Približne 300 hollywoodskych filmových a televíznych herečiek, scenáristiek a režisérok spustilo novú kampaň zameranú na boj proti sexuálnemu obťažovaniu.Hnutie s názvom Time’s Up (Čas vypršal), za ktorým stoja známe herečky Eva Longoria, Reese Witherspoon či Jennifer Aniston, sa vo svojom akčnom pláne zaviazalo bojovať proti nevhodnému sexuálnemu správaniu nielen v zábavnom priemysle, ale ja na rôznych pracoviskách po celých USA.

V rámci iniciatívy vznikol i fond na právnu ochranu určený ženám i mužom, ktorí nemajú potrebné finančné prostriedky, aby sa súdne bránili proti sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku. Podľa BBC sa prostredníctvom darcovských príspevkov podarilo hnutiu vyzbierať už viac ako 13 miliónov dolárov (10,8 milióna eur) z plánovaných 15 miliónov. Medzi prispievateľkami sú napríklad americká herečka Meryl Streep, americká speváčka Taylor Swift či afroamerická herečka Viola Davis.

„Obťažovanie veľmi často pretrváva, pretože páchateľov ani zamestnávateľov nikdy nepostihnú žiadne následky,“ uviedli organizátorky zverejnenom otvorenom liste. Hnutie Time’s Up sa ďalej zasadzuje o „rodovú rovnosť“, pokiaľ ide o riadenie podnikov a rovnaké mzdy. Taktiež presadzuje zavedenie zákona podľa ktorého by firmy, ktoré tolerujú obťažovanie na pracovisku postihol trest.

Zdroj: TASR