Každá generácia detí je veľmi špecifická a má vlastné záujmy, záľuby a hry. My sa dnes pozrieme na niekoľko pamätihodných hier dominujúcich najmä na prelome 80. a 90. rokov.Spomínate si ešte na svoje detstvo a na hry, ktoré ste spolu hrávali? Nie, nemyslíme prvé počítačové alebo konzolové hry. Tie sú doménou predovšetkým posledného desaťročia. My sa však dnes pozrieme na hry nášho detstva, ktoré dominovali v deväťdesiatych rokoch. Ale aby to bolo zaujímavejšie a nebol z toho nesúrodý mišmaš, hry budú rozdelené do troch kategórií:

  1. Fyzické: ide o hry, ktoré sú predovšetkým o zapojení tela do hry;
  2. Zberateľské: do tejto kategórie patria nielen veci, ktoré sme ako mladí zbierali, ale aj tie, o ktoré sme následne hrali;
  3. Hračky: táto kategória je veľmi široká, a preto ju zúžime len na hračky, ktoré neboli elektrické.

Vybrať všetky by bolo takmer nemožné, preto si z každej kategórie predstavíme 5, ktoré by mal poznať každý.

FYZICKÉ:

Ipi-Apač

Ipi-Apač Martin, Ipi-Apač Katka, Ipi-Apač Rišo! Ak ste bývali predovšetkým na sídliskách, tieto slová ste mohli počuť takmer celý deň. Veľmi jednoduchá hra, kedy jeden človek zavrie oči a počíta, kým sa ostatní neskryjú. Jeho úlohou bolo nájsť ich, rýchlo dobehnúť na miesto, kde počítal a zakričať: Ipi-Apač: meno nájdeného a miesto, kde sa skrýva. Táto hra sa dá hrať cez deň, ale to pravé čaro má v noci, kedy je jednoduchšie skryť sa.

hry nášho detstva
Zdroj: www.growingfarmprofits.com

Škôlka

Veľmi jednoduchá, ale o to zábavnejšia hra, ktorá vyžaduje rovnováhu hráča a jeho presnosť. Na zem si kriedou nakreslíte väčšinou 9 políčok, hodíte kameň na číslo 1 a preskáčete až po koniec. Následne sa otočíte, skáčete až po začiatok a zoberiete kameň. Hra končí ak hráč skočí na čiaru a nie do políčka alebo netrafí kameňom číslo.

hry nášho detstva
Zdroj: Photo by Jon Tyson on Unsplash

Ihriskové, respektíve loptové hry

Od klasického futbalu, hokeju, basketbalu alebo hádzanej, až po streetball, volejbal, 21tku. Ak ste mali v blízkosti domu ihrisko, bolo nonstop plné a vždy ste mali istotu, že tam niekto bude.

hry nášho detstva
Zdroj: Photo by Peter Berko on Unsplash

Švihadlo

Inak povedané, ako cvičiť a zároveň sa zabávať. S tak jednoduchým predmetom, ako je švihadlo, ste sa dokázali zabávať naozaj dlhé hodiny. U dievčat dominovala najmä ,,Švihadlová princezná,“ kedy dve z nich švihadlom točili a tretia cezeň skákala. Buď na jednej nohe, alebo na dvoch a vyhrávala tá, ktorá vydržala skákať dlhšie.

hry nášho detstva
Zdroj: Photo by Anna Samoylova on Unsplash

Preliezačky

Popravde, nepoznám miesto, kam by som ako dieťa chodil radšej. Väčšinou malo každé sídlisko svoje vlastné preliezačky. Dodnes si však pamätám, keď otvorili nové detské ihrisko na susednom sídlisku. Toľko detí pokope vtedy dokázal potešiť už len Jožo Pročko prezlečený za čerta.

hry nášho detstva
Zdroj: Photo by Hudson Roseboom on Unsplash

ZBERATEĽSKÉ:

Pogy

Áno pogy. Možno pre niekoho zvláštny zberateľský koníček, avšak pre nás veľká závislosť. Samotné pogy boli rozdelené do dvoch kategórií: pogy – kartónové a vyrážatká (vyrká, vyrážky). V podstate by sa dalo povedať, že išlo o detský gambling. Ak ste však mali železnú vyrážku, šanca na výhru bola takmer istá.

Mighty Beanz

Mighty Beanz, alebo fazuľky, ako sme ich volali my, patrili medzi najobľúbenejšie zberateľské hry. Už v tej dobe predstavovala každá fazuľka známu alebo menej známu postavičku z rozprávok a komixov. Je otázne, či by sa dnes mohlo stať niečo podobné s veľkým návalom komixových filmov a či by o niečo takéto stáli dnešné deti.

Céčka

Osobne som tento hit nikdy nechápal, a preto som mu ani nepodľahol. Faktom ostáva, že zbieranie ,,céčok“ bolo extrémne populárne. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť aj zbieranie známok alebo mincí.

hry nášho detstva

Zdroj foto: www.style.hnonline.sk

Pokémon karty

,,Gotta catch them all!“ Nemal som ich všetky, nikto z nás nemal. Zbieranie týchto kartičiek išlo ruka v ruke spolu s rovnomenným seriálom. Každý jeden pokémon, podobne ako v seriáli, mal špeciálne schopnosti a slabiny. Tie boli rozpísané a bodovo ohodnotené na každej karte po anglicky.

A keďže sme mali v priemere 7 rokov a nikto z nás angličtinu neovládal, inšpirovali sme sa súbojmi zo seriálu a hrali skôr podľa jeho pravidiel. Ak však existuje hra, ktorá by mala celosvetovú popularitu, boli by to práve pokémoni.

PS: Raritné kartičky sa dnes pohybujú v cenách niekoľko tisíc dolárov za kus. Ak teda máte doma na povale ešte nejaké kúsky a nemáte problém sa ich vzdať, tak šup s nimi na E-bay.

Kinder hračky

Hračky z kinderka boli vždy plné očakávaní a prekvapení. Niekedy, bohužiaľ, aj sklamaní. Nič to však nemení na tom, že po zjedení výbornej čokolády na vás čakalo vajíčko, ktoré mohlo obsahovať čokoľvek. Od postavičiek až po skladačky. Kinder vajíčka tu máme, samozrejme, aj dnes, avšak vtedy každé vajíčko, čo ste dostali, boli také malé Vianoce.

hry nášho detstva

Zdroj foto: www.en.wikipedia.org

HRAČKY:

Barbie

Asi celosvetovo najpopulárnejšia značka bábiky vôbec. Ak ste v tej dobe chceli urobiť radosť svojej dcére, Barbie bola tou pravou voľbou. Sem by sa mohli zaradiť aj rôzne bábiky, ktoré v tej dobe pre dievčatá boli vytúženým snom.

hry nášho detstva

Zdroj foto: www.apusilemele.com

Jojo

Veľmi jednoduchá hračka, s ktorou sa dali robiť rôzne triky. Ideálne, ak ste na niečo alebo niekoho čakali, vždy bolo fajn mať po ruke jedno jojo.

Plastelína

Ťažko povedať, či ide v priamom slova zmysle o hračku. Určite však podporovala detskú tvorivosť a možnosti, čo z nej postaviť, boli nekonečné. Len to umývanie rúk už nebolo tak príjemné.

hry nášho detstva

Zdroj: www.naseskolky.sk

Lego

Ak si poviete Lego dnes, väčšinou si predstavíte vopred pripravený model, na ktorý máte presný počet súčiastok. Kedysi však tomu tak nebolo a Lego boli naozaj len jednotlivé dieliky. Aj v tomto prípade to podporovalo detskú tvorivosť, pretože sa deti nemuseli snažiť vytvoriť vopred určenú vec. Najväčším utrpením však bolo, keď sme na jeden z týchto dielikov stúpili bosou nohou.

hry nášho detstva

Zdroj: Iker Urteaga on Unsplash

Rubikova kocka

Vyriešili ste aspoň jednu? V tom prípade ste génius! Alebo aspoň tak nejako ste sa mohli cítiť, keď ste dokázali všetky strany kocky pretočiť do rovnakej farby.

hry nášho detstva
Zdroj: Marko Blažević on Unsplash