Nový film Učiteľka Jana Hřebejka a Petra Jarchovského má za sebou prvý víkend v slovenských kinách.Učiteľku, ktorú stvárnila Zuzana Mauréry, si prišlo pozrieť 15 500 divákov. Po úspechoch u kritiky, poroty aj festivalového obecenstva v Karlových Varoch to vyzerá, že sa stane obľúbeným letným hitom aj v domácich kinách.  Kinosály po celom Slovensku boli plné, mnohé kiná pridávajú projekcie. Autorská dvojica Hřebejk – Jarchovský opäť potvrdila, že ich vzájomná spolupráca prináša výnimočné filmové snímky. Film Učiteľka bol v silnej konkurencii vybraný do hlavnej súťaže 51. ročníka festivalu v Karlových Varoch, kde bol 4. júla uvedený vo svetovej premiére. Mauréry z festivalu odišla s cenou Krištáľový glóbus za najlepší ženský herecký výkon. Učiteľka sa zároveň môže pýšiť výbornými ohlasmi a recenziami v rešpektovaných svetových filmových magazínoch.

(zdroj: reprofoto YouTube).
Mauréry získala za film Krištáľový glóbus (zdroj: reprofoto YouTube).

Film o učiteľke, ktorá manipuluje žiakmi a ich rodičmi, vznikol v slovensko-českej koprodukcii s hlavným producentom PubRes. Českú stranu zastúpila mladá producentská spoločnosť Offside Men, ktorá má na konte seriál Štvrtá hviezda a film Kobry a užovky, ktorý tento rok zozbieral najviac Českých levov. Vďaka vynikajúcemu scenáru a precíznej réžii je to film, ktorý sa síce odohráva na malom priestore v konkrétnej dobe, ale o patologickej manipulatívnosti vypovedá s univerzálnou platnosťou, povedal o filme Učiteľka programový riaditeľ Medzinárodného festivalu v Karlových Varoch Karel Och pre novinky.cz.

(zdroj: reprofoto YouTube).
Vo filme sa objavilo niekoľko známych tvárí (zdroj: reprofoto YouTube).

Tvorcom sa podarilo získať pre Učiteľku herecké osobnosti na čele s Mauréry v hlavnej úlohe. Kasting bol pre Hřebejka osviežením vrátane skvele obsadených detských rolí, z dospelých hercov v minulosti pracoval len s Csongorom Kassaiom. Vo filme tiež účinkujú Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý a v jednej z hlavných detských rolí sa predstavil aj vnuk Mariána Labudu Richard.

(zdroj: reprofoto YouTube).
Dej filmu je stále veľmi aktuálny (zdroj: reprofoto YouTube).

Zdanlivo empatická a láskavo vyzerajúca učiteľka manipuluje prostredníctvom svojich žiakov ich rodičmi za účelom osobného obohatenia, či už v podobe materiálnych výhod, alebo dokonca vidiny milostného pomeru. Nielen z obavy o prospech svojich milovaných detí väčšina rodičov nátlaku triednej učiteľky základnej školy podľahne. Nájdu sa však tri rodiny, ktoré sa rozhodnú učiteľke vzoprieť a vzniknutú situáciu sa spoločne s riaditeľkou školy pokúsia zvrátiť na konšpiratívnej triednej schôdzke. Dej strhujúcej a veľmi aktuálnej snímky o sile ľudského charakteru, inšpirovanej skutočnou udalosťou, sa síce odohráva na začiatku 80. rokov, ale ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe, lebo skorumpovanosť, rovnako ako malosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále.

Každý dospelý a väčšina detí zažili situáciu, keď cítili, že to, čo je práve momentálne výhodné, je zároveň nesprávne. A naopak, že zachovať sa podľa svedomia alebo len dobrého vychovania môže byť nebezpečné alebo veľmi nevýhodné. Preto tomuto príbehu môže porozumieť každý,“ povedal Hřebejk. „Na scenári sa mi páčilo, že nebolo jednoznačné, či ide o komédiu, alebo drámu. Snažila som sa učiteľku Drazdechovú v tejto polohe udržať, čo nebolo až také náročné, keďže moja postava bola výborne napísaná,“ uviedla Mauréry.

Zdroj: TASR