V našej sérií rozhovorov s osobnosťami, ktoré sa rozhodli posunúť svoje skúsenosti ďalej, štartujeme s moderátorkou Luciou Barmošovou. Lucka vyučuje na Paneurópskej vysokej škole na fakulte masmédií. Spolupracovala s odborníkom v Oxforde a svoju budúcnosť v oblasti médií vidí celkom reálne.  



Môžete v krátkosti predstaviť vaše pedagogické začiatky na vysokej škole a povedať, čo váš inšpiruje na tejto práci?

Spočiatku som sa venovala výskumom televízneho vysielania aj v rámci diplomovej, rigoróznej a dizertačnej práce. Učiť som v pláne nemala, ale štúdium PhD. si vyžadovalo aj pedagogickú činnosť. I napriek tomu, že v roku 2011 som PhD. úspešne skončila, v podstate som zostala učiť dodnes, pretože ma baví pracovať s mladými ľuďmi a dávať im vedomosti. Začiatky neboli jednoduché. Študenti nevedeli, čo si majú o mne myslieť, predsa len, postaví sa pred nich ktosi z obrazovky, dáka blondína a oni vôbec netušia, kam siahajú jej vedomosti a či vôbec nejaké má. Snažím sa pristupovať k žiakom ako partner a pripomínať im to staré – známe : Každý je sám strojcom svojho šťastia.

Myslím si, že je veľmi náročné skĺbiť učenie s prácou v televízii. Ako sa vám to darí?

Pracujem ako externá pedagogička a to mi úplne vyhovuje, viem to skĺbiť aj s ďalšími aktivitami. Neučím každý deň.

Učíte predmet Teória médií a masovej komunikácie. Čo prináša tento predmet študentom?

Lucia so študentmi v triede
Lucia so študentmi v triede.

Je to štátnicový predmet, ktorý je plný zaujímavostí týkajúcich sa vývoja médií, pohľadu na ne, mediálneho výskumu až po súčasnosť. Ten vývoj je nesmierne pútavý a čo ma fascinuje je aj to, že dodnes sme médiá, ich silu a dosah na recipienta úplne nevyskúmali. Je to taká záhada.

„Je ľahké zistiť, či niečo človeka baví alebo nie. Študenti sú takí, akí sme boli aj my, niečo ich baví, niečo nie.“

Ako poznáte na študentoch, že im na štúdiu skutočne záleží a ako ich motivujete, aby ich štúdium zaujímalo a bavilo?

Je ľahké zistiť, či niečo človeka baví alebo nie. Študenti sú takí, akí sme boli aj my, niečo ich baví, niečo nie. Veľa výhovoriek a veselých príhod. Motivujem ich len tým, že nikomu nič samé zhora nespadne. Treba sa snažiť a nebáť sa začať ako sa vraví „od piky“

Aký máte vzťah so svojimi študentmi?

Dávam  im úlohy, témy, hodnotím ich, známkujem, teda skôr písmenkujem, čiže úplne normálny. Sú to dospelí ľudia s vlastným rozumom. Nie som prísna, ale ak mám výhrady, jasne ich vymenujem.

Čo podľa vášho názoru patrí medzi hlavné prekážky, ktoré bránia podstatnej reforme vo vysokoškolskom vzdelávaní?

Vzťah škola – rodina – žiak je komplikovaný. Kedysi sme učiteľov ako školáci rešpektovali, rešpektovali ich aj rodičia. Dnes sú viacerí učitelia v strachu, aby im rodičia neprišli vynadať za dieťa. Druhým a podstatným problémom je nedostatok peňazí v školstve.

Aká je vaša vízia vo vzdelávaní o desať rokov?

Informačné technológie a veľa praxe, nielen u nás, ale tiež v rámci výmenných pobytov v zahraničí.

„Myslím, že mladým a šikovným treba dať šancu, či ju využijú je len na nich.“

Máte možnosť „pozorovať“ ako napredujú vaši bývalí študenti v praxi?

Niektorým som otvorila cestu do televízie, dve študentky u nás už aj tvorili vlastné reportáže. Myslím, že mladým a šikovným treba dať šancu, či ju využijú je len na nich.

Čo môžete povedať o vašich záujmoch v oblasti výskumu, napríklad výskumu médií?

Peoplemetrové meranie sledovanosti, digitalizácia vysielania – a ich dosah na programming, trendy vo svete, špecifiká slovenského diváka – to sú témy, ktoré ma veľmi zaujímajú a ktoré som skúmala.

„V uplynulom období som riešila svoj súkromný život.“

Ako hodnotíte súčasný stav médií?

Veľmi podobný ako v zahraničí. To, čo funguje v zahraničí, sa snažíme dostať aj k nám, hoci niekedy s menšími odlišnosťami.

Spolupracujete so zahraničnými univerzitami. V čom spočíva táto spolupráca?

Vyšli mi články v zborníku, ktorý sa venuje digitálnej televízii vo svete a riadi ho profesor z Oxfordu Michael Starks. Už som bola na návšteve u neho na univerzite v Oxforde, bol to pre mňa zážitok, verím, že sa tam ešte vrátim.

Pracujete aj na nejakom vedeckom projekte?

Momentálne nie, ale ako sa poznám, tento stav dlho nepotrvá. V uplynulom období som riešila svoj súkromný život.

Lucia rada cestuje a spoznáva nové krajiny
Lucia rada cestuje a spoznáva nové krajiny.

Kto je Lucia Barmošová (33)?

Moderátorka je jednou z hlavných tvárí večerného spravodajstva TV JOJ. Je niekoľkonásobnou držiteľkou ceny OTO pre moderátorku televízneho spravodajstva. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave.