JobSpoTT 2018 je najväčším kariérnym veľtrhom pracovných príležitostí, ktorý ti dnes umožní stretnúť sa so svojím vysnívaným zamestnávateľom pod jednou strechou. V Mestskej športovej hale v Trnave na teba čakajú medzinárodné firmy, ktoré prišli hľadať práve teba. Načerpáš tam aj inšpiráciu od ľudí, ktorí sa vďaka tvrdej drine dostali tam, kam dlho chceli.(15:55)

Prednášky sa práve skončili, no stánky s pracovnými ponukami by vám mali byť k dispozícii až do 18:00.

(15:40)

Oliver Lippo sa rozhovoril o tom, ako sa stať copywriterom v reklamnej agentúre. Na túto otázku odpovedal jednoducho: „Nijako. Buď kreatívny ste, alebo nie.“ Podľa jeho slov na to potrebuje človek talent. Prácu si buď nájde sám, alebo si ho agentúry vyhliadnu. Copywriting je podľa jeho slov umenie skratky, presnosti, rýchlosti a množstva (za krátky čas veľa práce).

Prečo po 22 rokoch odišiel z brandže? „Cítil som, že už nestíham a mám toho dosť. Začal som mať problém s klientmi, vyhorel som. Tú prácu mám stále rád a jej podstata ma stále napĺňa. Momentálne mi vyhovuje robota v automobilke.“

A ako sa dostal do reklamy? „Mal som 32 rokov, keď som sa vybral do Bratislavy a šiel som sa opýtať, či pre mňa nemajú prácu. Myslel som si, že budem lepiť bilbordy. Po skúške a dvojtýždňovej lehote ma vzali. Vtedy som vymyslel slogan pre SME: Myslíme, teda sme.“

(15:00)

Návštevníci majú možnosť zastaviť sa napríklad aj pri stánku Poisťovne Generali. Tá síce neponúka voľné pracovné miesta študentom, ale dvanásťmesačné kurzy pre absolventov zadarmo, po splnení ktorých budú môcť pracovať v tejto spoločnosti. Aj Slovenská sporiteľňa tu má svoje stanovište, no neponúka voľné miesta študentom. Môžete však dostať odpovede na mnohé otázky týkajúce sa sporenia a podobne.

Zdroj: facebook.com/JobSpoTT

(14:23)

Ak vás nikto z budúcnosti nepríde varovať, zrejme svoju prácu nerobíte až tak zle. Na túto tému začal Michael Szatmary svoju prednášku o 14:00. Stand-up komik, novinár, bývalý televízny spravodajca a muzikant: „Nie je nič krajšie, ako rozosmievať ľudí.“ Celá jeho prednáška odľahčila príjemnú atmosféru v hale a nezabudol pridať ani radu na záver: „Odporúčam vám cestovať, vidieť svet, zažiť veci ale samozrejme aj študovať. Nájdite si takú prácu, kde vám bude jedno, kedy bude pondelok a kedy piatok.“

(14:00)

Paulína Baloghová rozprávala o tom, ako prežiť sedavé zamestnanie bez bolesti: „Ak budeme neustále v jednej polohe, naše telo sa jej začne prispôsobovať a začne sa deformovať. Svalstvo, nervy aj šľachy. Ľudské telo je stvorené pre pohyb.“ Rečníčka odporúča, aby ste v takomto zamestnaní skúsili pracovať v drepe, postojačky, kráčajúc, v kľaku alebo s vyloženými nohami, pričom v každej polohe odporúča zotrvať nie dlhšie než 20 až 30 minút.

Podľa nej je tiež dobré, ak si popri práci zacvičíte alebo sa ponaťahujete, prípadne sa niekam zavesíte. Dôraz dáva aj na pohodlné oblečenie a obuv. Tesný odev a vysoké opätky nie sú pre ľudské telo vhodné. Netreba zabúdať ani na pitný režim, správne dýchanie a výmenu tašky za ruksak.

(13:32)

Na poschodí má stánok aj Centrum Rehabilica, ktoré poskytuje fyzioterapeutické služby pre širokú verejnosť, prípravu športovcov, rekonvalescenciu po zraneniach a úrazoch a tiež cvičenia a rôzne procedúry. Hneď vedľa je stánok, v ktorom si môžete dať odmerať EKG. Prečo? Na túto otázku sme dostali odpoveď: „Lebo srdce je najdôležitejšie, často nebolí a tak nevieme, či máme nejaký problém.“

(13:05)

Pýtali sme sa, čo návštevníkov najviac zaujalo a prečo sem prišli.
„Sme na úrade práce, tak som si podala životopis pre Adecco.“ 
„Prišiel som len pred minútou. Zatiaľ len obzerám.“
„Prišla som si prezrieť nejaké ponuky. Zatiaľ ma zaujala čokoládovňa.“
„Prišiel som si nájsť prácu a odporúčam vyskúšať workshopy. Sú skvelé.“

Zdroj: facebook.com/JobSpoTT

(12:30)

Už minulý rok prišiel tento veľtrh práce s rekordným počtom voľných pracovných miest. Od 50 zamestnávateľov ich bolo podľa teraz.sk ponúknutých až tritisíc. Na minuloročnú akciu prišli rôzni ľudia z praxe, ako napríklad spisovateľ Daniel Hevier, komik a standupista Ján Gordulič, ktorý mometálne pracuje aj pre aktuality.sk, predseda Rady zamestnávateľov pre systém duálneho vzdelávania Jaroslav Holeček, športový a mediálny manažér Jozef Korbel či blogerka roka Nikoleta Vujisicová.

(11:55)

Okrem nižšie spomenutých stánkov je tu aj jeden, v ktorom sú k dispozícii pracovníci firmy Lear Corporation. Tí hľadajú študentov, ktorým by ponúkli brigády v oblasti inžinierstva a výroby. Stánok Železničnej spoločnosti Slovensko ponúka absolventskú prax pre končiacich študentov stredných a vysokých škôl. Plastic Omnium okrem brigád ponúka aj možnosť pracovať na diplomových alebo dizertačných prácach. Svoje stanovište tu má aj úrad práce, kde vám pomôžu zodpovedať na rôzne otázky.

(11:20)

Nachádza sa tu obrovské množstvo stánkov s firmami, ktoré ponúkajú voľné pracovné miesta. Napríklad spoločnosť Borge hľadá študentov na stáže a polovičný pracovný pomer. Do svojich radov chcú prijať mladých ľudí, ktorí by vykonávali funkcie z oblasti logistiky, nákupu a iných služieb. Všetky ponuky sú uvedené na stránke profesia.sk.

Spoločnosť ZF taktiež ponúka voľné pracovné miesta. Vysokoškolákom umožňuje pracovať na bakalárskych či diplomových prácach. Ponúkajú aj honorované stáže či absolventskú prax: „Sme otvorení prijímaniu absolventov, lebo si ich dokážeme vytvoriť na náš obraz. Ak zistíme, že sú dobrí, necháme si ich.“ Ponúkajú aj prax pre študentov zo stredných škôl a rôzne rozbehnuté programy.

Stánok PSA group ponúka dokonca aj kariérne poradenstvo pre žiakov, pracujúcich, rodičov, absolventov a nezamestnaných. Poradenstvo je určené pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc pri ujasňovaní svojho smerovania a podporu pri rozvoji kariéry.

(10:50)

Adecco Group v odbornej zóne radí záujemcom, ako uspieť na pracovnom pohovore. Všetko závisí už od životopisu, prípravy na pohovor, samotného pohovoru a feedbacku. Základom dobrého životopisu je gramatická správnosť, pravdivosť a štrukturovanosť. „Mnoho ľudí píše životopis formou slohovej práce. Dnes by mal byť životopis štrukturovaný.“ Je potrebné nezabudnúť na kontaktné údaje ako meno, priezvisko, telefónne číslo a samozrejme e-mail.

Pri príprave na pohovor: „Je potrebné určite si prečítať informácie o firme a danej pracovnej pozícii, o ktorú máte záujem.“ Adecco upozorňuje na najväčšie chyby mladých ľudí. Tí by mali prísť včas, na správne miesto a vedieť meno kontaktnej osoby, na ktorú sa treba pred pohovorom obrátiť. Dôležitý je aj prvý dojem, ktorý vzniká už podaním ruky, oblečením či úsmevom. Je dôležité byť tiež prirodzený a úprimný. „Treba vyjsť zo svojej komfortnej zóny a neskrývať svoje skúsenosti.“ Ak nedostanete spätnú väzbu, je dôležité sa pripomenúť. Ak by aj bola odpoveď negatívna, netreba sa vzdávať.

Zdroj: facebook.com/JobSpoTT

(10:23)

Pred pár minútami začal rozhovor s Matejom Zrebným. Priznal sa, že slovo youtuber mu trochu lezie na nervy. Nemá rád, ak ľudia tvrdia, že to, čo robí, nie je skutočná práca: „Niekedy máme aj 15-hodinové natáčania bez prestávky.“ Podľa neho je táto robota procesom tvorby a premýšľania. Prezradil, že zo začiatku ho kontaktovali rôzne pochybné marketingové agentúry. Nechcel však tvoriť videá, v ktorých sa okato prezentuje komercia a tvrdí, že jedinú spoluprácu má s Audi. „Vždy, ak vám niekto ponúkne viac peňazí za niečo, čo nemá pre vás perspektívu, je lepšie uprednostniť to, čo vás baví, aj keď za to dostanete menej.“

(9:55)

Práve bolo oznámené, že Bekim nepríde. Predstavili však známeho youtubera Mateja Zrebného, ktorý ho nahradí.

(9:48)

Pred chvíľou začala rozcvička určená na rovnováhu, a hoci študenti otáľajú, našli sa aj odvážlivci. Celá Mestská športová hala sa hemží množstvom účastníkov a už o pár minút príde na hlavné pódium Bekim, ktorý začne svoj stand-up o zmene bez predsudkov. Uvádzač predstavil aj jeden zo stánkov automobiliek, ktorý hľadá študentov na svoje voľné pracovné pozície alebo stáže.

(9:30)

Uvádzač práve privítal návštevníkov na tohtoročnom JobSpoTTe 2018. Poukázal na jednotlivé zóny, ktoré sa tu nachádzajú, ako napríklad odborná zóna, zdravá zóna, mama zóna, študentská zóna aj benefičná ulička. Predstavil Miroslava Dlhoša, ktorý bude mať prednášku o fyzioterapii práve v odbornej zóne. Miroslav Dlhoš mal ako fyzioterapeut na starosti napríklad aj Joža Ráža a iné známe osobnosti. Vo svojej prednáške by sa chcel venovať tomu, ako sa absolventi môžu stať fyzioterapeutmi, čo potrebujú k splneniu tohto svojho sna a odpovie aj na mnohé iné otázky.

(9:16)

Okrem spíkrov tu nájdeš aj množstvo stánkov pracovných firiem, ktoré hľadajú nových zamestnancov, či už ide o automobilky, alebo iné spoločnosti s rôznym zameraním. S ich pracovníkmi sa môžeš o budúcej spolupráci porozprávať, prípadne vyplniť dotazník alebo aj životopis. K dispozícii je aj bar a kaviareň na kolesách.

(8:55)

Dobré ráno všetkým. Už o pár minút sa celá akcia začne. Tohto roku je hlavným bodom programu Michael Szatmary. Okrem neho do Mestskej športovej haly zavíta aj Michael Divinec, Patrik Cvengoš či Paula Pastierová. Ako prvý však celú akciu začne komik Bekim. Na pódiu sa rozhovorí o predsudkoch a o prekážkach v jeho živote, ktoré nikdy nestáli zato, aby sa kvôli nim niečoho vzdal.