Hlavnými hrdinkami ,,Burlesque Show“ sú zvodné, talentované a plnoleté dievčatá, ktorých úloha spočíva vo vyvolaní noblesného dojmu. Dôvtipným spôsobom zvádzajú nadšené publikum.Burlesque je umelecké predstavenie, v ktorom ide o spojenie vizuálno-hudobno-tanečného príbehu. Ako každý pútavý príbeh, tak aj tento úspešne schováva ideu pod rúškami tajomstva či pod nánosmi šiat.

Burlesque vystúpenia sú pre plnoletých divákov, plné tematických a charakteristických prvkov. Avšak zatiaľ čo klasický striptíz v popredí predáva len nahotu, performerky odovzdávajú divákom okrem krásy tela aj myšlienky a emócie.

,,Burlesque Show“ sú zvodné, talentované a plnoleté dievčatá, ktorých úloha spočíva vo vyvolaní noblesného dojmu.

Jednou zo šiestich aktívne vystupujúcich členiek skupiny Bratislava Burlesque je dáma pod umeleckým menom Lena Del Vanilla, ktorá má v pojmoch striptíz/Burlesque absolútne jasno: ,,Keď pôjdete na striptíz, uvidíte veľa dievčat, ktoré sa od seba líšia pohybmi, no v podstate robia to isté. Keď pôjdete na Burlesque, uvidíte kostýmy od výmyslu sveta, príbehy, trblietky, igelitové vrecia, vejáre, rekvizity, klaunov, čipky, korzety. Všetko, čo vám len napadne. Dokážeme prostredníctvom rekvizít esteticky odovzdať naše pocity a myšlienky.“ 

Bratislava Burlesque
Bratislava Burlesque. Zdroj: Jozef Barinka, Viktória Akbariová a Bogdan Darvaru

Zatiaľ čo niektoré performerky považujú túto činnosť za svoju záľubu, pre iné je Burlesque samotným životným štýlom. Lena Del Vanilla sa v predstaveniach našla natoľko, že jej život dostal nielen zmysel, ale aj celkom iný rozmer. ,,Konečne som dokonale pochopila samu seba. Svoje slabosti, záľuby a závislosti. Začala som hľadať nejaké slovenské show, kurzy a bary, kde by som sa mohla pridať. Vtedy na Slovensku nič také neexistovalo. Vzdala som to a jediná moja náhrada tejto závislosti bol YouTube. Keď som sa snažila prehovoriť kolegyňu, aby išla so mnou na ďalšiu show (asi 7 mesiacov od môjho prvého zážitku), povedala mi, že Šárka – Lotta Love, vtedajšia členka coworkingu, začala Burlesque vyučovať. A tak bol môj osud spečatený. Prišli prvé kurzy, prvé show, prvé eufórie, prvé slzy, prvé peniaze za vystúpenie, prvý potlesk, ktorý ma vyniesol do nebies, prvá zmluva a som tu.“

Performerky nemusia byť excelentné tanečnice alebo mať dokonalú choreografiu. Základom je práca s hudbou, rytmom, výrazom tváre a s istou dávkou sebavedomia.

Každé predstavenie má svoje prísne pravidlá

V prostredí Burlesque show nejde len o ,,prvorepublikový glamour“, ale o existenciu jeho rôznorodých a množstva odlišných variácií. Vo väčšine prípadov sú spoločenské udalosti interpretované cez nejaký príbeh, ktorý má svoj začiatok, dej a koniec. Gradáciu vystúpenia podčiarkuje správny výber hudby, ale aj iné netradičné prvky.

,,Často do mojich čísel zakomponúvam aj hovorené slovo a predovšetkým humor, čo je pomerne špecifický jav v burlesque a v našich končinách ešte zatiaľ niečo „divákmi neobjavené“, pretože väčšina publika u nás si burlesque spája najmä s Ditou von Teese, čo je čistý glamour,“ tvrdí ďalšia úspešná členka skupiny Magie Noire a zároveň dodáva, že pri každom predstavení sa musia dodržiavať určité pravidlá.

Vo všeobecnosti platí, že performerka sa nikdy neodhaľuje celá, bradavky zostávajú vždy zakryté a nohavičky nikdy neskĺznu pod určenú líniu. Zaujímavosťou je aj fakt, že performerky nemusia byť excelentné tanečnice alebo mať dokonalú choreografiu. Základom je práca s hudbou, rytmom, výrazom tváre a s istou dávkou sebavedomia.

Lady Vivian
Lady Vivian. Zdroj: Corinne

Burlesque objavuje moje nové ja

Po niekoľkých ozrejmených pravidlách konečne nastáva tá najhorúcejšia chvíľka, ktorej nosným prvkom je inšpirácia a spontánnosť. Aj keď sme spomínali, že pravidlá sú nám už jasné, prekvapujúcim zistením pri vystúpeniach je oblasť kreativity. Nepísané ,,zákony“ hlásia, že predvádzané čísla by mali byť originálne a neokopírované.

,,Videla som jedno vystúpenie, kedy mala performerka šaty z papierových vreckoviek a cely čas kýchala a smrkala, čím si dávala dole vreckovky, až bola nakoniec nahá. Alebo tanečnici vletela včela pod sukňu a musela sa vyzliecť, “ vraví Catrice Cat.

Nosným prvkom vystúpení je inšpirácia a spontánnosť.

Lady Vivian, ktorá zožala úspechy aj na miestach, akými sú Rakúsko, Londýn a Edinburg, tvrdí, že jej top kostýmom je kvetinová róba z Flower Queen Act, na ktorom je vyše dvesto kvetín. Napriek príťažlivému kostýmu odpovedala na otázku ohľadom nemravných návrhov od mužov prekvapivo záporne: ,,Nebol nik, kto by si to dovolil. Ani na také ponuky nie je dôvod. Burlesque je umenie, nie lacný špás.“