Bratislava už po druhý raz privítala Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc. Tisíce ľudí vyšlo po západe slnka do nočných ulíc, aby si vychutnali hlavné mesto trochu inak, plné očarujúcich a zaujímavých umeleckých objektov.



Na návštevníkov čakalo množstvo inštalácií a objektov, rozmiestnených po celom meste. Najlepším spôsobom, ako sa orientovať, bolo pomocou mapky podujatia. Pripravených 52 stanovíšť vrátane oficiálnej afterparty očakávali davy ľudí.

Starý most. Ide o svetelnú inštaláciu s názvom Harmony; autori: Ondrej Maksi & BN Label/ SK
Starý most. Ide o svetelnú inštaláciu s názvom Harmony; autori: Ondrej Maksi & BN Label/ SK

Novinkou tohtoročnej Bielej noci boli aj platené vstupenky na niektoré inštalácie. To sa týkalo najmä tých, ktoré sa nachádzali v interiéri. Ostatné miesta boli sprístupnené, čiže free. Umením dýchali aj symboly Bratislavy, ako Most SNP, ktorý ako Maják vysielal lasery, Bratislavský hrad pulzoval rytmom tlkotu sŕdc jeho návštevníkov, budovu rozhlasu objali obrie nafukovačky a nový Starý most pripomínal farebnú dúhu.

Róbert Farkaš a jeho svetelno-zvuková inštalácia Mirror. Zdroj: Aneta Schmögerová

Vďaka Bielej noci sa Bratislava premenila na mesto plné umenia, zážitkov a svetla. Ponuka bola pestrá. Každý návštevník si prišiel na svoje, keďže si mohol vybrať zo svetelných inštalácií, svetelno-zvukových inštalácií, music performance, multimediálnych inštalácií, výstav, priestorových inštalácií, prednášok s projekciou, súčasného tanca, interaktívnej projekcie, filmov či divadla.
Ako to už zvyčajne býva, väčšina podujatí má svoje hlavné atrakcie. Aj Biela noc poukazovala na svojich „headlinerov“. Medzi nich patrili napr. Kvapky Slováka Braňa Bernára, Latens z dielne digitálneho umelca zvaného Maotik, Mrak v podaní dvojice Caitlind R. C. Brown & Wayne Garrett, Timée, ktorého autorom je Guillaume Marmin či Z budúcnosti od Esther Stocker.

Z východu na západ

V metropole východného Slovenska, v Košiciach, nie je Biela noc žiadnou novinkou. Tento rok 1. októbra zažili Košice už siedmy ročník tohto prestížneho umeleckého projektu. V roku 2015 sa Biela noc dostala aj do hlavného mesta. Tak sa spojili dve veľké mestá, ktoré prezentujú umenie a prinášajú ho medzi ľudí. Zuzane Pacákovej vďačíme za to, že priviedla Bielu noc aj na Slovensko. Tento projekt si všimla počas štúdia vo Francúzsku. Je vidno, že si ho Slováci obľúbili a stal sa populárnym aj u nás.

Jedným z headlinerov boli Kvapky od Braňa Bernára. Zdroj: Aneta Schmögerová
Jedným z headlinerov boli Kvapky od Braňa Bernára. Zdroj: Aneta Schmögerová

Prečo Biela noc?

Toto podujatie má za cieľ podporovať umenie, vyvolať oň záujem, podporiť kultúrny turizmus mesta a priniesť medzi ľudí svetovú umeleckú špičku. Dôležitým bodom je aj vzdelávanie návštevníkov bez ohľadu na vekovú kategóriu. Ďalším účelom je spojiť Bratislavu a Košice s ďalšími metropolami, ktoré sa taktiež zúčastňujú na tomto festivale.
Biela noc vznikla už v roku 2002 vo Francúzsku, Paríži. Odtiaľ sa postupne dostala aj do miest: New York, Miami, Montrel, Chicago, Santa Monica, Toronto, Los Angeles, Rím, Brusel, Petrohrad, Bukurešť, Naples, Gaza, Jeruzalem, Tel Aviv, Amsterdam, Brighton, Turín, Madrid, Riga, Košice a Bratislava. Súčasným umením po celom svete tak žijú už desiatky miest.