Jo Nesbø sa pokúša so svojimi detektívkami preraziť na filmové plátna. Podarilo sa mu uspieť vo filmovej podobe rovnako ako v knižnej?Aj napriek popularite kníh od autora Jo Nesba som sa nikdy ku žiadnej nedostal. Čo však viem je, že patrí medzi top autorov žánru severských krimi detektívok. Na Snehuliaka som sa teda tešil, trailerová kampaň bola veľmi slušná, herecké obsadenie tiež, takže som očakával chladnú severskú detektívku v štýle Muži, ktorí nenávidia ženy. Boli však tieto očakávania naplnené?

Už od prvých minút je tu cítiť práve tú severskú atmosféru, ktorú podporuje aj samotná vizuálna stránka. Krásne kamerová zábery na pustú zimnú krajinu, skrátka ideálne prostredie pre sériového vraha a taktiež pre dobrého detektíva. Tým druhým je detektív Harry Hole, alkoholik s rozpadnutou rodinou, problémami so spánkom a v práci toho tiež príliš veľa nespraví. Podľa všetkého však je – respektíve bol veľmi dobrý, a preto mu jeho nadriadení v práci dávajú voľnejšiu ruku.

Zdroj: www.imdb.com

Do jeho života ale vstupuje sériový vrah, ktorý sa ho skrz rôzne indície snaží nabádať k vyriešeniu zmiznutí a vrážd. A práve tu nastáva hlavný problém. Neviem, ako je to presne v knihe, z ktorej sa samozrejme vychádza, ale tých indícií, ktoré by ukázali na vraha až toľko nie je.

Počas celého filmu nám tu autori predhadzujú veľké množstvo osôb, ktoré by vrahom potenciálne mohli byť, ale v čase keď zistíte kto to je, to nedáva absolútne žiadny zmysel. Ani z hľadiska príbehu, ani z hľadiska logickej postupnosti. A to je pri detektívke dosť veľký problém.

Harry Hole totižto nie je Sherlock Holmes.

Pritom sa od začiatku darí budovať skvelú atmosféru, samotný hlavný hrdina je celkom sympatický a fandíte mu, ale katarzia, ktorá by mala prísť na konci filmu a pri odhalení vraha tam prakticky vôbec nie je. Akoby sa autori snažili rýchlo pospájať všetky kúsky skladačky dokopy, aj keď im chýbajú niektoré časti.

O to väčšia škoda je, že rýchlo spísaný scenár príliš nepomáha hlavnému hrdinovi a skôr mu podkopáva nohy. Harry Hole totižto nie je Sherlock Holmes. Nevyrieši prípad na základe svojej geniality a intelektu. Vždy sa snaží nájsť jasný dôkaz, ktorý by ho posunul o kúsok ďalej.

Zdroj: www.imdb.com

Netuším, prečo si autori vybrali práve túto knihu na spracovanie, ale ak mal byť toto začiatok novej detektívnej série, tak sa to príliš nepodarilo. Fassbender ako hlavný hrdina je sympatický a snaží sa, bohužiaľ príbeh a celá detektívna zápletka je príliš hlúpa na to, aby to celé nevyznelo do prázdna. Fanúšikovia tohto žánru asi nebudú sklamaní, ale žiadne nadšenie ich rozhodne nečaká.

Hodnotenie: 6/10