Miera alkoholu na párty nepozná hraníc, a tak sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako predísť boleniu hlavy, ak pri sebe nemáme kamaráta, ktorého nazývame „vyproštovák“. Treba rozmýšľať, ako predísť opici skôr, ako nás bolí hlava.1. Dvojnásobný prísun vitamínov

Hlavným dôvodom tzv. opice je podľa anestéziológa Jasona Burkeho zápal a oxidačný stres. Antioxidanty pomáhajú telu zmierniť škody napáchané alkoholom. Tieto látky nám nezaškodia ani v obyčajných dňom, pred párty by mali byť dobrým kamarátom.

2. Burger, burger a ešte raz burger

Opica úzko súvisí s tým, čo sa v daný deň rozhodneme piť. Na druhej stane, sila tejto opice závisí aj od jedla, ktoré zjeme. Podľa doktorky Elizabeth Kovacs by sme si mali dopriať jedlo bohaté na uhľohydráty, bielkoviny, tuk a vitamíny B, ktoré pomáhajú spracovávať alkohol.

via GIPHY

3. Spánok – najlepšia činnosť dňa

Nikdy nepodceňuj spánok ! Nie nadarmo sa hovorí, že spánkom sa začína deň. Nijako ti však nepomôže pri opici, dokonca sa ani nebude prihovárať, že je čas ísť do postele, ale zaručene zlepší imunitu a pomôže sa lepšie vyrovnať s alkoholom.

4. Šampanské? Nie, ďakujem.

Šampanské patrí k neodmysliteľnej súčasti silvestrovskej noci. Neodporúčame ho však piť celú noc. Bublinky vstrebávajú rýchlejšie alkohol, dokonca v spojení s cukrom je šampanské zaručený spôsob na veľmi kvalitnú opicu.

via GIPHY

5. Nefajčím.

Fajčiari tento tip určite odsunú na vedľajšiu koľaj. Ak však nie ste fajčiar, mali by ste sa cigariet strániť. Výskumy totižto ukazujú, že ľudia – nefajčiari, ktorí počas noci pili a zároveň fajčili, riskovali na druhý deň ťažšiu opicu.

via GIPHY

6. Číry alkohol

Tzv. „farebný“ alkohol obsahuje viac toxínov. Do tejto kategórie môžeme zaradiť napríklad rum. V porovnaní s čírym alkoholom, napríklad vodka, vedci zistili, že naše telo znesie tento druh oveľa lepšie.

7. Ppperlivá minerálka, pppitný režim

Počas pitia by sme svojmu telu mali doprať dostatok živín v podobe pitného režimu. Nevravíme však o alkohole, ale o vodách, ktoré nie sú alkoholické, dokonca ani sladené. Sladené nápoje telu škodia. Najlepšia voľba sú špeciálne nápoje pre športovcov alebo kokosová voda.

via GIPHY

8. Bylinkové čaje

Čaj, čaj, čaj. Avšak opica nie je chrípka a preto sa vedci zhodli, že pitie bylinkového čaju opici nepomáha, dokonca naopak. Iba spomaľuje vstrebávanie alkoholu.

9. Špeciálny tip – recepty na silvestrovskú párty

Určite si pod pojmom Silvester predstavíte obývačku a štôl plný všelijakých jednohubiek. Prinášame vám recepty, ktoré by mali zaručene odbúrať alkohol.

Avokádová nátierka

 • 1 zrelé avokádo
 • 25 g rastlinného tuku
 • 25 g bryndze
 • nasekaná čerstvá pažítka
 • štipka soli a čierneho korenia

Olivové tapas

 • 1 celozrnná bageta
 • 5 lyžíc olivového oleja
 • čerstvé paradajky
 • soľ
 • štipka cesnaku
 • čierne olivy

ZDROJ: Cosmopolitan