Je na čase zbaviť sa sviatočných kíl. Tipy pred tých, ktorí zimné športy veľmi nemusia.



1. Plávanie

Plávať vie mnoho z nás. Otázkou ale je, či to robíme správne. Plávanie môže byť nášmu telu prospešné len vtedy, ak všetko robíme tak, ako máme. Najčastejšou chybou je zlé držanie tela či nesprávne dýchanie. Plávate aj vy psia? Pri tomto štýle, keď si držíme hlavu nad vodou, si ale namáhame krčné svalstvo. Podľa plaveckého trénera Jiřího Adámka by sme mali dodržiavať splývavú polohu. Pri štýle znak by nám zase nemali klesať nohy. Kraul je aj o správnom dýchaní: vydychovať nosom a ústami a nadychovať sa keď zdvíhame hlavu.

2. Jumping

Skákanie na malých trampolínach odbúrava stres z celého dňa a dobre vás „nakopne“. Aj u nás sa tento druh cvičenia teší veľkej obľube. Stačí vám len mini trampolína, športové oblečenie a pohodlná obuv. Je to zábava, pričom robíte aj niečo pre seba. Výhod je niekoľko. Jumping podporuje srdcovo-cievny systém, ak cvičíte pravidelne, zvyšuje sa obsah kostných minerálov, napráva sa stav celulitídy.

via GIPHY

Inštruktorka jumpingu Monika charakterizuje toto cvičenie a vysvetľuje, pre koho je určené: „Cvičenie je pre širokú škálu ľudí. Ide o veľmi intenzívnu, fyzicky náročnú hodinu, kde kombinujem dynamické skákanie na trampolínkach so silovým cvičením. Vítaný je každý. Kondíciu si človek buduje postupne adaptáciou na záťaž, zlepšuje sa lymfatický systém, hlboký stabilizačný systém a držanie tela. Na každého človeka sa zameriam individuálne a upravím mu náročnosť jednotlivých cvikov. Prečo ma oslovili práve trampolínky? Na hodine sa vždy vybláznim, vybijem si energiu a odnesiem si dobrú náladu vo forme endorfínov.“

3. Lezenie

Pri tomto druhu športu zapájate celé telo i myseľ. Potrebujete špeciálne vybavenie: lezecký sedák, topánky (lezečky), vrecúško s magnéziom, lano, karabínu a tzv. kýblik, no i dávku odvahy. Pre začiatočníka je najlepší spôsob ako začať s lezením, liezť na umelej stene, kde si zároveň osvojí základnú techniku lezenia, ako i istenia. Pri lezení je to o dvoch ľuďoch: jeden lezie a druhý ho istí.

Dôležité je byť sústredený a skontrolovať si ističa  človeka, ktorý istí toho druhého, ako aj samotného lezca, pretože sa pomocou karabín zacvakne do istiaceho oka lezeckého sedáku. Existuje aj takzvaný samoist, kde je lezec istený len zhora a ističa nepotrebuje. Lezenie je adrenalínový krásny šport, kde sa človek môže stále prekonávať. Pre prvolezcov sa odporúča začínať pod dohľadom inštruktorov.

 4. Pilates

V dnešnej dobe má množstvo ľudí problém s bolesťou chrbta. Vyskúšajte pilates, cvičenie, pri ktorom si posilníte centrum vášho tela – brucho, zadok, panvu a chrbát, čo napomáha k správnemu sedeniu a držaniu tela. Pilates je zdravý a účinný. Uvoľníte pri ňom svoju myseľ, posilníte a natiahnete všetky svaly na tele. Toto cvičenie sa odporúča pre ľudí, ktorí majú sedavé povolanie. Je vhodný aj pre aktívnych športovcov ako akýsi doplnok.

via GIPHY

5. Box

Hľadáte niečo dynamickejšie? Box je veľmi náročný šport, pri ktorom zapájate každý sval na tele. Existuje klasický box, thajský box, kick box, taebo. Box nie je určený len mužom, práve naopak, venuje sa mu aj množstvo žien, ako napríklad aj Linda H., ktorá sa v ňom našla.

Linda spomína na svoj prvý tréning a opisuje to, prečo ju tento šport tak uchvátil: „Bolel ma každý jeden sval tela a to bolo to, čo ma navnadilo ísť do toho ďalej – posilnenie celého tela a ozaj každého svalu v ňom a zároveň ten pocit sily a odvahy. Po zhruba mesiaci boxovania dvakrát týždenne som mala nielen skvelý pocit zo svojho tela, ktoré nadobudlo základ tvarov, po akých som túžila, ale zároveň som nadobudla aj väčšie sebavedomie, pretože, ako mi povedala moja trénerka: „Ovládaš základné údery. Ubrániš sa každému, kto ťa na ulici v noci napadne.“ 

Ako u väčšiny športov, tak aj box eliminuje stres. Okrem toho spevňuje svalstvo, znižuje vysoký cholesterol a zlepšuje zdravie. Ďalšou výhodou je zvýšená kondícia či zlepšenie koordinácie pohybov a pozornosti.

„Kondičný ženský thaj box nie je o dvoch ženách boxujúcich v ringu – je to o posilňovaní svalov a ženského sebavedomia. Robiť kliky, drepy, brušáky a medzitým nasadiť rukavice a boxovať do mechu je neopísateľná kombinácia, odporúčam každému!“, vysvetľuje Linda.

6. Squash

Na squash stačia len dvaja ľudia, no je to možno ťažšie, než to na prvý pohľad vyzerá. Hrá sa na squashovom kurte, ktorý je ohraničený štyrmi stenami. Pravidlá spočívajú v tom, že loptička sa pri každom údere musí odbiť od prednej steny nad úrovňou dolnej čiary. Predtým alebo aj potom sa môže odraziť aj od stien bočných, či od zadnej steny. Podania smerujú nad vyššiu líniu, pričom musia zasiahnuť protivníkovu polovicu ihriska, ktorá je vyznačená. Háčik je v tom, že gumená loptička smie na zem spadnúť len raz. To znamená, že pri tomto športe sa zídu rýchle reakcie, nohy a dobre načasovaný úder raketou.

via GIPHY

7. Pole dance

Ide o atraktívny šport, ktorý vyhľadávajú najmä ženy, no venujú sa mu i muži. V súčasnosti rastie jeho popularita. Pole dance kombinuje tanec, gymnastiku a akrobaciu, pričom sa cvičí na vertikálnej tyči. Vďaka tomuto cvičeniu si spevníte a vytvarujete telo.

Podľa všetkého sa jeho začiatky spájajú s indickým cvičením Mallakhamba, ktoré sa cvičilo na drevenej tyči so širším priemerom. Ďalej z histórie sa spomína aj Chinese-pole, známy z cirkusu. Akrobati šplhajú na dvoch tyčiach, pričom držia rôzne pózy a podobne. Z neho vychádza dnešná podoba pole dance-u. Vedeli ste, že už v 80. rokoch 20. storočia sa tieto tyče presunuli do striptízových podnikov prevažne v USA a Kanade? Od roku 1990 sa pole dance pretransformoval na cvičenie kondičné.