Britská národná bezpečnostná kancelária zverejnila návod, ktorým chce pripraviť ostatných Európanov v prípade ozbrojeného teroristického útoku, akým bol masaker v Paríži.Britský minister obrany vydal kompletne nový návod, ako sa pripraviť na útoky podobné nedávnym v Paríži pre prípad opakovania sa na britskej pôde. V návodoch varuje a odporúča napadnutým, že utekať a schovať sa je bezpečnejšie než predstierať mŕtveho.

_86688065_bataclangetty
Útoky v Paríži si vyžiadali 129 obetí.

Britská národná bezpečnostná kancelária publikovala tento návod ako reakciu na teroristické zverstvá v Paríži, hlavnom meste Francúzska, ktoré majú na svedomí životy 129 ľudí.
Predstavitelia národnej bezpečnostnej kancelárie taktiež odporúčajú nezostať ležať na zemi, utiecť čo najďalej, schovať sa na bezpečné miesto a nezabudnúť si stíšiť hlasitosť telefónu.

Tento návod sa zaoberá nielen otázkou, čo robiť a ako reagovať v prípade už prebiehajúcej streľby, ale radí tiež podnikom vytvoriť si bezpečnostné postupy, ktoré by zabránili samotnému vniknutiu teroristov do davu. Tento postup nazývajú „dynamické uzamknutie“. Reagujú tým na výpovede obetí, ktoré vyviazli z hudobného sálu Bataclan len so zraneniami. „Ozbrojenci vtrhli dnu a okamžite začali bezhlavo strieľať.“ Niekoľko ľudí, ktorí prežili, opisovali ako spadli na zem a nezostalo im nič iné len zostať nehybne ležať, zatiaľ čo si masaker vyžiadal životy 89 ľudí v miestnosti a ďalších 100 zranil. Návod národnej bezpečnostnej kancelárie si však stále stojí za svojím tvrdením „utekaj ak môžeš“ a dodáva, že „všetky svoje veci nechaj na mieste a utekaj“.

„Dôležité je nezostať ležať na zemi, utiecť čo najďalej a schovať sa na bezpečné miesto.“

Úradníci mysleli aj na možnosť, kedy sú únikové cesty nepriechodné. V tomto prípade odporúčajú skryť sa pred streľbou za nosné železobetónové steny, hrubé murivá, nie však za materiály, akými sú drevo, tehly, sklo, ktoré môžu pôsobiť ako bezpečný štít, avšak v skutočnosti by k záchrane života nepomohli. Na podobnú situáciu radia uskutočniť 3 základné kroky: utekaj, skry sa, oznám!

Ako by ste v podobnej situácii reagovali vy?

Zdroj: telegraph.co.uk