Rozhovor so šéfredaktorom mobilného webu fony.sk Richardom Hombauerom. Ako sa vyvinuli smartfóny behom rokov a kam smerujú? Čaká nás v blízkej dobe revolučná novinka?RICHARD HOMBAUNER je šéfredaktor mobilného webu fony.sk, ktorý založil v roku 2005. Okrem mobilných telefónov sa venuje aj rôznemu príslušenstvu a zaujímavým technológiám. Nepodlieha všetkým novým trendom a snaží sa k veciam pristupovať triezvo. Vo voľnom čase rád chodí na túry a do hôr.

V roku 2005 si založil internetovú stránku fony.sk, čiže sa venuješ tejto oblasti už 13 rokov. Dokáže ťa aj dnes ešte niečo prekvapiť, či už v rámci smartfónov alebo rôznych technológií? Hlavne keď vďaka únikom vieme už skoro rok dopredu, ako bude vyzerať ďalší telefón danej značky.

Osobne sa snažím nevenovať týmto únikom informácií až takú pozornosť aby ma to mohlo prekvapiť. Ľudia však tieto informácie chcú, takže aj na fony.sk sa tomu snažíme venovať, aj keď oproti konkurencii možno v menšej miere. Viac som však prekvapený z príslušenstva. Napríklad keď prišli inteligentné hodinky, používal som ich veľmi často a čím viac som ich vystriedal, tým lepšie sa mi o tom písalo. Zároveň ma to aj bavilo, keď som to poriadne spoznal. Vždy sa však na takéto veci snažím pozerať triezvo a hodnotím, či to má pre ľudí význam. Keď sa rozhodujú medzi dvoma telefónmi a chcú poradiť, baví ma to, že tomu už rozumiem. Oveľa viac než to, že je to nové alebo revolučné.

Neobmedzuje ťa, že veľa zaujímavých príslušenstiev sa sem na Slovensko oficiálnou cestou ani nedostane?

Popravde, na mňa to pôsobí oslobodzujúco, pretože je toho menej a môžem sa hlavne venovať tým veciam, ktoré majú u nás oficiálnu distribúciu. Napríklad telefóny One + sa dajú zohnať celosvetovo a vďaka kolegovi Tomášovi k tomu máme prístup ale osobne by som do toho nešiel. Pretože ak tu výrobca nemá oficiálnu distribúciu, znamená to, že s našim trhom to nemyslí vážne. A nevidím dôvod, prečo by som im mal vychádzať v ústrety a propagovať produkt, ktorý sa tu oficiálne nedá kúpiť. Nechcem však aby to vyznelo tak, že ignorujem všetky značky, ktoré tu nemajú distribúciu. Je niekoľko značiek, ktoré do reklamy na fony.sk neinvestovali, ale aj napriek tomu o nich píšeme a robíme recenzie.

Takto to u nás vyzerá. ?? #kancelária #štúdio #2in1 #fonysk

A post shared by Fony.sk (@fony.sk) on

Súčasťou vášho webu sú aj videá na youtube, kde predstavuješ rôzne zariadenia. Videá, hlavne recenzie, sú točené na jeden záber. Bol to koncept od začiatku alebo to prirodzene vyplynulo do tejto podoby?

Točil som už videá aj pred 10 rokmi a vtedy som natáčal na klasickú kameru, snažil som sa natáčať aj vonku aby to bolo čo najpestrejšie. Vždy som však potreboval kameramana. Neskôr som ale vyskúšal natáčanie prednou kamerou a zistil som, že vďaka tomu, že sa môžem vidieť na obrazovke telefónu, môžem byť uvoľnenejší a videá budú pôsobiť celkovo prirodzenejšie. Samozrejme technická kvalita je v konečnom výsledku horšia než oproti konkurencii, ktorá to robí inak, ale stále si stojím za tým, že obsah je dôležitejší než technická kvalita. Dnes točím hlavne na iphone a videá, ktoré natáčam, dokážem celé až po vydanie na youtube spracovať priamo v telefóne. Točenie na jeden záber ma baví a aj keď sú tam občas strihy, keď napríklad zakašlem alebo poviem niečo zle, stále sa snažím v čo najkratší čas povedať čo najdôležitejšie info.

Často sa však stretávam aj s ľuďmi, ktorí by si dlhšie videá napríklad na recenziu ich telefónu radi pozreli. Nepremýšľal si, že napríklad pri vlajkových lodiach by si robil videá dlhšie a viac do hĺbky?

Je to z čisto sebeckého dôvodu, robím to tak, aby ma to bavilo aj sledovať. Zo začiatku sa často v komentároch objavovali otázky, že prečo som na tom obraze viac než ten telefón a vždy som odpovedal, lebo ma baví sledovať rovnaké videá a chýbalo mi to tu. Robím to jednoducho tak, ako si myslím, že by to bavilo sledovať mňa. Viem, že veľa ľudí môže robiť rôzne iné kvalitné veci, ktoré by som mohol vyskúšať tiež ale ak ma to jednoducho nebaví, nebudem to robiť.

Ak by si mal povedať 3 najzásadnejšie veci, s akými mobilní vývojári prišli za celú dobu existencie smartfónov, aké by to boli?

Určite intuitívne dotykové ovládanie s ktorým prišiel Apple, ktoré zmenilo prístup k dotykovému displeju a ovládaniu. Potom mať dobrý fotoaparát neustále pri sebe. Aj keď sa pozriem na nejakú fotku ešte z tých starých telefónov, stále mi to príde v poriadku. Takže dobrý fotoaparát mať neustále pri sebe, čo spĺňajú dnes aj 3 roky staré vlajkové lode. Tretia vec je pre mňa kombinácia rýchleho internetového pripojenia a Facebooku. Obidve sa navzájom dopĺňajú a ľudia si na to tak navykli, že aj ja sám osobne dnes už skoro netelefonujem a využívam skôr komunikáciu cez Facebook. Samozrejme sociálne siete tu boli aj kedysi ale až s Facebook sa stal tzv. ,,killer app“. Je to aplikácoa, ktorá dokáže naplno využívať potenciál komunikácie, zdieľanie obsahu a rýchlosti, ktorú dnes mobilné dáta prinášajú.

Keď už sme pri tých dátach, nemyslíš si, že dátové balíky, ktoré ponúkajú slovenskí operátori sú príliš nízke?

Tiež si myslím, že dátové balíky, ktoré ponúkajú operátori dnes boli aktuálne asi tak pred štyrmi rokmi. Rovnako nechápem, prečo u nás dávno nie je štandard, že po prečerpaní dát ti nespadne rýchlosť aspoň na 256 kb/s namiesto 64. Sám som toto riešil, keď mi končila viazanosť, mal som 7 giga dát, neobmedzené SMS a hovory a platil som 40€. Prišiel som do predajne a opýtal som sa, či mi vedia ponúknuť niečo lepšie, no väčšinou to skončilo len nejakou zľavou. Nerád však kritizujem cenové ponuky mobilných operátorov a pokiaľ je niekto veľmi nespokojný, môže si skúsiť vlastnú sieť vytvoriť sám. Určite by bolo ale dobré, keby operátori ponúkli zaujímavejšie dátové balíčky pri paušáloch.

Posledné roky sa často ľudia vyjadrujú, že výrobcovia smartfónov rok čo rok iba zväčšujú parametre a inovácie sú tak trochu na druhej koľaji. Vnímaš to podobne?

Myslím si, že pre rôzne inovácie sú určite limitom technické veci ako výroba batérií, displeje sú tak veľké ako to len ide. Z môjho pohľadu sa možno zdá, že tých inovácií je málo, ak sa ale pozrieš na Galaxy S9 a Galaxy S5, ten rozdiel je naozaj veľký. Samozrejme, tie medziročné zmeny sú menšie, no zároveň je to možno aj tým, že ľudia sú spokojní s tým čo majú.

Nie je jeden z dôvodov menšieho množstva inovácií aj to, že sa výrobcovia navzájom kopírujú? Kedysi mala každá značka niečo, v čom mohla vynikať. U Sony to bola vode-odolnosť, HTC One priniesli stereo reproduktory a Samsung rôzne inteligentné funkcie. Ak by sa však na novo predstavenú S9-viatku pozrel neskúsený človek povedal by, že ten telefón má už všetko.

Ono je to naozaj tak. Aj ja sám si hovorím, že čo tomu vlastne chýba. A práve to je našou prácou, hľadať tie rozdiely medzi jednotlivými telefónmi. Na druhú stranu to, že dnes je každá nová vlajková loď vode-odolná, všetky majú výborné fotoaparáty, kvalitnú čítačku odtlačkov prstov je výborné a ja sa z toho teším (smiech).

Podľa mňa sú mobilné telefóny naozaj hodnotnejšie ako kedysi.

Keď som pred piatimi rokmi kupoval Samsung Galaxy S4, dal som za tzv. „high end“ maximálne 600€. Dnes najlepšie telefóny tejto značky začínajú na sume 900€ a u jablčnej konkurencie je to až dvojnásobok ceny S4. Komu alebo čomu môžu ľudia “vďačiť“ za takýto nárast behom pár rokov?

Podľa mňa sú tie telefóny naozaj hodnotnejšie ako kedysi. Ak sa napríklad pozrieš na predné sklo na Galaxy S2, to bolo do týždňa poškriabané. Z dnešnými sklami sa to vôbec nedá porovnávať. A súvisí to aj s tým, že chceme mať skrátka vždy lepšie, prémiovejšie telefóny a to sa na tej cene odrazí. Odrazí sa na tom aj samotná propagácia, marketing, za všetko sa platí. A telefóny ako One +, aj keď sa zdá, že ponúkajú rovnaký výkon za lepšie peniaze, stále tam nájdeš niečo, čo im chýba. V prípade One + je to napríklad vode-odolnosť. Ďalšia vec je, že pokiaľ sú ľudia ochotní platiť za prémiové telefóny takéto sumy, výrobcovia nemajú dôvod znižovať ich.

Keď už sme pri cenách, jedna vec, ktorá naopak pozitívne ovplyvnila celý mobilný priemysel je celkový nárast vývojárskych firiem. Vďaka tomu majú ľudia širokú škálu cenových ponúk na čele so strednou triedou. Sú to napríklad zariadenia od Huawei a Xiaomi, ktoré získavajú čoraz viac na popularite. Aký dopad môžu mať tieto značky na dnešných gigantov, ak nejaký?

Dnes si za 300 euro kúpiš telefón, ktorý bude mať všetko čo potrebuješ. No vo výsledku všetky tieto firmy aj tak najviac zarábajú na svojich najdrahších telefónoch. Každý výrobca sa vzdal telefónov, ktoré si mohol kúpiť za stovku, pretože na nich nezarábali a prinášalo to viac starostí a nákladov. Isté je však to, že každý výrobca telefónov by chcel predávať svoje telefóny za 1000€ ako Samsung a Apple. Stále však nie sú v takej pozícii aby tak urobili. A nehovorím len o marketingu alebo propagovaní telefónu, že toto je to najlepšie. Skrátka tie telefóny nie sú natoľko dobré, aby sa mohli za takéto sumy predávať.

Keď už sme pri tých gigantoch, medzi najväčšie mená na trhu stále patrí Samsung a Apple. Ako sa podľa teba obe spoločnosti za tie roky v mobilnom priemysle vyvinuli?

Myslím si, že obe firmy čo sa týka výroby telefónov a propagácie sú najďalej, preto sú aj jednotkami na trhu. Ak by sme sa pozreli na ich vývoj, tak obe firmy sa snažia skúšať nové veci. V prípade Applu to bol teraz rozšírený displej ako má iPhone X a vyplatilo sa. Všetci to začali kopírovať. Apple sa snaží jednoducho fungovať tak, aby funkcie, ktoré pridávajú boli naozaj funkčné a čo najkvalitnejšie. Jediné čo Samsungu môžem vyčítať je asi to, že sa príliš zahladili do dizajnu zahnutého displeja a niekedy je to na úkor rozumu. V tomto ma napríklad potešil Apple, že aj napriek tomu, že vyšiel iPhone X, stále vyšla rovnako výkonná osmička aj plusko a dali ľuďom na výber. Zatiaľ čo u Samsungu skrátka razia cestu dizajnu so zahnutým displejom. A pokiaľ chceš to najvýkonnejšie, buď akceptuješ tento dizajn alebo musíš ísť ku inej značke.

Richard Hombauer
android vs iOS – zdroj: www.vsedm.org

Nie sú to však len samotné smartfóny, ktoré sa za tie roky niekam posunuli. Snáď najpodstatnejšou súčasťou sú samotné operačné systémy android a iOS. Je medzi nimi aj dnes tak drastický rozdiel? Ktorý systém je z tvojho pohľadu užívateľsky dostupnejší?

Stále ma prekvapuje, že vždy keď vyjde nový telefón alebo nová verzia operačného systému, stále tam nájdem niečo, čo by sa dalo zlepšiť. Osobne mi však príde že na iOS sa toho zmenilo podstatne viac než na čistom androide. Čo sa týka nadstavieb androidu od Samsungu, Huawei alebo Xiaomi, vôbec mi neprekážajú. A z pohľadu prístupnosti, vo všeobecnosti platí, že iOS je intuitívnejší, ale netrúfam si nikomu povedať, že tento operačný systém je lepší ako ten druhý.

Pred pár rokmi sa ešte veľmi pozitívne hovorilo aj o systéme Windows Mobile od Microsoftu. Čo stálo za jeho zánikom?

Microsoft v tomto zaspal na vavrínoch a nepodporoval dobre tento systém. V tej dobe bol aj veľký nedostatok aplikácií. Spoliehali sa na to, že vývojári svoje aplikácie upravia sami pre windows mobile ale nestalo sa tak. Preto to aj skončilo.

V poslednom roku sa začal čoraz viac používať termín „čistý android“, a to aj pri zariadeniach v nízkej cenovej kategórii. Často som sa stretol s názormi, že pokiaľ si chcem vychutnať android naplno a v podobe akej bol zamýšľaný, mal by som siahnuť práve po čistom androide.

Páčilo by sa mi, keby si pri štarte telefónu mal na výber, či chceš používať čistý android alebo nadstavbu od výrobcu. Myslím si, že by to nebolo príliš zložité na implementáciu. Na druhej strane väčšina ľudí chce telefóny s nadstavbou. Chcú to aj samotní výrobcovia telefónov aby sa mali čím odlíšiť od ostatných značiek. Čistý android je teda skôr pre nadšencov, než pre bežného zákazníka.

Výrobcovia vydajú zariadenie aj napriek tomu, že nemusí byť vyladené.

Rok 2017 bol nielen začiatkom kopírovania dizajnu ale aj rôznych káuz. Či už je to Apple, ktorý vypustil nevyladenú verziu nového operačného systému pre iPhone alebo Samsung, ktorý má aj dnes stále problémy so svojim systémom a jeho funkčnosťou. Zaujíma ma, ako je možné, že aj dnes musia takéto veľké mená riešiť problémy strednej a nižšej triedy zariadení, keď si pýtajú od ľudí za svoje zariadenie 1000 euro?

Mňa samého prekvapilo, v akej podobe vyšiel nový iOS 11 a že sa im to nepodarilo vyladiť. Z môjho pohľadu za to mohol aj iPhone X, pretože všetci čakali na niečo nové, všetci čakali na desiaty iPhone a skrátka asi sa príliš ponáhľali aby to stihli vydať. Aj keď som si nejaké chyby sám všimol, nešlo však o nič grandiózne. Konkurenčný boj natoľko silný, že niekedy výrobcovia vydajú zariadenie aj napriek tomu, že nemusí byť úplne vyladené. Či už softvér alebo hardvér.

Pri tých cenách by som ešte ostal. Nie je žiadnou novinkou, že ak vyjde nový smartfón, postupne jeho oficiálna cena začne klesať, hlavne keď uvedú na trh jeho nástupcu. Minulý rok sme však mohli vidieť aj značky, ktoré svoju cenu zariadení masívne znižovali z mesiaca na mesiac. Toto bol aj prípad Essential Phone-u, ktorého cena sa naozaj drasticky znížila. Nie je to voči prvotným kupujúcim amorálne?

Všetci dobre vieme, že to čo sa stalo v prípade Essential Phone-u, by sa skrátka nemalo diať. Tej značke to aj dosť ublížilo. Dnes je bežné, že keď si kúpiš nový telefón od LG, za pol roka ho predáš na bazári už za polovičnú cenu. Preto sa mi viac páči prístup Applu, pretože oni pochopili, že telefón je skrátka veľká investícia. Preto aj udržujú ceny svojich vlajkových lodí počas celého roku. A je to podľa mňa správne.

😀 #iphonex #fonysk

A post shared by Fony.sk (@fony.sk) on

Koncom februára sa konal najväčší mobilný veľtrh v Barcelone. Nie je to však len mobilný veľtrh, pretože sa tam ukazujú rôzne technológie. Objavilo sa tam niečo, čo bude definovať rok 2018?

Jednoznačne kopírovanie dizajnu, ktoré sa v podstate stalo medzinárodným športom. Napríklad kopírovanie iPhonu X robia už aj firmy, ktoré to s telefónmi myslia seriózne. Dizajn hrá až príliš veľkú rolu. Čítačku odtlačkov prstov nahradí odomykanie tvárou, aj keď tam tá čítačka bude, odomykanie tvárou je skrátka na výbornej úrovni. No a potom ešte aj príprava 5G sietí. Celkovo si však myslím, že v blízkej dobe to bude ponuka funkcií, ktoré budú určovať smer mobilných zariadení.

Na záver už len triviálna otázka – top 3 smartfóny za rok 2017 z tvojho pohľadu?

iPhone X, aj keď momentálne mi dáva väčší zmysel iPhone 7 plus v 128 GB verzii. Aj napriek tomu, že nevyšiel minulý rok. Note 8 je tiež výborný telefón. Takže iPhone X, iPhone 7 plus v 128 GB verzii aj vzhľadom na pokles ceny, stále je to však výborný smartfón a Note 8.