Na tohtoročnom zozname je aj 28 riaditeľov popredných svetových firiem, pričom prvú desiatku týchto šéfov tvoria Američania, uvádza Forbes, ktorý predmetný zoznam zostavuje už osem rokov.Ruský prezident Vladimir Putin sa umiestnil na prvom mieste rebríčka najvplyvnejších ľudí sveta za rok 2016, ktorý pripravuje americký magazín Forbes. Putin obsadil najvyššie miesto tohto prestížneho zoznamu už tretí raz po sebe. Na druhom mieste sa umiestnil novozvolený prezident USA Donald Trump. Vývoj udalostí vo Washingtone, ako aj v sýrskom Aleppe alebo v Európe, vrátane odchodu Británie z EÚ, prispeli k tomu, že rok 2016 bol pre šéfa Kremľa významný, informoval denník The Guardian.

Trump zaznamenal zo všetkých 74 osobností na zozname najväčší vzostup oproti vlaňajšku, keď sa umiestnil na 2. priečke. Medzi najvplyvnejšími ľuďmi sveta sa ocitlo aj niekoľko jeho nových spolupracovníkov – novozvolený viceprezident USA Mike Pence (69. miesto) či budúci minister zahraničných vecí Rex Tillerson (24. miesto). Nemecká kancelárka Angela Merkelová zostáva na tretej pozícii stále najmocnejšou ženou planéty, kým britská premiérka Theresa Mayová, nová tvár na zozname, skončila na 13. mieste. Jej predchodca vo funkcii David Cameron obsadil minulý rok ôsmu priečku. Dosluhujúci americký prezident Barack Obama sa najnovšie umiestnil na 48. pozícii rebríčka.

This week at F8. Bye bye, drone!

A photo posted by Mark Zuckerberg (@zuck) on

Nováčikom na zozname je aj saudskoarabský minister ropného priemyslu Chálid Fálih, ktorý skončil na 49. mieste, rovnako ako sýrsky prezident Bašár Asad, ktorému sa ušla 63. priečka. Najmladším členom tejto elitnej komunity je zakladateľ internetovej sociálnej siete Facebook, Američan Mark Zuckerberg, ktorý sa dostal na 10. miesto.

Na tohtoročnom zozname je aj 28 riaditeľov popredných svetových firiem, pričom prvú desiatku týchto šéfov tvoria Američania, uvádza Forbes, ktorý predmetný zoznam zostavuje už osem rokov. Vybraných 74 osobností pripadá na každých 100 miliónov obyvateľov Zeme a kritériom ich voľby je čo najväčší dosah na celosvetové dianie. Prihliada sa pri tom na množstvo ľudí, ktorí sú pod kontrolou tej-ktorej osoby, finančné zdroje, ktorými disponuje, ako aj na to, či má vplyv vo viac než jednej sfére, alebo ako aktívne využíva svoju moc na zmenu sveta.

Zdroj: TASR