Na kvalitný obsah, ktorý priláka nových followerov, nepotrebujete techniku za niekoľko tisíc. Týchto desať rád vám pomôže vybudovať pôsobivý Instagram.Instagram je v dnešnej dobe jedna z najpopulárnejších platforiem, kde užívatelia zverejňujú autorský obsah. Každý deň na ňom pribudne množstvo fotografií či videí. V tomto silnom pretlaku kreatívneho obsahu máme len 3 sekundy na to, aby sme zaujali našich sledovateľov. V článku vám prinášame 10 rád a tipov pre vizuálne pôsobivý Instagram, ktorý nielenže poteší aktuálnych sledovateľov, ale tiež pomôže prilákať nových.

Na konkrétne tipy, ako vytvoriť výnimočne kvalitný obsah, sme sa opýtali Martina Vanka, ktorý sa na FMK UCM v Trnave stará o sociálne siete, fotografky Adely Najdekovej a Lucie Harbuľákovej, ktorá pracuje na pozícii social media manager pre televíziu JOJ.

1. Foťte pri dennom svetle

Prvá a najpodstatnejšia vec je svetlo. Áno, je nám jasné, že ste to počuli už najmenej stokrát, ale toto je naozaj základ, ktorý treba dodržiavať. Vďaka nemu môže fotka vyzerať naozaj skvelo. Ak chcete fotiť v interiéri a nemáte dostatok svetla, môže vám pomôcť presunúť sa do blízkosti okna.

2. Využívajte aplikáciu fotoaparát, nikdy nefoťte priamo cez Instagram

Určite nie je vhodné fotiť fotografie prostredníctvom aplikácie Instagram. Dôvodov je hneď niekoľko, no predovšetkým nemôžete spraviť viac snímok za sebou. Najviac sa odporúča fotiť cez zrkadlovku, ale v dnešnej dobe dokážete spraviť kvalitnú fotku aj s telefónom. Mnohé súčasné telefóny sa kvalitou fotografií dajú porovnávať so zrkadlovkami, takže nemusíte mať vyslovene drahý fotoaparát na to, aby ste zhotovili super zábery.

3. Všetko má svoje miesto, so záberom sa vyhrajte

Na fotke by malo mať všetko svoje miesto. Niekedy je potrebné si veci naaranžovať tak, aby výsledok stál naozaj za to! Fotografii je potrebné dodať atmosféru, aby nebola “chudobná”.  Nefotíme teda len samostatný produkt, do záberu môžeme pridať nejaké kvety či iné predmety, ktoré ladia s cieľom fotografie alebo prostredím.

prsteň instagram drevo zem
Ak fotíme detaily, na fotografii si ich treba naaranžovať aj spoločne s prostredím. Zdroj: Archív Adela Najdeková

4. Nezabudnite fotku upraviť podľa vašich predstáv

Dôležitým prostriedkom ako upútať nových sledovateľov je kvalitný obsah. Ak chcete brať Instagram serióznejšie, dajte si záležať na vašom feede. Momentálne existuje mnoho aplikácií, v ktorých viete upravovať fotky, tak ich treba využiť. Najznámejšie aplikácie na úpravu fotiek sú: Lightroom CC, Unfold, Snapseed, Huji či 1967. Spomínané appky majú vo svojej ponuke množstvo rámčekov a filtrov. Ich používanie je rýchle a jednoduché, takže si iba stačí vybrať svojho favorita. Neodporúča sa však príliš experimentovať s filtrami. Ak máte na každej fotke iný filter, nepôsobí to dobre. Kľúčová je jednota.

les žena muž bozk
Zhotovenú fotografiu sa odporúča upraviť najmä kvôli dodaniu správneho svetla. Zdroj: Archív Adela Najdeková

5. Pred fotením si vyčistite objektív

Nezabudnite na to, že vždy pred fotografovaním si treba utrieť objektív na telefóne. Každý z nás používa telefón takmer 24 hodín denne, preto sa často stáva, že objektív na telefóne je špinavý. Ak si ho neustriehnete, môže nastať veľký problém. Po fotení zistíte, že vaše zábery kazí fľak či špina a máte po inak skvelej fotografii. Doslova a do písmena dokáže pokaziť celú fotografiu.

6. Nezabudnite na emócie

Fanúšikov sociálnych sietí v roku 2019 nezaujíma iba tip-top, nastajlovaná fotka produktu či silená póza ľudí. Ľudia chcú vidieť niečo, čo je skutočné, niečo, čo je uveriteľné a čo má v sebe náboj emócie. Pokiaľ fotku navyše spojíte s úderným textom, môže to veľmi dobre vypáliť. Práve neplánované momentky sú zdrojom tých správnych emócií, ktoré dokážu publikum očariť a vám pomôžu vybudovať pôsobivý Instagram. Vždy myslite v prvom rade na kvalitný obsah s citom a svojským imidžom, až potom prídu srdiečka od ľudí.

kostol smiech úsmev kňaz
Ľudia chcú vidieť na sociálnych sieťach niečo, čo je skutočné. Preto je dôležité zachytiť emóciu. Zdroj: Archív Adela Najdeková

7. Aktivita lajky aj dosah prináša

Ak si nezachováte pravidelnosť a konzistentnosť, vašu komunitu prestanete baviť a odídu. Aktívny profil udržíte aktívnym odpisovaním na správy, reagovaním na komentáre a najmä pravidelným pridávaním príspevkov. Ak niečo z tohto prestanete aplikovať, prestanú vás sledovať aj vaši followeri. Jednoduchá rovnica.

8. Všetko s mierou

Snažte sa svoj profil zatraktívniť nielen spomínanými filtrami, ale aj nejakými rámčekmi. Berte však na vedomie, že nie každá značka, firemný a osobný profil si to vyžaduje. Menej je niekedy viac. Pridávajte príspevky hlavne preto, lebo chcete a baví vás to. Fanúšikovia ocenia prirodzenosť.

9. Ukážte tvár

Ak vám ide najmä o počet srdiečok pod fotkou, treba ukázať tvár. Fanúšikovia ocenia, že sa im nebojíte ukázať. Aj tu ale platí staré známe pravidlo – všetko s mierou. Teda, nie je vhodné, aby bol váš profil zahltený fotografiami, na ktorých sa prezentujete. Aj keď tieto fotografie zvyčajne dostávajú najviac srdiečok, treba zachovať pestrosť.

10. Video obsah posúva dosah vyššie

Stories, ktoré sú na Instagrame viditeľné po dobu 24-hodín, sú rovnako dôležité ako feed. Pri nich tiež platí, že sledovatelia chcú vidieť tvár, no chcú počuť aj hlas. Ľudia chodia na sociálne siete najmä kvôli zábave. Na to netreba zabúdať! Nebojte sa na nich prehovoriť.