Na raňajky chleba so syrom, obed zaistí rezeň a na večeru toast so šunkou. No naozaj to nejde aj inak?Či už si to viete predstaviť, alebo nie, plnohodnotne sa dá stravovať aj bez konzumácie živočíšnych produktov. Aj keď v očiach mnohých sú vegáni iba jedáci zeleniny a ovocia, často mávajú v konečnom dôsledku pestrejšiu stravu ako samotní všežravci. A ako je to možné? To sa vám pokúsime popísať počas nasledujúcich minút čítania tohto textu.

[alert type=“warning“ main_text=“Aký je rozdiel medzi vegetariánstvom a vegánstvom?“ second_text=“Vegetariáni prijímajú bezmäsitú stravu, avšak stále konzumujú produkty zo zvierat ako vajcia, mlieko, syry a ďalšie mliečne výrobky.

Vegáni sa zameriavajú výlučne na stravu rastlinného pôvodu, teda nekonzumujú jednak mäso, mlieko, syry, vajcia a med, no navyše odmietajú produkty testované na zvieratách či výrobky z kože a kožušín.“ show_close=“false“]

V prvom rade však upozorňujeme, že sme do textu vyberali jednak pestré, no zároveň nie veľmi náročné jedlá na prípravu. Tým totiž chceme ukázať, že aj napriek sťaženým podmienkam pri výbere vegánskych jedál, nie je nemožné ani v tomto prípade chutne a do sýta sa najesť niekoľkokrát denne, a to za stále prijateľnú cenu.

1. Raňajky na zobudenie žalúdka

(zdroj: autor)
(zdroj: autor)

Pre raňajky sme vybrali alternatívu na tradičné školské raňajky vo forme mlieka s cereáliami. Ako je vidieť na obrázku namiesto mlieka bol použitý sušený pohánkový nápoj, ktorý sa zaleje vriacou vodou. Po zamiešaní dostane podobu mlieka, do ktorého už podľa vlastnej voľby nasypeme kukuričné či iné lupienky. Tentoraz sme sa rozhodli využiť špaldové.

2. Desiata jednoducho

(zdroj: autor)
(zdroj: autor)

Desiata býva zvyčajne najrýchlejšie jedlo dňa, a práve preto sme sa rozhodli o polotovar, ktorý bežne zakúpime v každom supermarkete. Vybrali sme si takzvané knäckebroty, ktoré môžeme nahradiť inými plátkami (napríklad kukuričnými) alebo inou slanou pochutinou. Ďalšie alternatívy zobrazuje zoznam nižšie:

3. Obed na tradičný spôsob

(zdroj: autor)
(zdroj: autor)

Obed – hlavné jedlo dňa. A tak by malo pripravené jedlo aj vyzerať. Na prípravu sme tentoraz zvolili obľúbené jedlo našich susedov „vepřo-knedlo-zelo.“ Ibaže v tomto prípade nepôjde o „vepřo“ a knedľu si pripravíme taktiež sami. Znie to hrozivo, no zvládne to každý menej skúsený kuchár. Hotové jedlo je pripravené na konzumáciu za menej ako hodinu.

Ako možno vidieť, prvýkrát sme použili výrobok zo sóje (konkrétne tempeh – produkt vytvorený fermentáciou sójových bôbov), ktorou by sme sa pri rastlinnej potrave nemali priveľmi presycovať. Pokiaľ ju však nejeme päťkrát denne, niet sa čoho obávať. Tempeh je okrem iného výborným zdrojom bielkovín, ktoré podľa mnohých názorov všežravcov možno nadobudnúť iba jedením mäsa.

[alert type=“warning“ main_text=“Neješ mäso. Odkiaľ máš potom bielkoviny?“ second_text=“Najbohatšími zdrojmi sú napríklad: konope, sója, orechy, fazuľa, šošovica, obilniny, cícer, sušené huby, špenát, kapusta, figy, avokádo, seitan…“ show_close=“false“]

Viac k tomu asi niet čo dodať. Iba veľa šťastia pri varení a dobrú chuť!

4. Olovrant v znamení ovocia

(zdroj: Pixabay)
(zdroj: Pixabay)

Olovrant využijeme na prípravu vlastného smoothie. Ak však nemáte k dispozícii mixér na prípravu, nič sa samozrejme nestane ak ovocie zjete iba rozkrájané na tanieri alebo v najhoršom prípade zjete také aké je.

Z množstva dostupných receptov po internete sme si vybrali sfarbením červený nápoj z čučoriedok, malín a ďalších prísad. Ak vám nasledujúci recept nebude vyhovovať, nie je problém zadať do Googlu kľúčové slovo „smoothie,“ kde sa vám zobrazia stovky alternatív.

5. Večera po študentsky

(zdroj: autor)
(zdroj: autor)

Po dlhom a vyčerpávajúcom dni pravdepodobne nebudete mať už energiu na prípravu špičkovej večery, a preto sme si pre posledné jedlo dňa zvolili klasickú študentskú pochúťku: chlieb s nátierkou. Príchuť nátierky je tentoraz „Hummus“ od spoločnosti Lunter s.r.o. (doposiaľ známej ako Alfa Bio). Desiatku ďalších príchutí zobrazujú oficiálne stránky firmy.

Nestrácajte inšpiráciu. Pozrite si ďalšie recepty od českej youtuberky Blue vegan pig:

 

[alert type=“warning“ main_text=“Vegánstvo preferujú aj známe mená ako:“ second_text=“

  • Jared Leto
  • Natalie Portman
  • Mike Tyson
  • Ellen DeGeneres
  • Moby
  • Bill Clinton a množstvo ďalších.

“ show_close=“false“]