Život bez kozmetiky? Pre mnohých z nás vylúčené. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, aké hrozné následky môže mať výroba kozmetiky pre nevinné zvieratá?



Čo je to cruelty free kozmetika ?

Pri výbere kozmetiky existuje množstvo faktorov, ktoré nás pri jej kúpe dokážu ovplyvniť. Jedným z nich je aj ten, či výrobok alebo jeho ingrediencie boli testované na zvieratách. Tento problém momentálne trápi čoraz viac ľudí, ktorí sa proti nemu snažia bojovať či už cez sociálne siete, alebo aspoň poukázaním naň. Na základe štatistík Cruelty Free International viac ako 115 miliónov zvierat je ročne využitých na experimenty a testovanie. Nie sú to pritom len laboratórne myši či potkany, na testovanie sa využívajú napríklad aj psy, mačky a zajace. Zvieratá sú mnohokrát udržiavané v strašných podmienkach a výsledkom väčšiny testovaní je smrť zvieraťa.

Je dôležité zabezpečiť, aby produkty, ktoré sa dostanú na trh, boli bezpečné pre ľudí, avšak testovanie na zvieratách je v roku 2018 úplne zbytočné. Existuje viac ako 7000 ingrediencií, ktoré sú preukázané ako bezpečné pre ľudí, a teda použiteľné pri výrobe kozmetiky. Vďaka pokroku technológií od roku 1938, kedy bolo v Amerike zavedené povinné testovanie ingrediencií na zvieratách, je možné ingrediencie testovať aj alternatívnymi spôsobmi. Medzi alternatívy patria napríklad testovanie in vitro (v sklenených Petriho miskách) či testovanie na kultivovaných bunkových tkanivách.

Dôsledky testovania na zvieratách. Zdroj: peta.org

Na tejto stránke môžete nájsť kompletný zoznam značiek, ktoré svoje výrobky testujú na zvieratách. Prínosné je tiež všímať si označenia na výrobkoch. Tie sa od seba odlišujú len inštitúciou, ktorá ich udelila, no skoro v každom prípade je to obrázok zajaca.

Oficiálne označenia výrobkov, ktoré nie sú testované na zvieratách. Zdroj: crueltyfreekitty.com

Ďalšie faktory ovplyvňujúce etickosť kozmetiky

Ak sa chcete pozrieť na to, čo vaša kozmetika obsahuje, ešte bližšie, existuje mnoho vecí, ktoré si treba na zozname ingrediencií všímať. Mnoho značiek vo svojich výrobkoch používa ingredience živočíšneho pôvodu. Medzi tieto patrí napríklad guanín – rozdrvené šupiny rýb, loj, želatína – vyvarené kosti, šľachy a kože zvierat, lanolín – maz získavaný z kožušiny zvierat či skvalén – ingrediencia získavaná z pečene žralokov. Toto sú len niektoré z mnohých, neetických ingediencií, ktoré sú pridávané do kozmetiky. Kompletný zoznam nájdete tu. Ak si vravíte, že nič z tohto sa predsa nenachádza vo vašej každodennej kozmetike, mýlite sa. Väčšina z týchto ingrediencií je používaná v mejkapoch, rúžoch či očných tieňoch takmer všetkých mainstreamových značiek, ktoré sú dostupné v našich drogériách.

Šťastné psy. Zdroj: peta.org/Emile Hallez

Ak ste po týchto zisteniach zostali zhrození a neviete, ako ďalej postupovať, nemajte obavy. Ak vlastníte a používate niektoré zo značiek či výrobkov, ktoré nie sú cruelty free a prekáža vám to, je mnoho spôsobov, ako tomu v budúcnosti predísť. Spotrebujte už zakúpené výrobky, aby ste zbytočne neplytvali. Pri budúcich nákupoch si pomôžte už vyššie spomenutým zoznamom značiek, ktoré testujú na zvieratách, alebo si stiahnite jednu z mnohých aplikácií pre smartfóny, ktoré vám pomôžu pri vašom pátraní.