Známa moderátorka presedlala do konkurenčného rádia. O tom, ako zvláda každé ráno moderovať rannú šou a ešte k tomu vychovávať dieťa sa porozprávala s Jankou Pileckou.Dominika Dede Dadíková – mladá, úspešná, vždy pozitívne naladená rozhlasová moderátorka a čoskoro dvojnásobná mamička. Jej hlas a smiech si všetci pamätáme najmä z rannej šou ZOO Europy 2, ale dnes ju v tomto éteri budete hľadať márne. O tom, čo sa stalo a o iných životných radostiach a starostiach sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

V rádiu Europa 2 si pôsobila 8 rokov. Bola si tam slávna, všetci ťa poznali a všetci ťa radi počúvali. Napriek tomu už pre teba práca v tomto rádiu posledné roky nebola zábavou. Čo sa stalo?

V rádiu Europa 2 som strávila takmer 8 rokov, bola som historicky prvá prijatá moderátorka, keď sa toto rádio na Slovensku narodilo. Prešli sme si všeličím, ale vždy sme držali spolu ako tím. Možno preto, že sme boli kamaráti, kolegovia aj rodina v jednom. Myslím si, že práve preto som brala veľmi osobne niektoré nepochopiteľné kroky aktuálneho vedenia. Napríklad, vo februári minulého roka vyhodili 8 ľudí, vrátane televíznych tvárí. Čo je asi mimo akejkoľvek logiky, keďže rádiá väčšinou chcú pretlačiť svoje hlasy na TV obrazovku, pretože to zvyšuje povedomie o značke. Nechápem preto ako mohli pustiť Romana Juraška, Tomáša Juríčeka alebo Aďu Špronglovú. Cez leto pochovali aj našu rannú šou ZOO, a tak ma tam už naozaj nič nedržalo. Odišla som za lepším pocitom a zázemím do rádia Vlna, kde nikomu nevadí, že som mama. Napriek tomu všetkému na Europu 2 spomínam v dobrom, predsa len mi dala priateľov na celý život.

Pamätáš si na svoj prvý vysielací deň v rádiu ?

Prvý vysielací deň bol niekedy pred 12-13 rokmi v nitrianskom regionálnom rádiu. Nepamätám si už úplne presne ako to prebiehalo, ale určite som pred tým než sa zapka červená strávila nejakú poetickú na toalete (smiech). Lebo ja som veľký stresman a hlavne pedant. No a v strese narobíš často chyby, ktoré by si za bežných okolností nemal v repertoári. Takže som po prvom vysielaní bola určite dopotená a mala som na konte niekoľko breptov. Určite to však bola aj sranda, lebo keď som v koncoch, trepem dve na tri (smiech).

Verejnosť ťa ozaj pozná ako večne usmiatu, dobre naladenú, sympatickú mladú moderátorku, ktorú humor neopúšťa. Vedela by si nám prezradiť recept na pozitívny život od Dominiky Dede Dadíkovej?

Asi som sa taká narodila (smiech). Neviem ti povedať recept, skrátka, podľa mňa nikto nechce byť smutný a mať smutný život. Jasné, niekedy životné okolnosti neovplyvníš. Ja som sa narodila zdravá, budem čoskoro 2-násobná mama, robím čo ma baví a cestujem. Ako hovorí môj kamarát Láďo: „Žijem svoj sen a sen mnohých ľudí!“

„Je to celé o tom, že ja veľmi chcem. A keď veľmi chceš, tak všetko zvládneš.“

Vieš byť vôbec v zlej nálade? Keď ju máš, čo robíš pre to, aby si pred poslucháčmi pôsobila usmiato?

Neviem, či som mala niekedy vyslovene zlú náladu. Jedno obdobie po rozchode som bola taká smutná princezná alebo aj teraz, keď som permanentne unavená, nie som vyškerená 24/7. Ale pozor, to sa mení v práci. Nikto predsa nechce vidieť a počuť namrzenú moderátorku. Mne to ide celkom prirodzene, keď sa zapne červená, všetky problémy sveta zmiznú. Vysielanie, to je skrátka iný vesmír.

Vráťme sa ešte na chvíľu k práci. Veľa ľudí o tebe nevie, že si pracovala ako redaktorka televíznych novín. Rádio a televízia sú dve odlišné pozície. Čo bolo pre teba náročnejšie? Predsa len do rádia môžeš ísť aj v teplákoch a nikto ta nevidí. (úsmev)

Z môjho pohľadu je náročnejšia telka. Aj preto, že na obraze musíš vyzerať a tá príprava tiež zaberie čas. Ďalej zháňaš a rozpracovávaš viaceré témy naraz, musíš to ísť nakrútiť, zostrihať tak, aby to dávalo zmysel a nakoniec podať tú informáciu čo najkomplexnejšie. Začínala som v nitrianskom regionálnom rádiu popri vysokej škole ako moderátorka. Potom ma oslovili z regionálnej televízie, lebo potrebovali moderátorku televíznych novín, no a keď som z Nitry prišla do Bratislavy ešte počas školy, tu som bola pri zrode rádia Europa 2 a sem-tam som si odskočila do Telerána ako redaktorka. Takže viem, aké je to sedieť vo vyhriatom štúdiu, ale aj mrznúť v teréne. A áno, v teplákoch a bez make-upu je to pre mňa stále najpohodlnejšie.

Dede v bývalom rádiu. Zdroj: instagram.com/dominikadadikova

Oprav ma, ak sa mýlim, ale práca v rádiu je náročnejšia ako sa zdá – pripraviť sa na vysielanie, kontrolovať svoje vyjadrovanie… Pripravuješ sa na každé vysielanie dopredu?

Áno, najlepšia je tzv. pripravená improvizácia. Ale občas keď je to nepripravené a nečakané, tak to vypáli ešte lepšie. Ja som zatiaľ vždy mala šťastie na kolegov a na chémiu medzi nami. Sadli sme si humorom a občas z toho vznikli legendárne skvosty. Pred vysielaním sa snažím kvalitne vyspať (čo je posledný rok a pol problém), a potom sa už iba nechám uniesť tvorivou atmosférou a kolektívnou náladou.

Spomínaš si na nejaký svoj poriadny „trapas“ v rádiu? Je Dominika Dadíková troublemaker? (úsmev)

Pamätám si asi dva. Jeden je možno s odstupom času smiešny, pri tom druhom mi behá mráz po chrbte ešte aj teraz. Raz sme mali s Tomášom Juríčekom v popoludní ako hosťa jeho aktuálnu kolegyňu Kvetku Horváthovú. Ja som mala 2 dni pred štátnicami a bola som evidentne mimo, lebo som ju niekoľkokrát oslovila iným menom, že: „Zdenka, a čo na tej farme..“ Našťastie sa Kvetka neurazila, ale verím, že jej to príjemné nebolo. Ale čo už, stáva sa aj v lepších rodinách.

Dominika na výlete so svojou rodinou. Zdroj: Dominika Dede Dadíková
Dominika na výlete so svojou rodinou. Zdroj: Dominika Dede Dadíková

Poďme trochu do súkromia. Nedávno si oznámila svojim followerom na Instagrame, že čakáš so svojím priateľom druhé bábätko. Opäť zmizneš na pár dní z rádia a prídu povinnosti. Tešíš sa?

Ono sa to už ani dlhšie nedalo utajiť, lebo pri druhom tehotenstve nabieha bruško trochu skôr. A hlavne bolo to pre mňa dosť oslobodzujúce, lebo mi býva zle a teraz sa už nemusím pretvarovať ani na verejnosti, ani v práci. Z práce zmiznem ozaj len na pár dní, možno ešte na menej ako pri Leovi. Lebo v podstate ranná šou sa vysiela v čase, ktorý deti takmer celý prespia. Takže nabehnem do starých pracovných koľají čo najskôr, ak bude bábo zdravé a ja OK. Teším sa na túto výzvu a zároveň sa aj trochu bojím. Uvidíme.

Pripravuješ sa na druhé bábätko inak ako na to prvé?

Priznám sa, že toto tehotenstvo je úplne iné ako pri Leovi. Pri ňom som ani nevedela, že som v tom, bola som plná energie a vystrelená ako raketa. Teraz mi je zle, keď som nalačno a ešte horšie keď sa najem. Takže naše dni s 19-mesačným Leom sú väčšinou v posteli s knižkami a kockami. Zatiaľ sa nijak špeciálne nepripravujem, lebo ešte ani neviem, čo to bude. Takže aj kočíky len tak bežne pozerám, či sa niečo zmenilo za posledný rok a pol. Myslím, že budem trošku pokojnejšia ako pri prvom, tam som si po pôrode veľa poplakala, lebo som mala obavy, či robím veci dobre. Teraz to bude asi skôr o time manažmente a pevných nervoch (smiech). Ale určite ma niečo prekvapí, spýtajte sa ma o rok!

Ty nie si klasická mama, ale ako sama hovoríš „manka“. Ako zvládaš moderovanie v rádiu, starostlivosť o drobca a ešte na krku domácnosť?

To je celé o tom, že ja veľmi chcem. A keď veľmi chceš, tak zvládneš byť za noc aj 8-10x hore a dojčiť, a 4:20 vstať na budík a vysmiata vysielať. No samozrejme nešlo by to bez toho, keby som nemala zázemie a zodpovednú osobu, ktorá sa v mojej neprítomnosti plnohodnotne postará o Lea. Tou osobou je jeho tatino. On je sním do 9 a potom si ho medzi dverami podáme a ja zvyšných 20 hodín fungujem ako žienka domáca (smiech). Normálne varím, upratujem, venčíme sa a hráme sa. Ale spať chodíme zarovno s ním a so sliepkami o ôsmej večer. Keď vstávaš skoro ráno už 4 roky po sebe, inak sa to ani nedá. Takže aj keď to občas nejde bez kruhov pod očami a mastných vlasov, zvládam to!

Dominika si užívala dovolenku so svojou rodinou. Zdroj: Dominika Dede Dadíková
Dominika si užívala dovolenku so svojou rodinou. Zdroj: Dominika Dede Dadíková

Vyzerá to, že sa v živote nestratíš. Medzi vysnené detské povolania patria smetiar, zdravotná sestrička alebo kuchár. Aké bolo to tvoje?

Ja som chcela byť herečka. Ako malá som sa veľa a rada predvádzala pred publikom, tancovala som, vyspevovala, hrala divadielka a tak. Lenže to asi robí väčšina malých detí.

Keď som vyrástla, zistila som, že tréma je môj veľký problém a som v takom strese, že dokážem zabudnúť povinné texty aj vlastné meno. Neskôr som si na magneťák nahrávala rozhovory sama so sebou, akože s hosťom, a pomedzi to púšťala pesničky. Takže budúcnosť asi bola jasná, len som sa k nej musela dostať cez gymnázium a Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (smiech).

Nemohla som si nevšimnúť, že z Facebooku zmizla tvoja úspešná fanpage – kam odišla? Mala si tam niekoľko tisícok fanúšikov, veľa zábavných príspevkov a ľudí si bavila…

Ďakujem, o to mi išlo. Podeliť sa o zážitky, vyčariť možno niekomu úsmev na tvári, stotožniť sa. Keď som sa stala mamou, tak sme popísali s ostatnými „prepátymi mankami“ o radostiach a starostiach. Túto fanpage mi založil fanúšik ešte keď som moderovala v Nitre, neskôr mi ho dal pod priamu správu, že nech sú tam čo najviac aktuálne veci priamo odo mňa. Za tých 10 rokov som tam mala cca 20 tisíc fanúšikov, bola to veľmi príjemná komunita. Neskôr nám však v Europe 2 prikázali zriadiť si fanpage, respektíve – ak ho niekto už mal, tak ho mal posunúť pod správu rádia. Samozrejme, bol to príkaz, a ak nechcete dostať výpoveď, tak ho splníte. Mne sa nechcelo spravovať 2 profily naraz, tak som to urobila s tým aktuálnym, kde som už mala fanúšikovskú základňu. Po 2-3 rokoch som ich žiadala, aby mi účet vrátili naspäť pod moju priamu samosprávu. Nevrátili. Vnímam to ako akt pomsty, keďže mi profil najprv zmrazili, a potom úplne zmazali. Najviac mi je ľúto tých spomienok a fotiek.

Dominika so svojim Leom. Zdroj: Dominika Dede Dadíková
Dominika so svojím Leom. Zdroj: Dominika Dede Dadíková

Aktuálne ťa teda poslucháči môžu počuť v rádiu Vlna, kde sa očividne cítiš ako ryba vo vode. Je to niečo iné ako Europa 2?

Som rada, že je cítiť aj v éteri, že sa tu cítim skvele. Rozdiel je určite v hudbe, lebo Vlna hrá oldies hity a aj cieľovú skupinu poslucháčov ma inú, staršiu. Ale sranda je, že ja som Vlnu ladila v aute ešte keď som ani len netušila, že sa tam raz budem cítiť ako doma. Ja totiž milujem staré hity, obzvlášť tie slovenské. A čo sa týka nášho ranného tímu, nič lepšie sa mi stať nemohlo. Skvelá partia, presmejeme celé spoločné rána. A často sa u nás na kus reči zastavia aj kolegovia z Jemných melódií alebo Antény Rock, keďže máme štúdia na jednej chodbe.

V rádiu Vlna si jediná žena v kolektíve, okolo teba samí muži. Musíš prejavovať trošku feminizmu?

Ale vôbec. Ja sa odjakživa cítim skvele v mužskej spoločnosti. V tejto mojej aktuálnej partii si nikto nič nemusí dokazovať. Ja mám troch mladších bratov a veľa bratrancov, takže viem ako sa správať v mužskej partii, aby si nikto nemýlil pojmy s dojmami a všetko fungovalo v priateľskej atmosfére.