Poľsko, krajina ktorú všetci Slováci dobre poznáme. Bohužiaľ, len ako miesto, kde sme chodievali s našimi rodičmi na populárne trhy. Vybrali by ste si ju ako krajinu pre zahraničnú mobilitu? Zahraničný pobyt Erasmus + zmení život každého človeka úplne od základov. Hoci vám to mnoho ľudí povie, pravdivosť tohto tvrdenia pochopíte, až keď ho zažijete na vlastnej koži. Po Erasme sa už nikdy nebudete na svet pozerať ako doposiaľ. Ale prečo som sa vybrala práve do poľských Katowíc? Veď možností je neúrekom. Slnečné Španielsko, Taliansko s vynikajúcim jedlom či perspektívne Dánsko, sú prvou voľbou každého. Po tomto článku však určite zaradíte Poľsko do svojho „wish-listu“

 

Zdroj: The Erasmus Bible

 

1. Predsudky nechaj doma

„Načo do Poľska? Nezlepšíš sa ani v jazyku a nie je tam nič zaujímavé!“ Túto vetu som počula snáď stokrát. Spočiatku som taktiež túžila po Portugalsku a slnečných destináciách. Paradoxne v ponuke sme mali pri magisterskom štúdiu len české či poľské univerzity, a preto som sa rozhodla dať šancu Poľsku. Veru, doteraz toho neľutujem! Viem objektívne zhodnotiť, že predsudky Slovákov voči Poľsku sú totálne neopodstatnené. Ak očakávate, že porozumiete všetkému v poľštine, a angličtinu nevyužijete, je to omyl. V angličtine budete komunikovať dennodenne, lebo čas trávite výhradne s cudzincami z rôznych krajín sveta. Navyše po pár týždňoch pochopíte, prečo je pre desiatky Španielov, Talianov či Portugalcov práve Poľsko výberovou destináciou. Poľsko vôbec nie je zaostalá krajina, ako si my Slováci poväčšine myslíme. Univerzity sú skvelej úrovni, dokonca majú dobré meno vo svete. Veľa cudzincov ich vyhľadáva práve vďaka spomínanému dôvodu.

via GIPHY

2. „Culture shock“ rozhodne nehrozí

Jedným z dôvodov, prečo sa veľa študentov obáva vycestovať na Erasmus, je práve strach z inej kultúry či tradícií, na ktoré si nedokážu zvyknúť. Aj v tomto je pobyt v Poľsku výhodou. Je to naša susedná krajina, ktorá má v drvivej väčšine veľmi podobné zvyky i chute v gastronómií. Preto si pri návšteve reštaurácie hravo vyberiete z jedálnička a dokonca pri ochutnaní „pierogov“ budete mať pocit, že ste na moment doma. A to nehovorím o situácii, keď Poliak zistí, že ste zo Slovenska. Nebude vás brať ako cudzinca, dokonca sa poteší a budú správať oveľa pohostinnejšie.

via GIPHY

3. Čím vtipnejší, tým chytľavejší

Áno, reč je o poľskom jazyku. Je pravdou, že nám Slovákom ich jazyk znie veľmi zábavne. Dôvodov je viacero. Vtipná intonácia alebo slová, ktoré majú v našom jazyku rapídne iný význam. Avšak po mesiaci ste ozaj schopný porozumieť drvivej väčšine toho, čo hovoria, alebo minimálne pochopiť kontext. Ručím však za to, že po pol roku budete schopní s ľahkosťou „vyskladať“ gramaticky správne vety, či dohovoriť sa v hocijakom obchode. V inej krajine je tento proces omnoho zdĺhavejší.

Zdroj: The Erasmus Bible

4. Za málo peňazí, veľa veľa muziky

Erasmus program poskytuje študentom štipendium na celú dĺžku pobytu. Poľsko síce patrí medzi krajiny s najnižším grantom, to však nie je dôvod na zúfanie. S peniazmi, ktoré dostanete si budete žiť ako kráľ/ovná! Lacné a bezkonkurenčné „zapiekanki“ či populárne „Pijalnia Wódki i Piwa“ sú pre zahraničných študentov rajom na zemi. A to nehovorím o nekončiacich žúrkach. V Poľsku máte možnosť zabaviť sa v klube, či hocikde inde na dennodennom poriadku. Nemusíte sa báť, že s peniazmi nevyjdete do konca mesiaca, pretože je tam všetko strašne lacné. V takej Škandinávií sa na párty dostanete tak raz do mesiaca a úspory na účte dosiahnu minimálne hodnoty. V Poľsku vám takáto kríza zaručene nehrozí.

via GIPHY

5. Cestuješ, objavuješ, nezastavuješ

Erasmus je obdobím života, kedy ideš na plný plyn. Málo spánku, veľa zábavy, minimum starostí. Aj tento aspekt si v Poľsku užijete o niečo viac. Vďaka spoločnosti „Polski bus“, ktorá sa momentálne spojila s „Flix busom“ máte transport v Poľsku veľmi jednoduchý a lacný. Navyše Polski bus frekventovane ponúka akcie na lístky. Vtedy ich zakúpite len za 1-2 zl (cca 0,25-50 centov). Precestovať pomerne rozľahlé Poľsko, tak nebude žiadny problém. Navyše sa v Poľsku nachádza niekoľko letísk, z ktorých lieta množstvo low-cost spoločností, kde zakúpite letenky do zaujímavých destinácií za pár eur.

6. Príjemná atmosféra miest

Cestujeme tisíce kilometrov za historickými mestami, pritom poľské mestá pulzujú neopakovateľnou energiou. A máme ich tak blízko! Wroclaw so stovkami poukrývaných trpaslíkov a farebnými domčekmi, historický Krakow či Gdansk, kde nájdete dokonca more. Mňa osobne každé očarilo špecifickou atmosférou, historickými uličkami či tradičnými kulinárskymi špecialitami, ktorých nájdete kvantum. Hravo by som si vedela predstaviť život v ktoromkoľvek z nich.

Mesto Gdaňsk Zdroj: www.theblondtravels.com

7. Krásna príroda

Pre nás Slovákov to nie je žiadna rarita, nakoľko sa pýšime neopakovateľnou prírodou. Avšak, zahraniční študenti z prímorských oblastí sú unesení prekrásnou poľskou prírodou. Pohoria i zasnežená panoráma poľského Zakopaného bola pre nich dychberúcim zážitkom.

Morské Oko v Zakopanom Zdroj: SgForums.com

8. “Monte“ na poľský spôsob

Najlepšie na záver. Nebudeme si klamať, štúdium je na Erasme odložené bokom. Zostane nám kopec priateľstiev po celom svete, neopakovateľné zážitky, ktoré zahrejú aj po niekoľkých rokoch. Kopec dobrodružstiev sa ale spája s alkoholom. Ten na Erasme tečie potokom. V Poľsku nájdete niekoľko druhov vodiek, s rôznymi príchuťami, ktoré pijú v rôznych kombináciách. Obľúbená značka „Soplica“ mi ale utkvie v pamäti asi do konca života. Jej orechová verzia, ktorá sa pije s mliekom je ten najlepší drink, aký máte možnosť vyskúšať. Vidíte dobre, áno s mliekom! Aj v tomto prípade odhoďte predsudky a iný drink si počas celého pobytu nedáte. Chuť s dezertom „Monte“ či populárnou „Nutellou“ je len sladká bodka na záver.

Zdroj: The Erasmus Bible

Ak vás tieto dôvody aspoň trošku presvedčili, jeden bonusový na záver. Kandidátov na Erasmus je neúrekom a mnohokrát sa do výberu nedostanete. Keďže čaro Poľska málokto docení, vsaďte na túto destináciu a s určitosťou vás vyberú. Voilá, a neopakovateľný zážitok je na svete.