Game Jame nie je lekvár na hranie! Aj o tom je pozvánka na Global Game Jam 2018, ktorého sa zúčastnia aj naši študenti.Produkcia hier je náročný a komplexný proces podobný nakrúcaniu filmov. Aj v tomto odvetví však okrem veľkolepých produkcií existujú aj nezávislé diela a kratochvíle, za ktorými stojí často len malý tím, či dokonca jednotlivec. A podobne ako u filmov, aj hry ktoré vznikli z nadšenia a bez veľkého rozpočtu často dokážu chytiť za srdce a neraz aj komerčne preraziť, alebo posunúť ich autorov k zaujímavým ponukám. Zostaviť tím schopný vytvoriť hru však nie je nič jednoduché. Nájsť správnych ľudí, zladiť ich schopnosti, predstavy a časové možnosti je zväčša proces, ktorý eliminuje väčšinu pokusov. Všetky tieto problémy sa v jednorázových udalostiach pokúša prekonať koncept nazývaný game jam.

Poďme si „zadžemovať“

Herný jam je podobný koncept ako hudobný jam, pri ktorom sa stretne skupina muzikantov snažiacich sa bez predchádzajúcej prípravy tvoriť hudbu. Každý sa snaží uplatniť čo najlepšie vlastné schopnosti a pritom ostať v harmónii s ostatnými hráčmi. Pri hernom jame je to podobné akurát sa nestretávajú saxafonisti s klaviristami, ale kodéri s grafikmi a scenáristami. Výhodou oproti hudobnému jamu je, že ich schopnosti zďaleka nemusia dosahovať profesionálnu úroveň a občas stačí ak sú ich prínosom zaujímavé nápady, či postrehy z testovania hry. Ďalším rozdielom je dĺžka trvania. Zatiaľ čo tie hudobné jamy sú zväčša záležitosťou jedného večera, herné jamy trvajú zvyčajne od dvoch dní do týždňa a pracuje sa takmer nonstop.

Game Jam trvá priemerne dva až sedem dní. Zdroj: 

Game Jam po slovensky

Naša krajina je bohatá na talenty v oblasti herného vývoja, čo už niekoľko rokov dokazujú aj rôzne herné jamy, na ktorých sa nezáväzne stretávajú a vytvárajú originálne hry. Jedným z najznámejších je Bratislava Game Jam, ktorý sa tento rok konal už tretí raz. Narušiť jamerský monopol Bratislavy sa tento rok pokúsi Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ktorá sa v rámci svojho odboru zameraného na digitálne hry rozhodla tento rok zapojiť do projektu Global Game Jam. Jeho podstatou je prepojenie vyše 800 miest po celom svete, ktoré v jeden víkend poskytnú priestor herným nadšencom pre tvorbu hry na spoločnú tému, ktorá bude oznámená v piatok večer.

Ak máte radi výzvy, chcete skúsiť čo vo vás je a zároveň sa naučiť niečo nové, neváhajte sa pridať. Prihlásiť sa môžete ešte do štvrtka, 25. januára prostredníctvom stránky jamu. Môžete tak urobiť ako vopred dohodnutý tím, alebo ako jednotlivec, ktorý sa chce k nejakému pridať. Stačí uviesť svoje schopnosti a všetko ostatné už doladíme na mieste. Podrobnejšie informácie a odpovede na svoje prípadné otázky nájdete vo facebookovom evente.