Máš milión vysnených destinácií, ale chýbajú ti milióny na účte? Nevadí, pôjde to aj bez nich.Bez tých miliónov, nie bez peňazí. Aj keď nemáš „povolanie syn“, peniaze si dokážeš zarobiť a našetriť takmer vždy. Máš dve ruky a šikovnú hlavu. Najdôležitejšie je chcieť. A s predstavou svojho vysneného miesta sa ti hoci aj inventúra v supermarkete bude robiť jednoduchšie. Pamätaj, že minúť peniaze na cestovanie je ten najlepší spôsob, ako ich môžeš utratiť. Spomienky na miesta, ktoré ste navštívili, vo vás ostanú navždy. A nepoznám hádam človeka, ktorý by ľutoval, že cestoval príliš veľa. Nestrácaj čas a naplánuj si výlet už dnes!

Ako začať?

Skús začať tým, že si vytvoríš predstavu svojho budúceho výletu. Nemusí to byť jedno kontrétne miesto v konkrétnom čase. Postačí, keď budeš vedieť, či by si si radšej zvolil dovolenku pri mori, návštevu vekého mesta alebo ťa skôr láka túra v horách. Chceš navštíviť nejaký z okolitých štátov, niečo v rámci Európy alebo ťa láka exotika? Chceš bývať v all inclusive hoteloch alebo ti na tom vôbec nezáleží? Tiež si dobre premysli, kedy. Či pôjde o letnú dovolenku, víkend spojený s lyžovačkou na horách alebo sa chceš niekam vybrať na jeseň. Keď zvážiš jednotlivé veci, mal by si mať približnú predstavu o tom, koľko ťa to asi vyjde (a koľko máš času na to, aby si si na to našetril).

Neboj sa letieť do neznáma!
www.daloisionoleggi.it

Čo najlacnejšie

Ak je tvoj rozpočet obmedzený, to ešte neznamená, že sa nijaký výlet konať nebude. Môže to byť dokonca ešte väčšia sranda. Ako plánovať výlet s čo najnižšími nákladmi?

1. Doprava. Sleduj stránky, ktoré ponúkajú výhodné letenky, hľadaj akciové lety. Zvlášť dobré, ak nemáš konkrétny plán. (Aha, Miláno za 20 eur! Prečo nie?) Nechaj si na mail zasielať novinky, sleduj stránky aeroliniek, zahraničné stránky. Dobrou voľbou môžu byť aj stránky, ktoré ponúkajú letenky spolu s ubytovaním. Nielenže sú ceny niekedy naozaj veľmi nízke, ale máš aj o starosť menej.
Samozrejme, cestovať sa dá aj inak ako lietadlom. Najmä do okolitých štátov sa dá pomerne lacno cestovať aj vlakmi či autobusmi, treba si ale zistiť, či daná spoločnosť uplatňuje zľavy pre študentov. Nezabúdajme ani na Slovensko. To tiež ukrýva mnoho čarovných miest, a keď už máme tie vlaky zadarmo, prečo to nevyužiť?
Ak by si chcel na doprave ušetriť maximum, je tu možnosť cestovať stopom. To si, samozrejme, vyžaduje istú dávku odvahy a zdravého rozumu. Ľudia, ktorí stopujú pravidelne, si to nevedia vynachváliť, iní nad tým len krútia hlavou. Nie je to pre každého, je to risk, ale ten vie byť častokrát veľkým ziskom.

2. Ubytovanie. Ďalšia významná položka, ktorá vie z tvojho rozpočtu na cestovanie ukrojiť veľký kúsok. Ak si však nepotrpíš na luxus, vieš ju rôzne minimalizovať.
Pýtaj sa známych, ktorí v danom meste boli, kde bývali oni, čo by odporúčali a čo nie. Sleduj stránky s lacným ubytovaním, ktoré často ponúkajú sezónne zľavy („posledná voľná izba“ je však často len pekný marketingový ťah). Ak cestujete väčšia partia mladých ľudí, je namieste rozmýšľať nad hostelmi (vypustite na ten čas z hlavy ten horor odohrávajúci sa na Slovensku), ktoré ubytuvávajú mladých vo väčších izbách za nižšie ceny.
Veľkej obľube sa medzi cestovateľmi tešia aj služby ako Couchsurfing či Airbnb. V oboch prípadoch ide o skupiny ľudí, ktorí ponúkajú ubytovanie vo svojich vlastných domoch či bytoch. V prípade Couchsurfingu úplne zadarmo, cez Airbnb si priplatíte symbolickú cenu. Okrem ubytovania však k tomu často dostanete aj príjemnú spoločnosť vašich hostiteľov a nezaplatiteľné rady od domácich o tom, ktoré miesta by ste v danej lokalite určite nemali obísť.

Zbaľ sa a vydaj sa na cestu!
http://www.famoushostels.com/wp-content/uploads/travellling-cheap-in-europe-tips-for.jpg

3. Atrakcie. Kto si výlet naplánuje poctivo dopredu, môže ušetriť nielen dosť peňazí, ale aj veľa času. Zabookovať si vstupy na atrakcie cez internet je neraz lacnejšie, ale tiež sa vyhneš polhodinovému čakaniu v rade pri vstupe. Dobré je tiež si dopredu pozrieť, ktoré atrakcie ponúkajú študentské zľavy, kde sa dá lacno najesť, čo sa dá vidieť zadarmo. Čítaj diskusie, názory ľudí, ktorí tam už boli.
Ak ideš do väčšieho mesta, už doma si na mape pozri miesta, ktoré chceš navštíviť a naplánuj cestu. Nebudeš zbytočne cestovať z jedného konca mesta na druhé a zbytočne veľa míňať na mestskú dopravu (vo veľkomeste to je aj dosť časovo náročné). Pri cestovaní metrom stojí za to zvážiť denné či mesačné karty s neobmedzenými vstupmi – záleží na tom, ako veľa budeš cestovať.

Dôveruj, ale preveruj!

Ak chceš ušetriť, treba byť obozretný. Kupuješ si zľavový kupón na víkendový pobyt? Super, ale poriadne si pozri, čo všetko máš v cene. Aby sa nestalo, že za to zaplatíš dvakrát toľko, ako by si platil normálne… Rozhodol si sa v neznámom meste nájsť si ubytko cez Couchsurfing či Airbnb? Čítaj recenzie jednotlivých ľudí ponúkajúcich ubytovanie, buď s nimi v pravidelnom kontakte pred svojím príchodom, vypýtaj si na nich kontakt. Nechoď k niekomu, koho vystupovanie sa ti nepozdáva. O opatrnosti pri stopovaní hádam ani písať nemusím…

Nerátaj každý cent

Hoci sa snažíš ušetriť, neznamená to, že musíš byť prehnaný držgroš. Vždy musíš prispôsobiť cenu svojim požiadavkam, alebo naopak, prispôsobiť požiadavky cene, ktorú si ochotný do výletu investovať. Nemôžeš čakať prehnaný luxus za málo peňazí, netreba však vždy brať vyslovene len to najlacnejšie aj za cenu, že budete bývať v pivnici či cestovať na miesto niekoľko kilometrov vzdialené pol dňa. Nezabudni tiež cestovať s určitou finančnou rezervou „keby niečo“.
Užívaj si dovolenku bez rátania každého centu a výčitiek za to, že si si doprial niečo navyše. Mysli na to, že je možné, že sa na toto miesto už nikdy nedostaneš. O niekoľko rokov si nespomenieš na to, koľko eur si do toho vložil, ale čo si zažil. A určite by ťa neskôr zamrzelo uvedomenie si toho, že si bol v Paríži, ale nebol si na Eiffelovke…

Nie kde, ale s kým?

Hovorí sa, že môžeš byť na akomkoľvek krásnom mieste, no ak si tam s nesprávnymi ľuďmi, nebude to mať svoje čaro. To je, samozrejme, pravda. Ale čo tak na chvíľku opustiť svoju komfortnú zónu a vybrať sa na miesto, ktoré chceš navštíviť s niekým, koho možno až tak dobre nepoznáš? A ani cestovať sám nemusí byť také nudné alebo smutné, ako si mnoho ľudí možno myslí. Možno tým, že sa nebudeš musieť nikomu prispôsobovať, sa dostaneš na miesta, kam by si sa inak nedostal a spoznáš ľudí, ku ktorým by ti inak ani nenapadlo prihovoriť sa.

Nikdy nevieš, čo ti život prinesie. Cestovanie ti zvyčajne prináša omnoho viac ako len možnosť vidieť nejaké miesta a spraviť si tam check-in. Je to jediná vec, ktorú si môžeš kúpiť a urobí ťa skutočne bohatším. Tak čo, kam sa vyberieš nabudúce?

Plň si sny!
http://www.quoteshunger.com/wp-content/uploads/2014/09/6767871529_111d7b4e03_b.jpg