Slovensko malo zastúpenie na olympiáde v synchronizovanom plávaní naposledy pred 12 rokmi. Slovenky Nada Daabousová (19) a Jana Labáthová (28) sa do Ria prebojovali. Prelomili tak dlhoročné čakanie a reprezentovali našu krajinu. O tomto náročnom, no krásnom športe a spomienkach na olympiádu nám porozpráva jedna z nich, Nada Daabousová.



„Bol to neopísateľný pocit…zadosťučinenie, no najmä radosť,“ opisuje svoje poctiy Nada, keď sa aj spolu s Janou Labáthovou prebojovali do brazílskeho Ria. Nada Daabousová opísala atmosféru letnej olympiády jedným výstižným slovom. Bola „nezabudnuteľná.“

Mladučká Nada prežívala svoju prvú olympiádu. Dostať sa na ňu je snom nejedného športovca. Nade sa to vďaka tvrdému tréningu a drine podarilo a môže tak byť vzorom pre ostatných mladých športovcov. „Bol to neuveriteľný zážitok. Bol to vrchol mojej športovej kariéry a snažila som sa užiť si každý jeden moment naplno.“

Po 12 rokoch sa slovenské akvabely dostali na olympiádu. Ale prečo až po takej dlhej dobe? „Na OH sa kvalifikuje iba najlepších 24 párov a 8 tímov z celého sveta. Slovenské synchro nie je na takej vysokej úrovni a konkurencia je veľmi vysoká, “ vysvetľuje Nada Daabousová.

Olympiáda je nepochybne vážna vec. Športovci sa na ňu permanentne pripravujú, poctivo trénujú a sústreďujú sa. Nie je však na škodu, keď sa človek z času na čas trochu odreaguje. Výnimkou nie sú ani športovci. Nada spomína, čo vtipné v Riu zažila. „Hmm, celkom sme sa zasmiali keď sme spolu s ostatnými športovcami v jedálni čítali kritické komentáre na naše výkony (smiech).“

Slovenské reprezentantky Nada Daabousová a Jana Labáthová na olympiáde v Riu.
Slovenské reprezentantky Nada Daabousová a Jana Labáthová na olympiáde v Riu. Zdroj: Facebook Synchro Slovakia

OH v Riu sa spájali s rôznymi problémami, ktoré sa týkali podmienok na tréningoch, ubytovania a podobne. Ako to tam vyzeralo, zhodnotila naša slovenská reprezentantka. „Boli tam určité organizačné nedostatky, ale nebolo to až také strašné, ako to prezentovali médiá. Koniec koncov, podmienky mali všetci pretekári rovnaké.“

Na olympiáde, ako aj na iných súťažiach je veľmi dôležitá podpora, či už divákov, rodiny alebo ostatných športovcov. Fandenie si nenechala ujsť ani Nada. „Jasné. Keď sa dalo, vždy sme išli fandiť. Boli sme na K1 aj K2, na Matejovi Tóthovi, na plávaní…“

Ako vyzerá tréning umeleckého plávania?

Synchronizované plávanie v sebe spája tanec, plávanie a gymnastiku. Ide o veľmi náročný, no zároveň nádherný šport. Bežný laik si ani možno nevie predstaviť, čo všetko to ale obnáša, ako vyzerá príprava jednej zostavy, či aké fázy mávajú tréningy. „Na úplnom začiatku je výber hudby a motívu zostavy. Potom trénerka vymýšľa choreografiu a my ju skúšame vo vode. Po úvodnej fáze nasleduje nekonečný dril choreografie, či už na suchu alebo vo vode. Neustále pozeráme videá, hľadáme a opravujeme chyby. Potom chodíme so zostavou na „skúšobné preteky“, aby sme videli reakciu rozhodcov. Po celý čas choreografiu vylepšujeme a sťažujeme,“ vysvetľuje Nada.

„Veľa ľudí ani nevie, čo to je alebo si to predstavujú iba ako obrázky na vode a netušia, čo všetko je za tým a aké je to v skutočnosti náročné…“ Čo je na tomto športe najťažšie? „Tvrdé tréningy mi nikdy nerobili problém. Najťažšie pre mňa bolo zlúčiť školu so športom,“ tvrdí Nada.

Športovci si toho musia veľa aj odriekať. Aby sa mohli naplno venovať svojej športovej činnosti, musia aj čo to obetovať. V Nadinom prípade ide o skĺbenie školy a tréningov. „Dá sa to, ale je to veľmi náročné. Nedá sa popri tom stíhať nič iné a po väčšine je to aj na úkor spánku.“

Určite ste si aj vy doma skúšali, ako dlho vydržíte pod vodou. Pre nás možno zábavka, no pre akvabely súčasť každého tréningu či choreografie. Na otázku, koľko vydrží pod vodou Nada s úsmevom odpovedala, že netuší. „Je to veľmi častá otázka, ale vždy so smiechom odpovieme to isté…Pre nás je zbytočné merať si koľko vydržíme pod vodou bez pohybu, lebo my musíme vyvíjať fyzickú aktivitu a pri tom nedýchať (smiech). Päťdesiat metrov preplávam bez dychu a bez problémov.“ Zaujíma aj vás, ako akvabely dokážu počuť pod hladinou hudbu, ktorá sprevádza ich zostavu? Tu je jednoduché vysvetlenie. „Hudbu počujeme bez problémov vďaka podvodným reproduktorom.“ Nadin obľúbený prvok jeporpoise twist vo vertikále dvomi nohami.“

Zdroj: Facebook Synchro Slovakia
Zdroj: Facebook Synchro Slovakia

Motivácia a schopnosti

V živote aj v športe je nesmierne dôležitá i motivácia. Táto hnacia sila nám všetkým pomáha dosahovať to, čo si vytýčime. Nada hovorí o svojej motivácii takto. „Predovšetkým je to zápal pre šport, milujem to, čo robím. Ale ako u každého športovca je to úspech, ten pocit keď prekonám samu seba a dosiahnem svoj cieľ.“

Venovať sa synchronizovanému plávaniu je istotne veľmi ťažké. Aké vlastnosti a danosti sú pri tomto športe dôležité pre akvabelu? „Predovšetkým húževnatosť, odhodlanie a trpezlivosť. Mala by byť silná, rýchla, ohybná a mať dobrý zmysel pre rytmus,“ hodnotí Nada. Podľa jej slov je možné sa venovať tomuto športu profesionálne tak do tridsiatky.

Začiatky versus budúcnosť

„K akvabelám ma spolu so sestrou priviedli moji rodičia a popravde moje spomienky na prvé roky tréningov sú veľmi zahmlené,“ takto na svoje začiatky spomína Nada, ktorá sa tomuto športu venuje už 13 rokov.

Od olympiády prešlo pár mesiacov. Nada na šport, ani na školu nezanevrela. „Momentálne trénujem malé deti a sústreďujem sa na štúdium.“ Nadi, aj ostatným mladým talentom prajeme veľa úspechov a tešíme sa na ďalšie reprezentovanie našej krajiny.