Režisér Darren Aronofsky sa po troch rokoch vracia na filmové plátna, tentokrát s komornejšou snímkou matka! Dokázal naplniť očakávania divákov alebo sklamal na plnej čiare?Darren Aronofsky patrí medzi najosobitejších režisérov súčasnosti, a preto som sa na jeho nový film matka! naozaj tešil. Aj napriek tomu, že trailery neprezradili takmer nič, išiel som do kina s istými očakávaniami. Filmy ako Requiem za sen alebo Čierna labuť vo vás totižto zanechajú veľkú stopu. Akú po sebe zanechala teda matka!?

V prvom rade treba upozorniť na to, že pokiaľ od filmu čakáte klasickú vzťahovú drámu medzi manželským párom, budete sklamaní. To, ako veľmi záleží na tom, či postupne pristúpite na autorov zámer a pochopíte všemožné narážky, na ktoré poukazuje v niekedy až drastických scénach alebo budete zhnusení a celý čas v kine pretrpíte.

Zdroj: www.imdb.com

Všetko sa to odohráva v jednom veľkom dome mimo civilizácie, kde by sa pokojne mohla natáčať rodinná idylka. Avšak už od prvej konverzácie medzi manželským párom divák pociťuje, že o celkom bezproblémový vzťah nejde. Najhorší zvuk, aký v tomto dome môžete počuť, je zvuk klopania, teda aspoň v prípade Jennifer Lawrence.

Ako pribúdajú nezvaní hostia, zvyšuje sa aj napätie a stres hlavnej postavy. Tá sa dostáva do situácií, ktoré sú v dnešnom svete prakticky bežné a jediné, čo stačí, je povedať si dosť! Aj toto je jeden z motívov, na ktoré režisér chce poukázať u žien v dnešnej dobe. Neschopnosť alebo strach z toho povedať si dosť, aby vás okolie nebralo za namyslenú.

Je to jej najlepšia úloha a herecký výkon dodnes.

Kým na to však príde, prejde si Jennifer Lawrence tým najklaustrofobickejším peklom, aké si len viete predstaviť. Ak ste ju dodnes nebrali ako dobrú herečku, môžem s istotou povedať, že je to jej najlepšia úloha a herecký výkon dodnes. Samozrejme jej dopomáha aj démonický Javier Bardem.

Aronofsky opäť potvrdzuje, že naozaj nepatrí medzi režisérov, ktorí točia klasické drámy, naopak sa snaží jednoduchý dej namotať do celej plejády myšlienok. Prezradiť však ďalšie detaily a úmysly autora alebo sa pokúšať nenápadne usmerniť vaše očakávania by bolo hlúpe.

Zdroj: www.imdb.com

Čo však s istotou viem je, že to rozhodne nie je pre každého. Pokiaľ si chcete ísť do kina od všetkého oddýchnuť, určite sa tomuto filmu vyhnite oblúkom. Ak ste ale fanúšikom režiséra alebo ste videli niektorý z jeho filmov a radi hľadáte myšlienky divákovi na prvý pohľad skryté, určite sklamaní nebudete.

Hodnotenie 9/10