Viac ako 80 % Čechov a Slovákov vlastní v súčasnosti aspoň 3 zariadenia.Zatiaľ čo smartfóny uprednostňujú v najväčšej miere mladí ľudia (92 % vo veku 18 až 26 rokov), stolové počítače v súkromí preferujú ľudia od 45 rokov. Ukázal to on-line prieskum spoločnosti Microsoft, ktorý sa uskutočnil v septembri 2016 na reprezentatívnej vzorke 1260 respondentov z ČR a SR od 18 do 65 rokov. Z prieskumu však vyplynulo, že aj mladí ľudia, ktorí obľubujú smartfóny a tablety, niekoľkokrát týždenne použijú stolový počítač alebo notebook. Česi a Slováci, ktorí plánujú obdarovať svojich blízkych alebo seba notebookom či tabletom, si preň radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľudia drobnú elektroniku – tablety, smartfóny.

Za umiestnenie škola vďačí rozmanitým aktivitám (zdroj: pexels.com)
Informačné technológie zjednodušujú život. Zdroj: pexels.com

Podiel informačných technológií v živote človeka sa neustále zvyšuje, lebo reálne dokážu zjednodušiť život. Z prieskumu však vyplynulo, že k nákupu zariadení ako telefón, notebook, stolový počítač či tablet sa pristupuje rozdielne. Osobný počítač sa stáva doslovne osobným, zatiaľ čo klasické stolové počítače v domácnostiach zastarávajú, prípadne miznú úplne. Súvisí to so zmenou životného štýlu. Ľudia sú neustále v pohybe a zariadenia sa v tom musia prispôsobiť. Práve stolové počítače však patria v oboch krajinách k zariadeniam, ktoré ľudia menia najmenej ochotne.

Zatiaľ čo smartfóny Česi a Slováci pokojne vymenia aj za menej ako rok (až 36 %), stolový počítač majú doma minimálne šesť rokov. Notebooky menia v priemere raz za tri roky, no takmer 20 % Čechov a Slovákov má aj notebooky šesť rokov a viac. Technológie sa však hýbu míľovými krokmi dopredu a odborníci upozorňujú, že nie je veľký rozdiel medzi počítačovým a vozovým parkom.

Twitter (zdroj: pexels.com).
Telefóny meníme pokojne aj častejšie ako raz za rok. Zdroj: pexels.com

„Aj so starým autom sa dostanete, kam potrebujete, ale bude vám to trvať dlhšie, bude to nepohodlné, nehovoriac o bezpečnosti a spotrebe. S počítačmi je to rovnaké. Vďaka novým zariadeniam vieme byť oveľa produktívnejší, flexibilnejší a naše dáta sú oveľa lepšie chránené,“ tvrdí Lenka Čábelová zo spoločnosti Microsoft. Práve bezpečnosť by mala byť pre domácnosti podľa odborníkov jedným z hlavných kritérií. V súkromí sa totiž využívajú elektronické zariadenia najmä na surfovanie po internete, čítanie e-mailov a aktivity na sociálnych sieťach.

Zdroj: TASR