Počuli ste už niekedy o kórejskom veku? Každý človek, ktorý žije v Kórei, má kórejský vek a medzinárodný vek. Aký je však medzi nimi rozdiel?Ak sa niekedy ocitnete v Kórei, vedzte, že váš vek sa môže zmeniť. Volajú to lunárny či nominálny vek. Kórejská kultúra si veľmi zakladá na úcte k starším, takže aj rozdiel jedného roku má veľký vplyv na všetky sociálne interakcie, či už na to, ako s nimi budete jesť, piť či ako sa budete navzájom oslovovať.

Táto metóda počítania veku pôvodne pochádza z Číny a ďalej sa rozšírila po celej Východnej Ázii. V súčasnosti však len staršie generácie z Číny, Japonska a Vietnamu používajú túto metódu na výpočet veku. Na rozdiel od Kórey, kde je táto metóda bežne používaná dodnes.

Ako si vypočítať kórejský vek?

Nie je to nič zložité. Prvým pravidlom je, že vek jedného roku dosiahnete v deň narodenia. Ďalším zaujímavým faktom je, že narodeniny sa neoslavujú v deň vášho narodenia, ale automaticky na Nový rok.
Veľmi jednoduchá metóda na výpočet:
(súčasný rok – rok narodenia) + 1 = váš kórejský vek

Zdroj: korea.stripes.com

Takže ak sa napríklad dieťa narodí 1. januára 2017, to je deň, kedy má jeden rok a ďalšie narodeniny bude mať až 1. januára 2018. Avšak dieťa narodené 31. decembra oslávi v deň narodenia svoje prvé narodeniny no o deň neskôr, 1. januára, bude mať hneď automaticky 2 roky. Preto aj napriek tomu, že deti boli narodené s rozdielom len jedného dňa, vďaka kórejskej metóde výpočtu veku je medzi nimi rozdiel 2 rokov.

Ak si stále nie ste istý, aký je váš kórejský vek, nižšie nájdete video priamo od dvoch Kórejčanov, kde je všetko veľmi jednoducho vysvetlené.