Edyn TV, vlastným menom Edy Cangi, je súčasný fenomén slovenskej youtube-ovej scény. Svojimi videami zabáva ľudí rôznej vekovej kategórie. Či ho práca youtubera bude živiť aj v budúcnosti a čo hovorí na jeho záľubu rodina, prezradil v rozhovore.Kedy si začal premýšľať nad tým, že by si sa stal youtuberom? Predsa len, hviezdou slovenského YouTube-u bol Gogo. Nebál si sa, že ťa budú označovať ako niekoho, kto kopíruje jeho tvorbu?

Začal som v roku 2015 a vôbec som sa nebál, pretože Gogo bol pre mňa človek, s ktorým by som rád niekedy niečo vytvoril. Takže pokiaľ by som sa s ním príležitostne dokázal spojiť a vytvorili by sme nejaké video, bola by to pre mňa pocta. Bral som to tak, že chcem robiť videá, lebo ma to baví, a keby sa mi podarilo byť medzi najlepšími, bol by som mega rád.

Čo ťa k tomu motivovalo?

Neviem, motivoval som sám seba. Len tak mi napadlo, že chcem byť youtuberom a išiel som do toho.

,,Prvotná myšlienka bola odlíšiť sa, robiť niečo, čo nerobia druhí.“

Nebál si sa zároveň toho, čo budú ľudia o tebe hovoriť, keďže máš exotické korene? Žijeme v dobe, kedy ľudia dosť odsudzujú, majú rasistické urážky a podobné veci.

Bral som to tak, že vždy bude niekto, komu sa niečo nebude páčiť, aj keby som vytvoril čokoľvek na svete. Napríklad najlepší obraz na svete. Vždy sa nájde niekto, kto povie, že je to hlúposť, a tak som si urovnal v hlave, že všetko je subjektívne. A tí, ktorým sa to nepáči, ma vlastne ani nezaujímajú, keďže to, čo tvorím, nie je pre nich.

youtuber
Zdroj: facebook.com/EdynTV

Takže ťažíš zo svojho výzoru?

Áno, lebo som čierny a ľahko zapamätateľný.

Tvoje vlogy sú zväčša o témach, ktoré sa dejú okolo každého z nás. Prečo si sa teda nerozhodol točiť napríklad videá o hrách?

Úplne prvotná myšlienka bola odlíšiť sa, robiť niečo, čo nerobia druhí. Jednoducho v hrách už boli lestplayeri, ktorí mali výborné videá, výbornú kvalitu, výbornú techniku, tak prečo by som sa snažil robiť niečo, v čom už niekto bol a je fakt dobrý? Urobil som niečo, čo nikto možno až tak veľmi nerobil a možno vďaka tomu si ma tých prvých 500 ľudí všimlo. Najťažšie je získať prvých 100 ľudí, ktorí to budú pozerať.

Keď niekam prídeš, ako ťa vnímajú ľudia, fanúšikovia?

Nič sa v podstate nezmenilo. Povedal by som to takto. Nie je to také, že by ma nejako oslovovali, no vnímajú, že som tam. Skôr je to teda tak, že keď odniekiaľ odídem, tak ľudia začnú hovoriť, že som bol tam alebo tam, posielajú to ďalej či už s dobrým, alebo zlým úmyslom. Občas niekto dobehne a vypýta si so mnou fotku, ale to fakt iba občas.

,,Mamka ma vždy vo všetkom podporovala.“

Ako reaguje rodina, prípadne aj známi na tvoju prácu na YouTube? Podporujú ťa?

Vždy som hovoril starším ľuďom v mojej rodine (babke, mamke alebo tak), nech to radšej nepozerajú, lebo tam môže byť čokoľvek. Babka to môže veľmi precítiť a povedať si, že čo to má za vnuka. Inak to vnímajú v pohode. Sú radi, že som našiel niečo, čo ma baví. Mamka ma vždy vo všetkom podporovala, a to je dôležité. Veľa ľudí sa nestretne s podporou.

YouTube berieš ako zábavu alebo ako povinnosť a prácu? Prípadne, vidíš v tom nejakú budúcnosť, ktorá by ťa dokázala uživiť?

Beriem to ako zábavu.  Je to jedna z možností, ako si privyrobiť. Ale jasné, beriem to tak, že človek sa tým môže živiť, pokiaľ je v tom najlepší a môj cieľ je byť jeden z tých najlepších. Tak to proste u nás na Slovensku je, nie ako v Amerike. A či v tom vidím budúcnosť? Áno, v najbližších rokoch. Žijeme v dobe, ktorá sa veľmi mení a uvidíme, kam to bude ďalej smerovať.  Ale YouTube mi otvára brány do všetkých odvetví. Dajme tomu, že pred rokom by som nemohol rozmýšľať nad tým, že by som mal vlastnú značku oblečenia, dnes už ju plánujem.

kryt na mobil
Zdroj: facebook.com/EdynTV

A nebojíš sa toho, že keď sa to stane tvojou prácou, prestane ťa to baviť?

Určite, lebo stereotyp nikoho nebaví. Môžem ísť niekam pracovať, dajme tomu do kaviarne, kde budem naozaj makať celý deň. Na konci dňa by som si ale mohol povedať, že aj keď som to odmakal, nikam ma to až tak neposunulo, myslím mentálne. Je to pre mňa taká tá stereotypná práca. YouTube je v tom zaujímavý, že vždy stretnem nových ľudí, ktorých som predtým ešte nikde nestretol a nasávam nové informácie.

Zároveň si sa vydal aj na rappovú dráhu, čo ťa k tomu viedlo?

Vždy som mal rád hudbu, ale nikdy som si nemyslel, že ju budem tvoriť. A zrazu som napísal jeden text.  V texte môžem dať von emócie, ktoré sa vo videu nedajú, lebo by to bolo zvláštne. Je to pre mňa forma, ako emócie filtrovať, a tak som napísal jeden text. Veľmi ma to bavilo, tak som napísal ďalší a ďalší.

Prednedávnom si vydal svoju piatu skladbu Nehovor mi nič, ktorá už má 200 000 zhliadnutí, čo ťa určite potešilo. Čo ťa inšpiruje pri písaní textov?

Inšpiráciu som vzal v baroch, kde sa hovorilo, že veľa detí berie drogy vo veľkom počte. Chodia na rôzne párty, kde je to bežná zábava. Touto skladbou som chcel poukázať na to, že možno by to tak nebolo, keby jeden z rodičov nezlyhal, keby to rozbité zázemie nejako podporil. Ďalej som chcel vyjadriť problém tejto generácie, ako to vnímam ja. Opísal som dnešnú dobu, ako prichádzajú imigranti a sám sa obávam toho, čo bude v budúcnosti. Dal som tam také dve možnosti, či to bude v poriadku alebo bude vojna. Skrátka som chcel vyjadriť problémy súčasnej doby.

Čo by si odkázal na záver svojim fanúšikom, ktorí by sa chceli taktiež stať youtubermi?

Nič nie je nemožné!

 

EDY CANGI (19) sa narodil 23. júna 1998 v Bratislave, kde žije aj teraz. V roku 2015 začal točiť videá na YouTube pod prezývkou Edyn TV a venuje sa tomu doteraz.  Momentálne študuje na vysokej škole v Prahe. V roku 2017 sa vydal aj na rappovú dráhu.