Slovák študuje na Univerzite v Cambridge, svoje vedomosti už stihol riadne zúročiť: Jeho softvér porazil aj renomovaných právnikov!
Študent práva na britskej Univerzite v Cambridge Jozef Maruščák vytvoril softvér CaseCrunch, ktorý využíva umelú inteligenciu na to, aby predpovedal výsledok súdneho sporu.
Systém dokázal pritom v súťaži poraziť aj viac ako sto renomovaných právnikov, výsledky totiž predpovedal lepšie ako oni. „Systém v zásade využíva systémy umelej inteligencie, ktoré sa používajú dva-tri roky s tým, že v právnej oblasti neboli nikdy používané. Využíva systémy spracovania prirodzených jazykov a systémy hlbokého učenia. Systému dáte určité množstvo dát alebo súdnych prípadov a on sa dokáže sám naučiť, čo sú tie faktory, ktoré ovplyvňujú výsledok súdneho sporu,“ priblížil Maruščák, ktorý so svojimi spolužiakmi založil spoločnosť CaseCrunch.
Systém sa zároveň učí a zdokonaľuje bez akýchkoľvek inštrukcií od človeka. Dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti sa vôbec netušilo a je schopný napríklad asistovať právnikom pri určovaní stratégie. Taktiež môže odhaliť diskrimináciu jednej strany sporu. Maruščák vidí veľký potenciál v budúcom využití tohto systému zo strany bánk, poisťovní, právnikov, vie však pomôcť aj bežným ľuďom. Víziou je, aby systém dokázal predpovedať výsledok sporu v každej jednej oblasti práva v Británii a aby užívateľ dostal stanovisko po opise situácie vlastnými slovami. „Momentálne pracujeme s predpokladom, že systém vie byť adaptovaný na hocijaký právny systém,“ podotkol Maruščák. Potrebné je, aby mal systém dostatočné množstvo dát a informácií.
Softvér CaseCrunch, ktorý už zaujal viacero súkromných firiem a korporácií, prešiel aj veľkou skúškou. Súťažil totiž so 110 právnikmi z najlepších firiem vo Veľkej Británii v predpovedaní výsledkov sporov týkajúcich sa nezákonne predaných poistiek. Právnici mali prístup do databázy už rozhodnutých prípadov, ktorých výsledky však nepoznali. Na základe opisov faktov priamo zo spisov mali právnici a softvér určiť, kto spor vyhrá. „Právnici spravili vyše 750 predikcií s úspešnosťou 62,3 percenta a systém CaseCrunch bol úspešný v 86,6 percenta prípadov,“ uviedol Maruščák.
Umelá inteligencia vie podľa neho lepšie identifikovať faktory, ktoré majú vplyv na výsledok sporu a o ktorých právnici netušia, a teda ich neberú do úvahy. Systém sa dokáže pozrieť, ako s danými faktormi pracoval sudca v predošlých 20 000 prípadoch, všetky prípady si zapamätať a faktory posudzovať presnejšie. Hoci systém šetrí čas, peniaze a zefektívňuje isté rozhodnutie, podľa Maruščáka však právnikov nedokáže úplne nahradiť.
Zdroj: TASR
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
Fitness influencerka Andrea, ktorá sa chorobne bála jedla: Prekvapilo ma, aké množstvo ľudí trpí por... by Nikoleta Kresáňová
Sleduj nás