Vyleštiť topánky a modliť sa, aby to nebolo uhlie.  1. Mandarínky nesmeli chýbať v žiadnom mikulášskom balíčku. Aby Mikuláš nemal výčitky svedomia, že nám kazí zuby, pribalil do vrecúška aj niekoľko kusov tohto exotického citrusu. Ich vôňa je neprekonateľná a avizuje, že o chvíľu príde aj Ježiško.

   mikulášsky balíček
   Instagram@galo_adel
  2. Uhlie, cibuľu či zemiaky využívali niektorí rodičia ako výchovný prvok. Koľkí z vás sa báli, že si nájdu v čižme namiesto sladkostí tieto tri artefakty?

   uhlie mikuláš
   Instagram@evaskamlova
  3. Leštenie čižiem a zimných topánok patrilo k rituálu číslo jeden vždy 5. decembra. Veď na čistú okennú parapetu sa nepatrí klásť špinavé topánky. Ani Mikulášovi by sa to nepáčilo.

   mikulasske cizmy
   sweetdesingn.com
  4. Školské besiedky či prehrávky umeleckej školy majú presne stanovené termíny – na Vianoce, na Deň matiek či na konci roka. A samozrejme, aj na Mikuláša. Nesmeli chýbať koledy v nesprávnej tónine, básničky typu „Mikuláš, Mikuláš, čo nám dáš?“ a predovšetkým Mikuláš s anjelmi v prevej rade publika.

   mikulas slovensko
   Instagram@tomasbachmayer
  5. Sáčky s logom Mikuláša – kto nemal svoj balíček v peknom sáčku, ako keby ani balíček nedostal. Obyčajný mikroténový jednoducho na tak veľký deň nestačí.

   Mikuláš na Slovensku
   Instagram@elizabethgreenova
  6. Mikulášska výprava v škole pekne ozvláštnila vyučovanie. Na niekoľko minút prerušil riaditeľ vyučovanie, veď do školy či škôlky prišla vzácna návšteva. Za peniažky zo ZRPŠ nakúpila škola balíčky plné ovocia, arašidov a sladkostí. Bolo čo vyjedať celý deň!

   Mikuláš v škole
   www.zs34.plzewwwdu.cz/
  7. Čerta s anjelom v spoločnosti Mikuláša občas objednali tí aktívnejší rodičia aj domov. Sprevádzal ich stres v očiach detí z čierneho čerta a Mikuláša so zvláštnou umelou maskou na tvári.

   mikulas cert anjel
   Zdroj: Instagram @carloscommander
  8. Adventný kalendár sme začali otvárať až niekoľko dní po začatí adventu. Dôvod? Mikuláš si ich šetril až na 6. decembra. Aspoň v ten deň sme mohli zjesť viac čokoládiek než jednu.

   adventný kalendar
   Instagram @perkeezy
  9. Hŕba sladkostí – čokoládky, cukríky, napolitánky…Zásoby nám niektorým vydržali až do marca.

   sladkosti na mikuláša
   Instagram@galeadanielbence
  10. Vianočný stromček nosil Mikuláš len do niektorých rodín. My sme našim kamošom mohli iba ticho závidieť tie svetielka, ktoré sa u nás rozsvietili až na Štedrý Deň.
   vianocny stromcek
   Instagram @beckiehey

   11. Čokoládový Mikuláš nepotrebuje komentár. Jednoducho musí byť.

   cokoladovy mikulas
   Instagram@je_suis_alexandra