Jednoduchý nápad rozšíril možnosti vyšetrenia v krajinách, ktoré nemajú dostatočné vybavenie a špecializované oddelenia.Použitím Volkovej šošovky a smartfónu sa odbornému tímu spolu s medičkou UK v Bratislave Adriánou Furdovou podarilo v rozvojovej krajine zdokumentovať nálezy na očnom pozadí pacientov. Týmto spôsobom sa dajú rozšíriť možnosti vyšetrenia v nemocniciach tretieho sveta, ktoré nedisponujú špecializovanými oddeleniami. Smartfón spolu s Volkovou šošovkou predstavujú lacnú, ľahko transportovateľnú a jednoducho použiteľnú metódu vhodnú na využitie v komplikovaných podmienkach, schopnú zlepšiť úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti v krajinách tretieho sveta.

„Tím odborníkov bol vyslaný na mesiac do nemocnice v dedine Mapuordit v Južnom Sudáne, kde plánoval pred odovzdaním okuliarov vyzbieraných na Slovensku pacientom oftalmologicky vyšetriť zrakovú ostrosť a očné pozadie,“ priblížila Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK. Na vyšetrenie zrakovej ostrosti si tím so sebou vzal súpravu očných šošoviek, okuliarový rám, papierovú nástennú Snellenovu tabuľku optotypov a na vyšetrovanie očného pozadia klasický oftalmoskop. V súčasnosti sa tieto vyšetrenia v nemocnici robia aj pomocou rôznych prístrojov, ktoré sú dôležité najmä pre zdokumentovanie a zaznamenanie nálezov na oku pacienta.

Vo veľkej miere dokáže pomôcť už obyčajná fotka (zdroj: pexels.com)
Vo veľkej miere dokáže pomôcť už obyčajná fotka (zdroj: pexels.com)

„Takéto prístroje však nie sú vhodné na transport do rozvojových krajín, a tak sme hľadali metódy, ktoré by ich nahradili. V prípade predného segmentu oka je to pomerne jednoduché – pomocou fotoaparátu. Pri vyšetrovaní očného pozadia nám veľmi dobre poslúžila klasická Volkova šošovka s hodnotou plus 20 dioptrií v kombinácii so smartfónom, ktorý mal štandardný LED blesk,“ vysvetlila študentka Furdová. Na smartfóne zachytil tím snímky, ktoré zreteľne zobrazovali očné pozadie pacientov – očný nerv, farbu sietnice, výstup a priebeh ciev. Celkovo sa podarilo vyšetriť a odovzdať okuliare približne 250 osobám.

Odborníci sa zamerali na hospitalizovaných pacientov s rôznymi diagnózami, ako sú napríklad HIV, hypertenzia či tuberkulóza. Skríning a dokumentácia sú dôležité pre lepšie možnosti následného manažmentu a liečby pacienta. Tieto snímky je možné poslať napríklad cez internet a diskutovať o nich s odborníkom, ak v danej nemocnici nie je špecialista – oftalmológ. „Svojou prácou som ukázala, že je to v týchto podmienkach vhodná metóda. Aj takýmto spôsobom môže medicína napredovať,“ skonštatovala Furdová, ktorá za svoj výskumný projekt získala prvé miesto v oftalmologickej sekcii medzinárodnej študentskej konferencie vo Varšave, odkiaľ si odniesla aj Grand prix cenu publika.

Zdroj: TASR