Jeden z najuznávanejších a najznámejších vedcov opustil svet.



Stephen William Hawking včera zomrel vo veku 76 rokov. Mnohokrát sa v súvislosti s jeho osobou hovorilo o geniálnom mozgu uväznenom v nefunkčnom tele.

Hawking sa narodil v Spojenom kráľovstve, kde strávil aj svoj život. Išlo o matematika, fyzika a poprednú svetovú osobnosť medzi teoretickými fyzikmi. Obdivuhodné bolo, že mozog mu fungoval bez problémov aj napriek amyotrofickej laterálnej skleróze, ktorá sa začala u neho prejavovať už v 21 rokoch pred jeho svadbou. Počas jeho mladosti mal ale možnosť vyskúšať si jazdu na koni či veslovanie.

Postupne prišiel o možnosť používať nohy, ruky, hlas a pred jeho smrťou bol už takmer úplne paralyzovaný. Napriek tomu prežil oveľa dlhšie, ako predvídali doktori – napriek postupnému rozvoju choroby v jeho organizme. V roku 1964 mu lekári totiž dávali iba dva alebo tri roky života.

Veľká osobnosť opustila svet.

Predal milióny kníh, ktoré ľudia nečítali

Bežne sa venoval výskumu v oblastiach teoretická kozmológia a kvantová gravitácia. Do pozornosti sa dostal po vyhláseniach o Veľkom tresku, kedy tvrdil, že prvotné čierne diery vznikli až po ňom. Ukázal aj to, že povrchová plochy čiernej diery sa môže zväčšovať, nie však zmenšovať. Okrem toho tvrdil, že život na Zemi je stále väčším rizikom kvôli možnej jadrovej vojne, vírusom alebo iným nebezpečenstvám. Často uvádzal, že ak ľudia nepôjdu do vesmíru, ľudstvo nemá budúcnosť.

Mnohých zaujal aj tým, že bol mimoriadne vtipný a nemal problém sa objaviť vo viacerých seriáloch a zábavných reláciách. Napísal aj knihy Stručná história času, ktorá bola prepracovaná do diela Ešte stručnejšia história času či Vesmír v orechovej škrupinke. U čitateľov boli mimoriadne populárne a stali sa bestsellermi s miliónmi predaných výtlačkov. Nevedno však, koľko čitateľov si kúpilo knihy kvôli obsahu a koľko z nich sa dostalo až na koniec knihy. Sám Hawking si vraj uvedomoval, že neboli veľmi čítané.

Bezohľadný vodič na svojom vozíku

Zaujímavosťou bolo, že na komunikáciu používal elektronický hlasový syntetizátor, pretože v roku 1985 podstúpil tracheotómiu. Vďaka hlasovému syntetizátoru mohol rozprávať, komunikovať, študovať či písať e-maily. Okrem toho v jeho dome takto ovládal aj dvere či svetlá.

Hawking vraj bol bezohľadný vodič na svojom vozíku.

Vzhľadom na svoj stav bol Hawking závislý od ostatných. Často vzdával hold za pomoc svojej manželke, ktorá sa o neho starala 20 rokov. Napriek tomu ju opustil pre jej sestru – Elaine Mason – ktorú si vzal v roku 1995 a v roku 2006 sa rozviedli.

V súvislosti s jeho elektrickým invalidným vozíkom sa často hovorilo o Hawkingovi ako o bezohľadnom vodičovi.

Odpočívaj v pokoji, Stephen Hawking!