Kostol presvetlený desiatkami horiacich sviečok, ktorých svetlo dopĺňali lúče z pouličných lámp predchádzajúce skrz farebné vitrážové okná. Gitarová hudba a spev mladých ľudí spievajúcich o nebi. Deti, rodičia a animátori dobrovoľníci v nezvyčajných maskách.



Kostol presvetlený desiatkami horiacich sviečok, ktorých svetlo dopĺňali lúče z pouličných lámp prechádzajúce skrz farebné vitrážové okná. Gitarová hudba a spev mladých ľudí spievajúcich o nebi. Deti, rodičia a animátori dobrovoľníci v nezvyčajných maskách. Takáto atmosféra vládla včera na svätej omši, ktorou začínala párty svätých.

párty svätých
Záhrada kostola ozdobená lampášmi, ktoré sprevádzali deti na ceste medzi stanovišťami Foto: Andrea Hudáková

Áno. Títo ľudia sa vracajú ku kresťanskej podstate sviatku 1. novembra, a tak vytvorili alternatívu k súčasným oslavám Halloweenu. Deti a účastníci neboli oblečení za upírov, bosorky či zombíkov, ale za svätcov alebo anjelov. Podstatným cieľom bolo urobiť deťom radosť. Nie však tým, že sa preoblečú za rozprávkové bytosti so stereotypne zlými vlastnosťami, ale tým, že si oblečú kostým reálnej osoby žijúcej v minulosti a a dozvedia sa niečo aj o jej cnostnom živote.

Deti s rodičmi pod vedením animátorov plnili úlohy prepojené so životom svätých na stanoviskách vyznačených lampášmi v okolí kostola. Vytúžený cieľ našli v pastoračnom centre, ktoré sa výzdobou a hudbou premenilo na nebo. Tance, hry a hudbu evokujúcu nebeskú atmosféru si všetci užívali do vysilenia. Masky ako: sv. Matka Tereza, sv. Ján Pavol II, sv. František či sv. Martin nesmeli chýbať. Objavili sa však aj menej známi svätci ako napríklad sv. Oscar Romero. Takto to vyzerá v Bernolákove. Okrem tejto obce sa však podobné párty konajú aj v Senci, Bratislave či iných mestečkách.

párty svätých
Foto: Andrea Hudáková

Prečo to rodičia robia?

Podľa slov rodičov je to dobrá príležitosť pre deti niečo zažiť.  Ako vraví jedna z mám, deti chce viesť ku skutočným hodnotám a na párty všetkých svätých sa môžu jej deti stretnúť s kamarátmi, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty. „Amerika je určite veľmi zaujímavá krajina, ale pokiaľ ide o kultúru a ľudí je to pre mňa veľmi vzdialené a častokrát aj veľmi prázdne bez hlbšieho zmyslu a významu,“ poznamenala. Za ockov sa veľmi jednoducho vyjadril Peter, ktorému vraj Halloween nič nehovorí.

Marianna, matka piatich dievčat, nepovažuje párty svätých za alternatívu k Halloweenu. Podľa jej slov je to náš pôvodný kresťanský sviatok, ktorý sme doteraz poriadne neoslavovali. „Párty svätých je možnosť upriamiť jeden deň pozornosť špeciálne na svätých a na nebo. S deťmi sme už druhý rok mali takýto pekný deň pri výbere svätého, príprave kostýmov, rozprávaní sa o svätých a pečení.“

Jedna z organizátoriek si myslí, že projekt sa môže rozšíriť, keďže aj sama vníma, že detí bolo tento rok viac ako vlani. Na párty nie je nič strašidelné, je to zábava, trávia tu s deťmi čas a spoločne sa môžu dozvedieť niečo nové o svätých.

párty svätých
Foto: Zuzana Šticová

Čo na párty svätých hovoria deti?

Na názor som sa opýtala aj detí. Podľa Bronky je párty všetkých svätých lepšia, lebo nie je strašidelná tak ako sú halloweenske párty. Ona ani Andrea by sa nemaskovali radšej  za bosorky či upírky. Deti si masky vyberajú väčšinou samé. Samozrejmosťou je, že menším s výberom pomáhajú rodičia, ktorí deťom ich masku aj predstavia a zoznámia dieťa so životom toho-ktorého svätého, aby o ňom vedeli porozprávať aj svojim kamarátom na párty.

párty svätých
sv. Cyril a Metod Foto: Andrea Hudáková

Myslím, že väčšine detí je v podstate jedno na akú párty idú. Podstatné je, kde ich chcú rodičia učiť hľadať radosť a potešenie. Či v „dobre“ alebo „zle“. Či ich starší súrodenci chcú viesť k čiernemu záhrobiu alebo belasej nebeskej oblohe. Párty svätých je alternatívou, ktorá sa vracia k pôvodnému kresťanskému významu osláv halloweenu. Viac o pôvode týchto sviatkov sa môžete dočítať v článku na postoj.sk