda vlády Peter Pelegriny prišiel odovzdať cenu v kategórií medicína. K trom nominovaným patril Ivan Vulev, medzinárodne uznávaný odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. Andrej Čerňanský v roku 2018 opísal prvú kostru plaza z druhohôr Slovenska. Víťazom sa stal Michal Hulman, špičkový kardiochirurg a prednosta Kliniky kardiochirurgie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Fotka z natáčania videa na priamy prenos. Zdroj: Facebook/Krištálové krídlo

(21:54)

Na pódiu sa predstavila sestra Celeste Buckhigan, Carmen spoločne s Andreou Zimányiová si zaspievali.

(21:50)

Laureátom v kategórií populárna hudba sa stal slovenský fenomén IMT SMILE. Skupina si cenu nemohla prevziať, keďže je mimo Slovenska.

(21:45)

Novou kategóriou je oblasť populárnej hudby, kde sú nominované skupina Hex, či IMT SMILE. Túto kategóriu dotvára aj žena, ktorá patrí k špičke na ženskej hudobnej scéne Katarína Knechtová. IMT SMILE priniesol na trh nový album Budeme to stále my, ktorý za prvý mesiac našiel až 8500 nosičou.

(21:40)

Vladimír Valzálek a speváčka Celeste Buckinghamnám prišli predstaviť lauretána hudby. Celeste si svoje Krištáľové krídlo odniesla pred rokom. V tejto kategórií zvíťazil Roman Pantkoló. Pre Romana to je zjavný šok a srdečne všetkým blízkym a celému Slovensku ďakuje.

(21:35)

Sledujeme video, kde sa predstavujú nominanti v kategórií hudba, ktorý sa vo video zabávali v clube. Prvým predstaviteľom je skladateľ vážnej hudby Egon Krák. Roman Pantkoló je medzinárodne uznávaný kontrabasista. One Day Jazz, názov festivalu, ktorý vymyslel populárny bubeník Martin Valihora.

(21:25)

Ďalším hudobným číslom večera sú svetovo známy Janoska Enseble. Hudobné zoskupenie Janoska Ensemble je síce svetové, no založili ho rodáci zo Slovenska, bratia Jánoškovci spolu so švagrom Júliusom Darvasom, pred 5 rokmi vo Viedni. Dnes sú celosvetovo uznávaní, hrajú prevažne v zahraničí.

(21:20)

Pán Bakeš, ktorý si pred rokom odniesol Kríštaľové krídlo prišiel predstaviť spoločne s moderátorkou RTVS Hanou Závadnou predstaviteľa v nominácii hospodárstvo. Laureátom sa stal Miloslav Čurila.

(21:15)

Piesňou skupiny Abby sa začalo video v ktorom si zahrali osobnosti hospodárstva. Prvým predstaviteľom je Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva najväčšieho slovenského celulózo-papierenského podniku Mondi SCP Ružomberok. Ďalším je zakladateľ, spoluvlastník a generálny riaditeľ vinárstva Chateau Topoľčianky Milan Waldner. Nominovaný Branislav Cvik a Ľubomír Vančo a spoluvlastníci banskobystrického pivovaru Urpiner, sú nositeľmi jedného z najväčších úspechov v histórii slovenského pivovarníctva „Zlatej európskej pivnej hviezdy“.

(21:10)

Karin Haydu privítala na pódiu generálneho riaditeľa televízie RTVS Jaroslava Rezníka. V literatúre a publicistike opäť víťazí dám a to prozaička Etela Farkašová.

(21:05)

V ďalšej dokrútke sa objavili osobnosti publicistiky a literatúry. Tu patria osobnosti ako Gregor Martin Papuncsek, ktorý spája slovenskú a maďarskú tematiku dohromady. V roku 2018 poskytoval mimoriadne objektívne a dôveryhodné informácie z priebehu maďarských volieb. Neúnavnou prácou dosiahol poctivú novinársku spravodajčinu plnú láskavého humoru, ktorou zmierňuje vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi. Jedinou ženou v tejto kategórií je Etela Farkašová,  filozofka, prozaička, esejistka, poetka a čerstvá držiteľka Čestnej pocty za celoživotné literárne dielo. Fotograf ľudového tanca, baletu, hudby a ľudovej kultúry na Slovensku Peter Brenkus je taktiež nominovaný. V roku 2018 vďaka 45 000 fotografickým záberom dokončil ucelenú zbierku tradičných slovenských krojov podľa regiónov v knihe Poézia v krojoch / Kroje v poézii ku konkrétnym básňam Milana Rúfusa, ktorý bol 3 x navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru.

(21:02)

Večer spríjemnila mladá speváčka z českej republiky Monika Bagárová, ktorá zaspievala spoločne so symfonickým orchestrom.

(20:58)

Anton Siekel a Daniela Barteková nám prišli na pódium oznámiť meno laureáta v kategórií šport. Od Antona Siekela si prevzala Kríštáľové krídlo Zuzana Rehák Štefečeková.

(20:52)

Sledujeme krátke video,v ktorom sa nám ukázali osobnosti športu, kde sa prebehli lesom. V tejto kategórií sú nominovaný Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá je úspešná strelkyňa. Podľa nej je dôležité začať od útleho detstva a mať odhodlaných rodičov, ktorý svoje detí budú viesť k športu.

Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský sú jediní slovenskí vodní slalomári, ktorým sa v roku 2018 podarilo získať ôsmy titul majstrov sveta po sebe.

Henrieta Farkašová, zrakovo postihnutá zjazdárka a jej navádzačka Natália Šubrtová patria k najlepším reprezentantkám SR v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých.

(20:47)

Český moderátor Libor Bouček privítal na pódiu dvoch členov poroty, aby nám predstavili laureána v kategórií filantropia. Stala sa ňou Jana Danišová, ktorá sa prebrala svoju cenu a srdečne sa všetkým poďakovala.

(20:40)

Predstavili sa nominovaný v kategórií filantropia v zábavnom videu s deťmi.  Neskôr sa uviedol každý z nich samostatne. Prvou  nominovanou je Jana Danišová, ktorá je zakladateľkou sociálneho projektu vnucka.sk. Kde sa vytvára rodinu pre osamelých seniorov. Dáma, ktorá vytvorila združenie na pomoc ľudom s mentálnym postihnutím v SR Iveta Mišová je nasledujúcou nominatkou. V roku 2018 bolo vďaka nej otvorené jedinečné centrum BIVIO, ktorého súčasťou je integračný sociálny podnik. Mužský predstaviteľ v tejto kategórií je Vladimír Ledecký. Je starosta obce Spišský Hrhov, kde vybudoval úspešný sociálny podnik, ktorý sa stal v roku 2018 prvým oficiálne registrovaným sociálnym podnikom na Slovensku.

(20:35)

Sledujeme krátke video, kde máme možnosť sledovať ako prebiehalo tajné hlasovanie poroty o 11 nominovaných laureátov. Obálky boli otvorené tesne pred vysielaním.

(20:30) 

Krásny nedeľný večer. Onedlho sa začne 22.ročník Krištáľového krídla za rok 2018. Program odštartovala talentovaná tanečná skupina Old school brothers. Celým večerom nás prevedie moderátorská dvojica Karin Haydu a Libor Bouček.