Väčšinu z toho, čo vieme o spánku sa vedcom podarilo zistiť v posledných 25 rokoch. A dočítate sa to práve tu.



  1. Človek vydrží bez spánku 11 dní? Držiteľom rekordu za najdlhší čas strávený bez spánku je Randy Gardner, ktorý v roku 1964 vydržal bdieť 264 hodín. Vtedy sedemnásťročný študent sa tohto spánkového experimentu zúčastnil pod dozorom lekárov, ktorí pravidelne monitorovali jeho životné funkcie. Experiment dokázal, že ani po niekoľkých dňoch bez spánku neboli jeho fyzické reakcie mimoriadne ovplyvnené, napr. na desiaty deň ešte dokázal hrať pinball. Deficit spánku však ovplyvnil jeho schopnosť sústredenia sa a prispel k zmenám nálad, problémom s krátkodobou pamäťou, zaznamenané tiež boli jeho paranoje a halucinácie. Po skončení experimentu sa však Gardner vrátil veľmi rýchlo k bežnému spánkovému režimu a nijaké trvalé následky na jeho zdraví potvrdené neboli.

  2. via GIPHY

  3. V Japonsku je spánok počas pracovnej doby akceptovateľný? Je totiž považovaný za znamenie toho, že človek je vyčerpaný po ťažkej a dobre odvedenej práci. Aj vy zrazu uvažujete nad kariérou v krajine vychádzajúceho slnka?

  4. via GIPHY

  5. Snívanie ti pomáha v učení? Áno, študenti, počujete dobre! Ak sa učíte celú noc na skúšku, mali by ste zvážiť, či si nepôjdete na chvíľu schrupnúť. Prečo? Keď spíte a váš mozog si vytvára obrazy, ktoré skladá do snov, pomáha vám to učiť sa a riešiť problémy. Skupina vedcov z Harvardu uverejnila v časopise Current Biology štúdiu, podľa ktorej sú sny spôsobom, ako mozog spracováva nové informácie, vytvára medzi nimi súvislosti a napokon im dokáže porozumieť. Na zvýšenie kvality vášho spánku – a teda schopnosti mozgu učiť sa – obmedzte v svojej spálne všetky zdroje hluku, ako napr. televízor, ktor é môžu negatívne vplývať na dĺžku a kvalitu spánku.
  6. via GIPHY

  7. Osem hodín spánku denne nemusí byť pravidlom? Toto číslo sa odvíja od mnohých faktorov, pričom veľkú rolu hrá najmä vek a životný štýl. Samozrejme, že najdlhšie spia novorodenci, ktorí v prvých mesiacoch prespia väčšiu časť dňa. Toto číslo sa s pribúdajúcim vekom neustále znižuje. Vo všeobecnosti však platí, že tínedžeri potrebujú takmer toľko spánku ako malé deti, zatiaľ čo ľudia vo veku 65+ najmenej. Rozdiely možno nájsť aj v rámci pohlaví – ženský organizmus vyžaduju hodinu spánku navyše oproti tomu mužskému. To, že ju nedostávajú vedie k tomu, že ženy majú omnoho častejšie sklony k depresiám ako muži.
  8. via GIPHY

  9. Spánkové rituály niektorých zvierat sú prinajmenšom pozoruhodné? Tak napríklad morské vydry žijúce v páre sa držia za „ruky“, aby počas spánku jeden druhému neodplávali niekam ďaleko. Mačky prespia 70 % svojho života, koaly dokonca denne spávajú okolo 20 hodín. Oproti tomu také žirafy len okolo 20 minút denne. Kone dokážu spať postojačky, zajace zas s otvorenými očami. Sťahovavé vtáky dokonca dokážu spať počas letu.hqdefault
  10. Inception možno nie je až taký hollywoodsky výmysel? Ak film Inception nepoznáte, v skratke ide o to, že ľudia dokážu prevziať kontrolu nad svojimi snami a ovládať ich tak, aby sa v nich dialo to, čo chcú aby sa dialo. Podľa výskumu, na ktorom sa zúčastnilo 3 000 dobrovoľníkov nemusí byť kontrolované snívanie či „lucidné“ sny až takým nezmyslom. V skutočnosti totiž až 64,9 percent zúčastnených potvrdilo, že počas snov si boli vedomí toho, že ide len o sen a 34 percent z nich dokonca vedelo svoj sen ovplyvňovať. ,,Prevziať kontrolu nad svojim snom je schopnosť, ktorú nemá každý, no dá sa rozvíjať,“ tvrdí Kelly Bulkeley, PhD., ktorá sa výskumom snov zaoberá na pôde Graduate Theological Union v kalifornskom Berkeley. Schopnosť ovplyvňovať priebeh svojich snov je mimoriadne užitočná pre ľudí, ktorí trpia nočnými morami. V tomto prípade je vraj dobré si už pred spánkom povedať, že to, čo sa mi sníva je len zlý sen a nie realita. Ak sa človek naučí byť vedomý si toho, že sníva, dokáže sny nielen pozitívne ovplyvniť, ale aj zabrániť nočným morám.
  11. via GIPHY

  12. Môžete sa k snu vrátiť aj po tom, čo ste sa zobudili? Určite sa vám už neraz stalo, že ste sa po prebudení túžili vrátiť k tomu úžasnému snu, ktorý ste mali… A viete čo? Je to možné! Jednoducho bez pohybu naďalej ležte a dokážete ostať v stave  „polosnenia“ ďalších pár minút. Expertka na sny, Lauri Quinn Loewenberg tvrdí, že ak sa chcete vrátiť k svojmu snu, je dôležité byť presne v rovnakej polohe, v akej ste sa zobudili. To je totiž poloha, v ktorej ste snívali. Ak sa pohnete, prerušíte tento stav a váš sen skončil. Nie, to však neznamená, že máte ostať v posteli celý deň…

    via GIPHY