Kolekciu nových snímok osvedčených svetových režisérov prinesie 11. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany.Diváci budú mať od 13. do 18. septembra príležitosť vidieť diela, ktoré boli uvedené na nedávnych svetových festivaloch a budú môcť posúdiť umelecký posun tvorcov, skonštatoval zástupca organizátora festivalu Peter Konečný. Zoskupenie filmov bude podľa jeho slov rôznorodé. „Prichádzajú mladé talenty, ale aj filmoví veteráni,“ povedal.  K zástupcom mladej generácie patrí quebecký režisér Xavier Dolan so svojím filmom Je to iba koniec sveta. Snímka rozpráva príbeh mladého spisovateľa vracajúceho sa po 12 rokoch do rodného mesta. Svojim najbližším prichádza oznámiť, že umiera. Pre komplikované a vypäté vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny stretnutie nedopadne podľa očakávania. Film získal na festivale v Cannes v roku 2016 Veľkú cenu a Cenu ekumenickej poroty.

Režisér Jim Jarmusch prichádza s filmom Paterson. Hrdinom filmu je mladý vodič autobusu menom Paterson. Jeho denná trasa pozostáva zo šoférovania autobusu, rozhovorov s manželkou Laurou, ako aj z venčenia psa Marvina. Jeho život sa rytmicky opakuje. Avšak popri každodennej rutine Paterson stíha písať aj básne. Nová snímka francúzskeho režiséra Bruna Dumonta Ospalá zátoka sa odohráva na počiatku 20. storočia. Film diváka prenesie na pláže Channel Coast, kde sa zoznámi s dvoma rodinami z rôzneho sociálneho prostredia. Dej filmu sa sústreďuje na milostné vzplanutie medzi rybárskym chlapcom Ma Loutom a mladou šľachtičnou Billie. Snímke dominuje režisérova schopnosť doviesť komické situácie do absurdného konca, kde zmätok a mystifikácia doľahnú na obe rodiny a otrasú ich základmi.

Kolumbijský režisér Ciro Guerra vo svojom najnovšom filme Objatie hada predstavuje vizuálne aj tematicky podmanivý svet Amazónie. Čiernobiela snímka približuje rodiace sa priateľstvo medzi posledným amazonským šamanom Karamakate a dvoma bádateľmi, ktorí spoločne už 40 rokov pátrajú po posvätnej liečivej rastline. Film bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film. Podobne pútavý dej ponúka aj nemecký film Sebastiana Schippera Victoria. Schipper si za protagonistku svojho diela vybral mladú Španielku, ktorá sa v Berlíne zoznámi s partiou štyroch neznámych mužov. Nočné dobrodružstvo nakrútené na jeden záber sa však čoskoro mení na nočnú moru. Film bol ocenený na festivale v Berlíne.

Divákov filmového festivalu Cinematik čaká aj sekcia Zvláštne uvedenie. Medzi jej najväčšie lákadlá patrí predpremiéra nového filmu najznámejšieho newyorského neurotika Woodyho Allena Café Society. Allen príbeh zasadil do 30. rokov minulého storočia. Hlavnou postavou je mladý Bobby Dorman utekajúci pred rodinnými problémami do Hollywoodu, kde sa zamestná ako poslíček vo filmových štúdiách.

Dej komorne ladenej kriminálky Matka režisérky Kadri Kőusaar je zasadený do malého estónskeho mestečka. Hlavnou postavou je päťdesiatnička Ema, ktorá zápasí s neľahkým životným osudom. Jej dospelý syn, ktorý bol za nejasných okolností postrelený, zostáva v kóme. Ema celý svoj čas venuje pátraniu po tom, čo sa vlastne stalo. Britská snímka Vojna proti všetkým sa zameriava na dvojicu skorumpovaných policajtov v meste Albuquerque v Novom Mexiku. Muži zákona falošne obviňujú a vydierajú zločincov. V distribučnej premiére bude uvedený aj dokumentárny film Rona Howarda The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years. Dokument prezentuje známu kapelu cez neznámy príbeh. Prináša kompiláciu záberov z čias, keď boli The Beatles na výslní a absolvovali šnúru koncertov po celom svete.

Zdroj: TASR