Trnava/20.11.2018 Duševné zdravie je rovnako dôležité ako zdravie tela. Ak chcete vedieť, ako zvládať ťažké životné situácie a stres, či ako sa s tým vysporiadať a naučiť sa nejaké nové techniky na zrelaxovanie mysle, ste na správnom mieste. My v redakcii sme sa rozhodli vám…Trnava/20.11.2018

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako zdravie tela. Ak chcete vedieť, ako zvládať ťažké životné situácie a stres, či ako sa s tým vysporiadať a naučiť sa nejaké nové techniky na zrelaxovanie mysle, ste na správnom mieste. My v redakcii sme sa rozhodli vám priblížiť prednášku Mgr. Judity Vicenovovej o duševnom zdraví.

19.00

Prednáška končí veľkým potleskom a úsmevmi na tvárach spokojných študentov.

18.45

Svetlá v prednáškovej miestnosti zhasli. Pani Vicenová púšťa video o meditačnej technike uvoľnenia mysle a tela pre úplný relax. Video rozpráva o správnom dýchaní a o energii, ktorá sa nachádza okolo nás. Všetci študenti zatvorili oči a počúvajú upokojujúci hlas ženy z videa. K doplneniu atmosféry počuť dážď padajúci na okná budovy.

18.39

Na konci prednášky pani Vicenová zhrnula v pár vetách svoj názor: ,,Treba vnímať samých seba, treba vnímať svoje nedostatky, kto som, čo potrebujem a treba ísť za tým.“ 

18.36

,,Novodobý rodičia si neuvedomujú, akými spôsobmi privádzajú svoje deti k závislostiam, to je smutné a choré zároveň.“ Prednáška taktiež hovorí o tom, aký vplyv majú nové technológie na dnešnú generáciu a výchovu detí.

18.32

,,Každý deň treba stáť pred zrkadlom a povedať si, prečo sa mám rád.“ Nadväzuje pani Vicenová na to, prečo je dôležitá sebaláska a ako je možné sa k tomu dostať jednoduchším spôsobom.

18.29

,,Človek neustále pociťuje neistotu. Je potrebné prísť na to, čo vyvoláva neistotu a predvídať kroky. Byť pripravená a nevystresovať sa.“ Radí pani Vicenová. Treba sa postupne odnaučiť byť nervózny zo situácii, ktoré si to ani nevyžadujú.

18.22

Do éteru prišla veľmi kontroverzná otázka. Ako z psychickej bolesti si človek dokáže začať ubližovať fyzicky. Pani Vicenová hovorí : ,,Práve táto téma je veľmi ťažká hlavne preto, lebo si to vyžaduje odborný zásah psychológa a terapia vždy pomôže!“

18.15

Pani Vicenová vysvetľuje, prečo je dôležité prekonávať fóbie, s ktorými sa stretávame každý deň. ,,Fóbia je niečo, čo nám reálne nemôže ublížiť!“ Vysvetľuje.

18.11

Padla veľmi zaujímavá otázka. Ako získať sebaúctu? Odpoveď je veľmi ľahká. ,,Treba nájsť seba lásku, vybudovať si  úctu na vlastnej jedinečnosti. Každý je jedinečný a zaslúži si to, aby sa mal rád. Nepotrebujete uznanie od ostatných. Obráťte sa do svojho vnútra, veď predsa nie ste zlý človek.“

18.05

Otázky od študentov sú rôzneho druhu. Téma na ktorú sa študenti najviac pýtali bola schizofrénia a jej prevencia. Ako ľudia vnímajú schizofréniu a jej badateľné znaky. Konverzácia smeruje aj iným smerom. Ako sa zbaviť úzkosti, ako prestať nenávidieť samých seba po zjedení jedla a ako práve deti reagujú na psychické poruchy.

17.58

Vyhlasuje sa súťaž, ktorá bola zverejnená na instagramovom profile FMK UCM počas uplynulého týždňa. Výherkyne obdržali ocenenia z merchu FMK-a. Vzápätí na to pani Viceová nadväzuje na diskusiu, kde sa študenti môžu pýtať na rôzne otázky, ktoré ich zaujímajú. Otázky sa posielali cez slido.com (hastag ako sa nezblázniť).

17.50

,,Tak ako zdieľame pozitívne veci s rodinou rovnako sa dá zdieľať aj to negatívne. Keď sa nedokážete otvoriť rodine a priateľom, existuje mnoho ľudí vyštudovaných k tomu, aby vám pomohli,“ apeluje pani Vicenová na študentov.

17.44

Každý človek má svoje bloky, ktorých ľudí tlačí do úzadia a boja sa vystúpiť dopredu. Treba veriť svojmu vnútornému hlas a počúvať ho. Vždy vám totiž podarí lepšie ako ktokoľvek iný.

17.37

Pani Vicenová rozpráva o dôležitosti dobrej nálady počas dňa, ,,všetko sa totiž odráža od toho, ako ráno vstaneme z postele. Stačí potlačiť zlú náladu a nájsť si vlastný spôsob, ktorý ma spraví šťastnou,“ vysvetľuje.

17.32

Duševné zdravie je dôležité neustále kontrolovať. Pani Vicenová nám púšťa ďalšie video, ktoré zaujímavým spôsobom ukazuje človeka schizofrenika a jeho vnímanie nákupu v obchode. Video je mätúce, ale zároveň vám dokonale ukáže ako schizofrenický človek prežíva takú maličkosť ako je nákup potravín.

17.22

Padla zaujímavá otázka. Prečo sa mladý ľudia obávajú ísť k psychológovi? Napomína, aby sa študenti nebáli rozprávať o tom, čo ich trápi. Následne pani magisterka púšťa video o depresii, ktoré vysvetľuje ako človek postihnutý touto mentálnou chorobou reaguje na svet.

17.16 

Do miestnosti dorazili zástupcovia redbull a potešil študentov dávkou energie v podobe  energy drinkov.

17.09 

Prednáška oficiálne začala. Na úvod pani Vicenová vysvetlila, aké je dôležité mať duševné zdravie v poriadku.

17.00

Dvere sa otvorili. Ihneď pri vchode nás čakal stôl ozdobený svetielkami, kde boli položené dve misky. V jednej sa nachádzali lístky s motivačnými citátmi ,,na potešenie ducha“  a v druhej cukríky ,,na fyzické potešenie“.

16:53

Chodba sa naplnila nedočkavými študenti. Za dverami videli prichystaný priestor,kde sa bude celá prednáška odohrávať.