Najslávnejší muzikál všetkých čias v originálnej verzii West Side Story sa predstaví v slovenskej metropole.Medzinárodne oslavovaná produkcia muzikálu je opäť na svetovom turné. Slovenské publikum má jedinečnú príležitosť po prvýkrát v bratislavskej Incheba Expo Aréne od 31. marca do 2. apríla 2017 vidieť tento svetovo preslávený unikát v originálnej podobe, v pôvodnom znení a s hviezdnym broadwayským obsadením. Večný príbeh zakázanej lásky na motívy Romea a Júlie zasadený do ulíc západného New Yorku znovu ožíva.

Uvedenie muzikálu West Side Story na Broadwayi v roku 1957 kompletne prepísalo históriu muzikálového divadla a okamžite sa stalo jedným z najúspešnejších a najobľúbenejších muzikálov. Odvtedy sa hrá nepretržite na javiskách po celom svete. Ani po takmer 60 rokoch neprestáva táto broadwayská klasika, plná nesmrteľných hitov Leonarda Bernsteina – Maria, Tonight, Somewhere, America či I Feel Pretty fascinovať divákov po celom svete. Na Slovensku ho po prvý raz uviedlo Divadlo Nová scéna pred bezmála 40 rokmi.

Uvedenie u nás podliehalo prísnemu a častokrát až absurdnému dozoru cenzúry, preklad bol veľmi pozorne upravovaný v snahe zamedziť šíreniu amerického spôsobu života. Muzikál West Side Story sa stal jedným z najúspešnejších titulov na Broadwayi a v roku 1961 sa dočkal aj filmového spracovania. V réžii Jeroma Robbinsa a Roberta Wisa film slávil triumfálny úspech a získal desať Oscarov, okrem iného za najlepší film, réžiu, vedľajšie úlohy, výpravu, strih či hudbu.

Cenami ovenčená a kritikou cenená West Side Story – The Broadway Classic je jediná produkcia, v ktorej sa snúbia všetky prvky pôvodného naštudovania tohto muzikálu – originálnu choreografiu Jeroma Robbinsa, dojemné libreto Stephena Sondheima a neprekonateľnú hudbu Leonarda Bernsteina. V sezóne 2016/2017 sa diváci dočkajú nového naštudovania tejto nesmrteľnej klasiky v réžii Joey McKneelyho, ktorý je držiteľom dvoch nominácií prestížnej ceny Tony Award v kategórii Najlepší choreograf. Toto nové naštudovanie si kladie za cieľ osláviť sté výročie jeho tvorcov, pod názvom West Side Story – Centennial Jublilee Production.

Zdroj: TASR