Nádherné slovenské kostoly, ktoré sa jednoznačne oplatí navštíviť
Slovensko má výnimočnú nielen prírodu. Medzi krásy našej krajiny môžeme zaradiť aj úžasné stavby chrámov.
Naša vlasť je bohatá na nádherné kostoly. Vybrali sme niektoré z nich, ktoré určite stoja za návštevu. Viaceré sú zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok či do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Dóm sv. Martina, Bratislava
Jednou z dominánt nášho hlavného mesta je Dóm sv. Martina, postavený v gotickom štýle. Začali ho stavať v roku 1311 okolo jestvujúceho románskeho kostolíka. Do konca 14. storočia postavili severný múr a časť južného obvodového múru. Následne pristavili z oboch strán veže kaplnky. Na juhu ju ozdobili erbom Českého kráľovstva, keďže bolo venované Žofii Bavorskej, vdove po českom kráľovi Václavovi IV. V stavbe sa pokračovalo kvôli husitským nájazdom až začiatkom 15. storočia, kedy zbúrali starý kostolík, postavili novú klenbu trojlodia a pokryli strechu krytinou. Po dokončení bol chrám v roku 1451 slávnostne vysvätený.
V roku 1732 uložili pozostatky sv. Jána Almužníka do duchovno-pohrebnej kaplnky, ktorú možno označiť za jedno z najvýznamnejších diel barokovej architektúry na Slovensku. V 18. storočí umiestnili na vrchol veže namiesto kríža pompéznu napodobeninu uhorskej kráľovskej koruny, tá tam stojí po troch opravách až dodnes.
Kostol sv. Michala, Nitra-Dražovce
Takzvaný Dražovský kostolík sa vyníma na kopci za nitrianskou mestskou časťou Dražovce, odkiaľ majú návštevníci perfektný výhľad na mesto pod Zoborom a široké okolie. Tento kostol pochádza z polovice 11. storočia a ladili ho do románskeho slohu. Počas nasledujúcich storočí bol niekoľkokrát prestavaný. Väčšími úpravami prešiel naposledy v 18. storočí, kedy nadstavali obvodové múry lode, rozšírili vstupný otvor, upravili emporu a okná na veži a tiež vymenili vnútorné vybavenie vrátane oltára.
O 23 rokov neskôr bol postavený priamo v dedine nový kostol, čím svätostánok prestal plniť svoju pôvodnú úlohu a omše sa v ňom slúžili len na sviatok patróna, sv. Michala archanjela. Počas komunistického režimu chceli kostolík zničiť a začať tu s ťažbou kameňa, avšak vďaka občanom sa zachoval v celej svojej kráse až dodnes. Zaujímavosťou je, že bol dokonca zobrazený na rube slovenskej 50-korunovej bankovky.
Chrám sv. Paraskevy, Dobroslava
Ide o drevený gréckokatolícky kostol, ktorý bol postavený v obci Dobroslava v roku 1705, pričom je to trojpriestorová stavba v tvare kríža s priečnou loďou, stojaca na vysokej kamennej podmurovke. Túto cerkev, ako svojim kostolom hovoria gréckokatolíci, upravovali v roku 1880 a naposledy v roku 1932, kedy boli k objektu pripojené dve bočné kaplnky. Tie dali chrámu súčasný vzhľad.
Za najvzácnejšiu pamiatku vnútorného vybavenia môžeme považovať reštaurovaný ikonostas, teda stenu s ikonami z 18. storočia, kde sú zachytené výjavy z Nového zákona. Chrám sv. Paraskevy patrí do súboru východoslovenských drevených chrámov zapísaných do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Kostol Najsvätejšej Trojice, Kežmarok
Kostol Najsvätejšej Trojice postavili na predmestí, za mestskými hradbami, v roku 1682, pričom v roku 1717 ho zbúrali. Následne na jeho mieste ešte v tom istom roku vyrástol nový chrám. Z pôvodného zariadenia sa zachovala neskororenesančná krstiteľnica a epitafy.
Artikulárny kostol v Kežmarku má podobu rovnoramenného gréckeho kríža, pričom ramená sú zaklenuté širokou valenou klenbou, spočívajúcou na štyroch točených nosných pilieroch a na obvodových múroch. Stavbu spevňujú štyri malé prístavby v rohoch a tiež šesť drevených chórov. Na prízemie a chóry sa zmestí celkom 1541 sediacich osôb. Základy tvorilo drevo, ale pri poslednej oprave sa nahradili tehlami. Stavba je zrubová z červeného smreku, výlučne pri nej použili drevené klince, kliny a skoby. Siedmeho júla 2008 kostol zapísali do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Dóm sv. Alžbety, Košice
Dóm sv. Alžbety v metropole východu je najväčší slovenský kostol. Jeho kapacita je až 5000 ľudí. Unikátnosť tejto stavby podčiarkuje, že je to najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Košický svätostánok sa začal stavať na konci 14. storočia a ukončenie výstavby sa datuje do roku 1508.
Má svätyňu s päťdielnym uzáverom, dve veže, poschodovú sakristiu na severnej strane a dve kaplnky s predsieňou na južnej strane. Jedinečná je vnútorná dispozícia chrámu, ktorá vytvára grécky kríž. Komplex Dómu sv. Alžbety a priľahlých stavieb Kaplnky svätého Michala a Urbanovej veže bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Chrám sv. Michala archanjela, Ladomirová
Rovnako ako Chrám sv. Parskevy, aj tento svätostánok v obci Ladomirová patrí medzi cerkvy, v ktorých svätia omše gréckokatolíci. Postavili ho v roku 1742 a zasvätili ho sv. Michalovi Archanjelovi. Ide o zrubový trojpriestorový sakrálny objekt, členený do troch významových priestorov. V areáli cerkvi na južnej strane sa nachádza drevená zvonica, ktorá je z vonkajšej strany zabezpečená vertikálnymi smrekovými doskami. Zvonicu poškodil pád lipy, avšak znovu ju zrekonštruovali do pôvodného stavu.
K jeho kráse prispieva ikonostas a oltár, ktorý pochádza z polovice 18. storočia. Pri jeho stavbe nebol použitý ani jediný klinec, čo zvýrazňuje jeho výnimočnosť. V roku 2008 zaradili tento východoslovenský klenot do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Drevený artikulárny kostol, Hronsek
Drevený artikulárny kostol v obci Hronsek vznikol v dobe potláčania protestantskej viery v Rakúsko-Uhorsku, konkrétne v rokoch 1725-1726. Drevo ako materiál na jeho výstavbu bolo vybrané kvôli tomu, že uhorskí úradníci chceli znížiť trvácnosť tejto stavby. Kostol postavili v tvare kríža, pričom dlhšie rameno má dĺžku 23 m, kratšie 18 m a výška stavby je 8 m.
Unikátnosť potvrdzuje použitie spojovacej techniky hlavných nosných prvkov, ktoré sú spájané klasickými tesárskymi spojmi a drevenými kolíkmi. Vnútorná klenba kostola pripomína tvar prevrátenej lode. Nachádzajú sa tu neobvyklé prvky škandinávskej architektúry, z čoho historici usudzujú, že na stavbe pracovali remeselníci z Nórska a Švédska. Aj tento unikát slovenskej histórie patrí do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Katedrála svätého Martina, Spišská Kapitula
Katedrála svätého Martina, ktorá sa nachádza v Spišskej Kapitule, mestskej časti Spišského Podhradia, bola postavená v rokoch 1245 až 1273 na mieste staršieho kostola z 12. storočia. Ide o pamiatku, v ktorej sa snúbi románsky sloh s neskorogotickým. Malebný svätostánok pod majestátnym Spišským hradom počas svojej existencie prechádzal mnohými stavebnými úpravami.
Svoj súčasný vzhľad nadobudol v 15. storočí. V súvislosti so vznikom biskupstva v roku 1776 boli vykonané stavebné úpravy, ktoré zanechali významnú stopu na interiéri. V rokoch 1873 až 1889 katedrálu regotizovali a rozšírili o južné bočné prístavby. Západný a severný portál obnovili a ladili ho do neorománskeho slohu. V roku 1993 bola zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.
Ďalšie artikulárne kostoly na Slovensku
Drevené artikulárne kostoly patria medzi skvosty uhorskej architektúry. Napriek vtedajšej nevôli panstva vydržalo päť z nich až dodnes. Okrem už spomínaných kostolíkov v Hronseku a Kežmarku nájdeme takéto chrámy aj v Leštinách, Istebnom a Svätom Kríži.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
Sleduj nás