Fenomén generácie Y sa postaral o to, že milióny ľudí na celom svete vypínajú svoje televízie a zapínajú internet. Ak sa dnes opýtate svojej dcéry alebo mladšej sestry, čím chce byť, keď vyrastie, a ona odpovie „youtuberka“, dúfajte, že sa inšpiruje jednou z týchto dám.YouTube je platforma pre ľudí, ktorí sa chcú presadiť, ale v tradičných médiách sa im to nepodarilo; pre ľudí, ktorých baví tvorba vizuálnych obsahov alebo pre tých, ktorí sa chcú jednoducho svetu ukázať a vyrozprávať. Spoločenská klíma je dnes nastavená tak, že každý pokus o podporu žien v médiách je vnímaný pozitívne, inak to nie je ani v našej redakcii, preto sme sa rozhodli predstaviť vám ženy – YouTuberky, ktorým sa v online svete výnimočne darí.

Jenna Marbles

Jenna je jednou z najznámejších amerických YouTuberiek. Za osem rokov tvorby videí získala až 17 miliónov fanúšikov. Venuje sa hlavne komediálnemu obsahu. Na YouTube začínala s videami typu: Ako všetkých oklamať, aby si mysleli, že dobre vyzeráte alebo Ako dievčatá zaspávajú, Ako sledujú TV a podobne. Toto neskôr rozšírila o populárne videá o tom, čo znamenajú ženské topánky, vlasy, make-up, spodné prádlo či šperky. Obsah jej videí sa v posledných rokoch zmenil. Už sa nevenuje iba ženským malichernostiam, často paroduje iné videá na YouTube, vloguje, nakrúca tzv. challenge a ukazuje aj veľa zo svojho súkromia, ktoré je tvorené jej troma psami, škrečkom a priateľom, ktorý sa rovnako pohybuje vo svete videí. Kedysi bola známa hlavne preto, že sa vedela vecne vyjadriť k negatívnym veciam, dnes už o sebe tvrdí, že je pokojnejšia a menej nahnevaná na celý svet.

Lilly Singh

Lilly, alebo aj IIsuperwomanII, začínala ako prototyp klasického YouTubera. Necítila sa dobre vo svojom živote, mala depresie, a tak začala tvoriť, aby sa rozveselila. Možno ani sama nečakala, že sa jej podarí pobaviť nielen seba, ale aj všetkých, ktorí sa k jej videám dostali. Jej videá typy ľudí vo vzťahu, bez vzťahu, v hororoch alebo typy priateľov sa postupne začali rozvíjať na krátke komediálne skeče, ktoré sa ukázali ako mimoriadne úspešné. V týchto hraných scénkach hrá väčšinu postáv ona sama. Okrem vlastnej štylizovanej verzie paroduje aj svojich rodičov, tetu, bratranca, zamilovaného kamaráta či Eda Sheerana. Často spolupracuje aj s inými tvorcami. Známe sú jej vianočné kolaborácie, ktorých súčasťou boli už aj hviezdy ako Charlize Theron či Will Smith. Minulý rok Lilly vyšla dokonca jej vlastná kniha Bawse – ako život nielen prežiť, ale nad ním aj zvíťaziť a založila iniciatívu Girl Love. Projekt má pomáhať eliminovať neznášanlivosť a závisť medzi ženami a má navádzať na ich vzájomnú podporu. Lilly je veľmi zapálená v oblasti riešenia sociálnych problémov, ako je intolerancia či rovnoprávnosť. Ako jednu z mála ju môžeme zaradiť do kategórie YouTuberky – motivátorky.

Mamrie Hart

Mamrie Hart je skrytý klenot YouTubu. Jej kanál odoberá približne milión užívateľov, na konte už má dva úspešné filmy a práve jej vychádza druhá kniha historiek z divokého života. Veľmi ostrý a trochu nemravný zmysel pre humor spája s mixovaním drinkov. V jej najpopulárnejších videách You deserve a drink (Zaslúžis si drink) vytvára rôzne nápoje inšpirované celebritami alebo kolegami YouTubermi. Táto zábavná slečna je odpoveďou pre všetkých, ktorí potrebujú zlepšiť náladu alebo chcú očariť priateľov barmanským umením.

Safiya Nygaard

Safiya tvorí videá najmä v oblasti beauty a módy. Za rok, odkedy odišla z Buzzfeedu, získala už takmer 4 milióny odoberateľov. Vo svojich videách skúša najškaredšie kusy oblečenia (plastové nohavice, plavky s potlačou mužskej hrude, tričko s tutu sukničkou) a mixuje všetky svoje šminky do franken (od Frankenstein) make-upu, frankenrúžu či frankenočného tieňa. Skúša tiež rôzne triky z internetových stránok alebo trendy z Instagramu. Jej triezvy pohľad na veci a vtipné komentáre jej videá odlišujú od ostatných. Svojím prirodzeným vystupovaním, originálnymi nápadmi a „nerdy“ humorom si vás hneď získa a máte odrazu pocit, že sledujete kamošku, ktorú poznáte celý život.

Zoella

Zoella začala svoju kariéru blogom zoella.co.uk, ktorý neskôr prerástol až do kanálu na YouTube s rovnakým menom. Jej tvorba má široký záber, od make-up tutoriálov cez videá o móde až po pečenie a zariaďovanie interiéru. Popri tejto úspešnej aktivite vytvorila aj vlastnú značku Zoella Beauty a neskôr k nej pridala Zoella Lifestyle. Ide vlastne o predaj rôznych výrobkov, od krémov na ruky až po termosky s milými nápismi. Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, v skutočnosti je Zoella úspešnou podnikateľkou, ktorej kariéra môže byť vzorom pre mladých ľudí.