Mladá 23-ročná Katka zo Zvolena, študentka marketingovej komunikácie v Bratislave, má obrovskú vášeň v cestovaní. Navštívila miesta ako Paríž, Santorini, Sissi, Valenciu, Barcelonu, Lisabon, Amsterdam a iné. Erasmus bol ďalšou skvelou možnosťou, ktorej sa ihneď chopila. Svoj prvý študijný pobyt strávila v Španielsku, v meste Malaga.



Predstavte si, že sa každý deň budíte do slnečného rána prepleteného úsmevmi okoloidúcich, výhľad na more máte priamo pod nosom, všade hrá húževnatá hudba a vám sa chce tancovať vo farebných šatách. Presne takto žila Katka celých 6 mesiacov. Popri tom, samozrejme, chodila do školy. „V Malage som sa naozaj cítila ako v raji či na polročnej dovolenke. Už po veľmi krátkom čase som mala pocit, že tam naozaj patrím. Pohľad na more spravil každý deň výnimočným a ja som sa každý jeden deň budila s úsmevom.“

Mesto s temperamentom

Ak ste počuli o Španielsku ako o krajine vášne, temperamentu, futbalu či flamenca, tiež si k tomu pripíšte, že domáci hobby ako pozeranie televízie či seriálov na notebooku nepoznajú. „Na Španielsku je naozaj úžasné, že život sa deje vonku, nie za obrazovkami televízorov a počítačov, ako je to mnohokrát u nás.“ Život sa žije a Španieli ho vedia žiť veľmi impulzívne.

erasmus v Malage
Malaga na mape. Zdroj: imsakolese.blogspot.sk

Malaga (po španielsky Málaga) je prístavné mesto ležiace na juhu Španielska, centrum letoviska Pobrežie slnka resp. Costa del Sol, ktoré je obľúbenou dovolenkovou destináciou. Mesto sa preslávilo nielen príznačnou architektúrou a katedrálamii, ale aj tým, že v ňom nájdete rodný dom maliara Piccasa či Antonia Banderasa.

A, samozrejme, nájdete tu aj býčiu arénu (La Malagueta), ktorá sa svojou veľkosťou zaradila medzi najväčšie v krajine. Katka sa mohla aj dennodenne prechádzať po promenádach a ochutnať všetky dobroty, najmä morské plody a ryby, ktoré miestni milujú.

„V Malage som sa naozaj cítila ako v raji či na polročnej dovolenke.“

Na stres a akékoľvek vypätie Katka počas pol roka úplne zabudla. Naučila sa, že čo sa dá spraviť dnes, dá sa aj zajtra, hlavne si treba život vychutnávať. A samozrejme sa pri všetkom priateľsky usmievať. „Nech bola akákoľvek denná či nočná hodina, ulice žili svojím temperamentným španielskym životom, v ktorom nič nie je „problema“ a všetko sa dá urobiť až „mañana”“ (zajtra/neskôr – pozn. red.). Najkrajšie však bolo. že ľudia sa na seba na ulici stále usmievali – len tak, pre krajší deň.“

Na začiatku to ako raj nevyzeralo

„Študovať polrok v slnkom a tancom zaliatej Malage bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som kedy urobila. No začiatky však neboli jednoduché.“

erasmus v Malage
Katka v slnečnej Malage. Zdroj: Katkin archív

Nešlo o globálne problémy či vážne nezhody, skôr o bežné začiatky a cestovateľské stresy. „Už len zvládnuť pobaliť sa na polrok dopredu (aj tak som platila preplatok za batožinu) je pre ženu náročná záležitosť. Nehovoriac o tom, že letíte do neznámeho sveta, kde vás na letisku nikto nečaká a nikoho tam nepoznáte. Snažíte sa zapadnúť do cudzej kultúry, naučiť sa ich jazyk či pochopiť ich zvyky a návyky. Musím povedať, že posledný bod bola pre mňa príjemná záležitosť. Som temperamentná, milujem zábavu a tanec.“

erasmus v Malage
Vysmiata a energiu vyžarujúca „Španielka“. Zdroj: Katkin archív

Bolsa? To je čo?

Pochopiteľne, najväčší problém bol pre Katku jazyk. Domáci sa s vami budú rozprávať radi, ale po španielsky. Katka nejaké základy mala, no chvíľku trvalo, kým sa rozrozprávala. „Španielčina, to už bolo náročnejšie. Po príchode do Malagy som ju „ovládala“ na úrovni A2 (rozumej vedela som sa pozdraviť), kúpiť si lístok na autobus a spraviť nákup. Ten nákup som, samozrejme, vedela urobiť len do chvíle, kým sa ma predavačka nespýtala „Bolsa?“ To ma totálne vyviedlo z miery, pretože v tej chvíli som fakt netušila, že sa ma pýta, či chcem k nákupu aj tašku.“

„Toto je najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk a ja som zo dňa na deň rozumela viac a pomaly bola schopná viesť aj iné debaty.“

„Navyše, Španieli sú veľmi komunikatívni a začnú sa s vami rozprávať skutočne kdekoľvek – na zastávke, vo výťahu či supermarkete. To je všetko pekné, pokiaľ im rozumiete a viete odpovedať. Inak sa, samozrejme, cítite tak hlúpo, ako som sa v tej chvíli cítila ja.“

Hovorí sa, že najlepšie sa naučíte plávať, keď  vás hodia do vody: „Práve toto je najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk a ja som zo dňa na deň rozumela viac a pomaly bola schopná viesť aj iné debaty ako ,,Vamos“ a ,,la playa“.“

erasmus v Malage
Katka je okrem vášnivej cestovateľky umelecká duša, ktorá rada fotí. Zdroj: Katkin archív

Katka pred pobytom v Malage absolvovala intenzívny mesačný kurz španielčiny, ktorý jej veľmi pomohol, no špecifický dialekt vás nenaučí žiaden lektor, len život v krajine. Prednášky boli pre Katku náročnejšie – boli stále  určitým trápením v raji. „Typický andalúzsky prízvuk a ich špecifická slovná zásoba veľmi nepomáhajú tomu, aby ste si z výkladu učiva odniesli všetko, čo by ste mali.“

„Učiteľ a študenti majú akýsi iný vzťah, ako je vo zvyku u nás. V Španielsku sa učitelia žiakom venovali, ich hodiny boli založené na vzájomnej spolupráci, záujme o danú tému a spoločnej diskusii.“

Priateľská povaha Španielov však nedala Katke v jazykovom zúfalstve nepomôcť: „Učitelia a spolužiaci boli veľmi ochotní a kedykoľvek mi so všetkým pomohli, vďaka čomu som si školu naozaj užívala.“

Mladá Slovenka mala dokonca pocit, že na hodinách funguje úplne iný vzťah, na aký bola zvyknutá doma: „Na ich hodinách som mala pocit, že učiteľ a študenti majú akýsi iný vzťah, ako je vo zvyku u nás. V Španielsku sa učitelia žiakom venovali, ich hodiny boli založené na vzájomnej spolupráci, záujme o danú tému a spoločnej diskusii, vďaka čomu som mala stále pocit, že študenti chodia do školy vlastne radi. Veď akoby aj nie, keď sme mali hneď pri študentskom ,,campuse“ veľký park s exotickými rastlinami, palmami a jazierkami.“

erasmus v Malage
Palmy v Malage. Zdroj: Katkin archív

Katka v Magale prežila veľkú životnú skúšku, spoznala nových ľudí, oddýchla si a získala nielen potrebný rozhľad, ale aj nový pohľad na život a svet: „Erasmus mi dal veľa. Nielen čo sa štúdia a samostatnosti týka, ale aj celkového pohľadu na svet a akúsi životnú energiu, ktorú sa snažím udržiavať doteraz. Ak sa aj raz vybije, prídem ju načerpať minimálne krátkymi výletmi do Španielska, ktoré sa stalo mojím druhým domovom.“

erasmus v Malage
Neskutočná atmosféra Malagy. Zdroj: Katkin archív

Rada od Katky na záver: „Ak máte tú možnosť, určite cestujte, objavujte, spoznávajte svet a zároveň svoje vlastné ja, pretože to je to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť.“

erasmus v Malage
Katka so svojimi španielskými kamarátmi. Zdroj: Katkin archív

Tak čo, skúsite program Erasmus aj vy?