Neexistuje nič horšie ako smrť blízkeho človeka. S takou veľkou stratou a bolesťou sa každý z nás vyrovnáva inak. Programátorka Eugenia Kuyda ju vložila do projektu v oblasti umelej inteligencie, vďaka ktorej sa snaží našu bolesť aspoň trochu zmierniť.Roman Mazurenko, mladý muž, užívajúci si život a najlepší priateľ Eugenie Kuyde zomrel náhle a nečakane. V novembri 2015 ho v Moskve na priechode pre chodcov zrazilo rýchlo idúce auto a nemal šancu prežiť. V ten deň sa Eugenii zrútil život. S jeho smrťou sa nedokázala zmieriť. Veď kto by sa aj vedel zmieriť so smrťou najlepšieho priateľa?

Po niekoľkých prebdených a preplakaných nociach sa jej prázdnota a bolesť zväčšovala. Eugenia je výkonnou riaditeľkou ruského startupu Luka Inc, ktorý sa zaoberá výskumom umelej inteligencie. Raz jej prebehlo hlavou, čo keby mohla s Romanom opäť komunikovať? Išlo by to?

Keďže Romanovo telo nechali spopolniť, Eugenia nemôže navštevovať jeho hrob. Začala pracovať na vytvorení Romanovho digitálneho ja, čo trvalo niekoľko mesiacov. Do počítača nahrala všetko, čo jej v súvislosti s nebohým priateľom zišlo na um: jeho fotky, videá, údaje, novinové články, v ktorých ho spomínali a SMS komunikáciu – všetko, čo sa dalo.

A tak vytvorila nového, online Romana, ktorý je vždy k dispozícií, keď to potrebuje. Mnohí, čo Romana poznali, tvrdia, že program zosnulého muža je takmer identický s originálom. Pre niektorých má dokonca terapeutický účinok.

unspecified.0.jpg
Roman a Eugenia boli najlepšími priateľmi. Zdroj: archív Eugenie.

„Bol to prvý blízky človek, ktorého som stratila,“ tvrdí Eugenia. „Nevedela som, ako zareagovať, snažila som sa nič necítiť, ale nešlo to. Je tomu takmer rok a tá strata stále bolí. Žiadny program Romana nenahradí, ale aspoň mi ho pripomína.“

Možno to znie morbídne, ale aplikáciu s názvom Luka nájdete aj v Apple Store a môžete si ju stiahnuť do mobilu. Mnohí vyskúšali komunikáciu s chatovacím botom a tvrdia, že jeho odpovede sú na nerozoznanie od skutočnej osoby. Na druhej strane sa však nájdu aj takí, ktorí to považujú za neprirodzené a strašidelné.

Romanovi rodičia majú tiež odlišný názor. Zatiaľ, čo jeho matka je šťastná, že sa takto dozvedá viac o svojom dieťati, otcovi program stále pripomína krutú stratu. Názor na chatovacieho bota, ktorý pripomína zosnulú osobu, si však musí urobiť každý sám.

Zdroj: www.theverge.com

Fotografie patria: rodine Mazurenko, Eugenia Kuyda, Ivan Semkin a Andrey Manirko.